Znudziła ci się praca na etacie i chcesz sam pociągać za biznesowe sznurki? Korzystając wiedzy i potencjału, jaki dają nam młodzi przedsiębiorczy startupowcy, warto zastanowić się nad rozwojem firmy, która poza samym swoim istnieniem wniesie na rynek również innowacyjne i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jeśli nie jesteś obeznany z branżą technologiczną, ale interesują cię startupowe rozwiązania możesz również zaoferować inne usługi, które będą się nieco odróżniały od tych istniejących na rynku. Banki idąc z duchem czasu proponują młodym przedsiębiorcom kredyt dla startupów.
Wpływ na zmianę kredytowania nowych działalności miała zmiana polityki bankowej, która zreorganizowała przyznawanie kredytów nowym działalnościom gospodarczym oraz przedsiębiorstwom z niewielkim majątkiem. Zazwyczaj mniejsze firmy nie posiadają odpowiedniego kapitału na inwestycje, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z indywidualnie dopasowanego kredytu firmowego.
Młode firmy z reguły zaciągają kredyty na:
zakup specjalistycznych maszyn, linii produkcyjnych czy sprzętu IT
nowych budynków gospodarczych, np. hali produkcyjnej
zaspokojenie bieżących potrzeb, np. opłata faktur, pokrycie rachunków transakcji z kontrahentami.
Dodatkowym atutem kredytów na start jest możliwość korzystania z kredytów firmowych z dotacją. Finansowanie ze wsparciem rządowym nazywane jest najczęściej kredytem pomostowym, ponieważ udzielany jest finansowanie, które pokryje potrzeby firmy w okresie oczekiwania na wypłatę dotacji unijnej. Kredyt można spłacić dopiero po uruchomieniu środków z dotacji unijnej.
Mikro przedsiębiorcy z reguły wnioskując o kredyt firmowy, mają w obowiązku przedstawić znacznie większą ilość dokumentacji finansowej niż przedsiębiorcy o ugruntowanej pozycji na rynku biznesowym. Kredyt dla rozpoczynających działalność udzielany jest zazwyczaj na podstawie zaprezentowanego biznesplanu.
Dokumentacja wymagana przez bank przy składaniu wniosku kredytowego może się różnić w zależności od oferty kredytowej. Zazwyczaj przedsiębiorstwa zobowiązane są do przedstawienia szczegółowej dokumentacji finansowej w celu potwierdzenia płynności finansowej.
W większości przypadków czy to mała, czy duża firma instytucje bankowe wymagają przedstawienia podstawowej dokumentacji firmowej, takiej jak:
zaświadczenie o wpisie do CEIDG
numer NIP
numer REGON
w przypadku spółki należy przedstawić zaświadczenie z KRS, umowę spółki oraz statut spółki.
Większość banków prosi o zgromadzenie pełnej dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa, ale jest to również decyzja zależna indywidualnie od banku, w którym składamy wniosek kredytowy. Wszystkie firmy niezależnie od rodzaju prowadzonej księgowości zobowiązane są do przedstawienia szeregu zaświadczeń jak:
zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS i Urzędu Skarbowego
niekiedy wymagana jest opinia innych banków, w których prowadzone są rachunki bankowe.
Należy pamiętać, że rodzaj składanych dokumentów finansowych uzależniona jest od sposobu rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Firma na początku działalności wybiera sposób rozliczania z fiskusem i na tej podstawie przedstawia dokumenty finansowe przy kredycie firmowym.
Przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość powinny przygotować do wniosku kredytowego:
bilans
rachunek zysków i strat za ostatni rok rozliczeniowy
deklaracje PIT za poprzedni rok rozliczeniowy.
Mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące Księgę Przychodów i Rozchodów powinny okazać w banku:
deklaracje PIT za poprzedni rok rozliczeniowy rozliczeniowy
wykaz z Księgi Przychodów i Rozchodów.
Przedsiębiorstwa korzystające z formy rozliczenia na podstawie karty podatkowej zobowiązane są do dołączenia do wniosku kredytowego następujących dokumentów finansowych:
decyzji Urzędu Skarbowego w sprawie wysokości podatku za bieżący rok rozliczeniowy
wykaz z Księgi Przychodów i Rozchodów.
Należy jeszcze wspomnieć o przedsiębiorcach rozliczających się na podstawie ryczałtu, którzy przy wniosku kredytowym powinni okazać:
roczne zestawienie podatkowe za poprzedni rok rozliczeniowy
deklaracje VAT za miesiące w bieżącym roku rozliczeniowym.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...