Planując zakup mieszkania zawsze stajemy przed dylematem, czy ma to być mieszkanie używane czy też nowe.
Kilkadziesiąt tysięcy Polaków w ciągu każdego roku wybiera kupno nowego mieszkania, często będącego jeszcze w budowie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dopłaty do kredytów mieszkaniowych dotyczą tylko zakupów mieszkań od deweloperów – jak to jest w przypadku Mieszkania dla Młodych.
Należy jednak pamiętać, że zakup mieszkania od dewelopera nie jest wolny od ryzyka.
Branża budowlana przeżywa w ostatnich latach kryzys i niestety nie omija to także deweloperów.
Od 2012 roku obowiązuje ustawa o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana ustawą deweloperską, jest więc szansa, że Klienci upadłych deweloperów nie zostaną z niczym.
Zgodnie z ustawą deweloperską mamy prawo zażądać od dewelopera prospektu informacyjnego sprzedawanej inwestycji. Z prospektu dowiemy się między innymi.:
Szczególną wagę ma tu rachunek powierniczy, który ma zabezpieczać pieniądze wpłacane przez kupujących deweloperowi. Bank wypłaca firmie te pieniądze w miarę postępu robót (rachunek otwarty) albo dopiero po zawarciu aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania (rachunek zamknięty).
Obostrzenia związane z ustawą dotyczą jednak tylko inwestycji rozpoczętych po wejściu ustawy w życie. Dlatego wciąż istnieje ryzyko natrafienia na firmę, która narazi na straty swoich Klientów. Jedynie co piąta umowa zawiera obietnicę wybudowania mieszkania w ciągu roku lub dwóch. W tym czasie wiele się może zdarzyć z deweloperem. Jak wynika z danych Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, z 93 skontrolowanych firm deweloperskich i spółdzielni prowadzących działalność deweloperską, aż 81 nie stosowało do tej pory rachunku powierniczego.
Ustawa deweloperska zawiera także inne rozwiązania zmniejszające ryzyko kupujących nowe mieszkania.
Ustawa deweloperska miała skończyć z praktyką braku ochrony nabywcy mieszkania od dewelopera. Obecnie deweloperzy muszą podawać szczegóły swoich inwestycji w prospekcie informacyjnym, a większość danych zawartych w prospekcie musi się później znaleźć w umowie końcowej zawieranej u notariusza.
Zawierając umowę z deweloperem, szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy w umowach, które rażąco naruszają interesy konsumentów. Jak wynika z raportu UOKiK, po prześwietleniu 1162 wzorów umów oraz 1239 umów już zawartych UOKiK stwierdził, że aż roi się w nich od klauzul tzw. abuzywnych – czyli rażąco naruszających interesy konsumentów.
Stosując takie podstępne zapisy deweloperzy próbują przerzucić na Klientów jak najwięcej ryzyka i kosztów. Najczęściej zapisy obciążają Klientów niesprecyzowanymi kosztami eksploatacji mieszkań i części wspólnej budynku, zastrzeżeniem w umowie możliwość obciążenia kosztami Klienta, który nie z własnej winy odstąpi od umowy, narzucaniem kancelarii notarialnej, w której zawierana jest umowa.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...