Kredyt hipoteczny jako instrument finansowy działa jak inne kredyty, a różni się szczegółami. Każdy rodzaj kredytu na pewno musi uwzględniać przepisy prawne i praktykę branżową stosowaną w danym kraju. Pod uwagę należy wziąć również procedury bankowe.
Jako, że kredyt hipoteczny jest kredytem z zabezpieczeniem na nieruchomości, musi on spełniać określone wymogi w takich dziedzinach jak prawo obrotu nieruchomościami, rejestracja wierzytelności, czy prawo budowlane. Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy, dlatego pod uwagę należy brać wiele ryzyk. Na przykład z punktu widzenia banku udzielającego kredytu, należy również wziąć pod uwagę chociażby ryzyko wywłaszczenia nieruchomości lub umorzenia długów, które mogą się zdarzyć przy zmianie ustroju w danym kraju.
O pomyśle kredytu europejskiego mówiło się zawsze głównie z perspektywy interesu banków działających jako korporacje o zasięgu światowym, poszukujących nowych rynków dla oferowanych przez siebie produktów. Banki te planowały udzielać kredytów na terenie innych państw mając swoje oddziały na terenie państwa siedziby banku. Czyli na przykład bank z Niemiec czy Francji miałby udzielać kredytu podmiotowi z Polski. Okazało się jednak, że aby udzielać kredytów hipotecznych na terenie innego kraju, trzeba mieć tam oddział z zespołem, który ma odpowiednią wiedzę i umiejętności do poruszania się na danym rynku.
Opierając się na aktualnym stanie faktycznym można z całą pewnością stwierdzić, że europejski rynek kredytów hipotecznych nie istnieje i możemy jedynie mówić o krajowych rynkach kredytów hipotecznych. Jednak w Unii Europejskiej podejmowane są działania mające na celu bardziej jednolite formy ochrony kredytobiorców, w tym kredytobiorców zaciągających kredyty hipoteczne.
Pierwsza z tych regulacji dotyczyła kredytu konsumenckiego, a obecnie mamy już także dyrektywę dotyczącą samego kredytu hipotecznego.
Dyrektywy unijne mają wpłynąć na:
Szczególny nacisk regulator kładzie na zmiany związane są z ochroną przed mylącą informacją rozpowszechnianą przez banki w celach reklamowych. Kredyt hipoteczny to produkt złożony, gdzie występuje wiele elementów, które można rozumieć dwuznacznie. Daje to pole do nadużyć. Sposób naliczania odsetek, dodatkowe opłaty, zasady postępowania podczas procesu są różne i trudno się zorientować ile kredyt będzie naprawdę kosztował i jakie są zasady jego przyznania. Według nowych dyrektyw, banki, obok informacji o kredycie, będą musiały kalkulować jego koszty według wspólnego standardu, co ma umożliwić konsumentowi świadomy wybór. Dyrektywy zakazują też sprzedaży wiązanej (kredyt z innym produktem, na przykład polisą) oraz nakazuje umożliwienie kredytobiorcy wcześniejszą spłatę kredytu.
Dyrektywa ingeruje też w sposób sprzedaży kredytów. Między innymi banki nie będą mogły kreować systemów wynagradzania tak, aby dochody pracowników były powiązane z wynikami sprzedażowymi.
Dyrektywa wprowadza również konieczność kontroli kwalifikacji doradców kredytowych, co może oznaczać przyszłe licencjonowanie osób zajmujących się kredytami i doradzaniem w tym zakresie.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...