Planując zakup mieszkania zawsze stajemy przed dylematem, czy ma to być mieszkanie używane czy też nowe.
Kilkadziesiąt tysięcy Polaków w ciągu każdego roku wybiera kupno nowego mieszkania, często będącego jeszcze w budowie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dopłaty do kredytów mieszkaniowych dotyczą tylko zakupów mieszkań od deweloperów – jak to jest w przypadku Mieszkania dla Młodych.
Należy jednak pamiętać, że zakup mieszkania od dewelopera nie jest wolny od ryzyka.
Branża budowlana przeżywa w ostatnich latach kryzys i niestety nie omija to także deweloperów.
Od 2012 roku obowiązuje ustawa o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana ustawą deweloperską, jest więc szansa, że Klienci upadłych deweloperów nie zostaną z niczym.
Zgodnie z ustawą deweloperską mamy prawo zażądać od dewelopera prospektu informacyjnego sprzedawanej inwestycji. Z prospektu dowiemy się między innymi.:
Szczególną wagę ma tu rachunek powierniczy, który ma zabezpieczać pieniądze wpłacane przez kupujących deweloperowi. Bank wypłaca firmie te pieniądze w miarę postępu robót (rachunek otwarty) albo dopiero po zawarciu aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania (rachunek zamknięty).
Obostrzenia związane z ustawą dotyczą jednak tylko inwestycji rozpoczętych po wejściu ustawy w życie. Dlatego wciąż istnieje ryzyko natrafienia na firmę, która narazi na straty swoich Klientów. Jedynie co piąta umowa zawiera obietnicę wybudowania mieszkania w ciągu roku lub dwóch. W tym czasie wiele się może zdarzyć z deweloperem. Jak wynika z danych Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, z 93 skontrolowanych firm deweloperskich i spółdzielni prowadzących działalność deweloperską, aż 81 nie stosowało do tej pory rachunku powierniczego.
Ustawa deweloperska zawiera także inne rozwiązania zmniejszające ryzyko kupujących nowe mieszkania.
Ustawa deweloperska miała skończyć z praktyką braku ochrony nabywcy mieszkania od dewelopera. Obecnie deweloperzy muszą podawać szczegóły swoich inwestycji w prospekcie informacyjnym, a większość danych zawartych w prospekcie musi się później znaleźć w umowie końcowej zawieranej u notariusza.
Zawierając umowę z deweloperem, szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy w umowach, które rażąco naruszają interesy konsumentów. Jak wynika z raportu UOKiK, po prześwietleniu 1162 wzorów umów oraz 1239 umów już zawartych UOKiK stwierdził, że aż roi się w nich od klauzul tzw. abuzywnych – czyli rażąco naruszających interesy konsumentów.
Stosując takie podstępne zapisy deweloperzy próbują przerzucić na Klientów jak najwięcej ryzyka i kosztów. Najczęściej zapisy obciążają Klientów niesprecyzowanymi kosztami eksploatacji mieszkań i części wspólnej budynku, zastrzeżeniem w umowie możliwość obciążenia kosztami Klienta, który nie z własnej winy odstąpi od umowy, narzucaniem kancelarii notarialnej, w której zawierana jest umowa.
Remont lub wykończenie mieszkania to znaczące przedsięwzięcie, które często wymaga dodatkowego wsparcia finansowego. Kredyty gotówkowe na remont mieszkania oraz kredyty gotówkowe na wykończenie mieszkania stają się popularnym rozwiązaniem dla...
Kredyt na mieszkanie w Olsztynie na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku . Sprawdź swoją zdolność kredytową . Sprawdź stan prawny nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej . Sprawdź aktualne czasy procesowe w bankach...
Ekspert kredytowy w Olsztynie - na jaką pomoc możesz liczyć? 1.Kim jest ekspert finansowy ? 2.Co obejmuje współpraca z takim ekspertem finansowym jak Ja ? 3. Jaki jest koszt obsługi eksperta kredytowego ? 4. Czy warto korzystać z usług...
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...