Ostatnie lata były szczególnie sprzyjające dla kredytobiorców. Wyjątkowo niskie stopy procentowe uczyniły oferty kredytów mieszkaniowych niezwykle atrakcyjnymi, powodując rosnące zainteresowanie przyszłych właścicieli nieruchomości. Jakie zmiany czekają nas w 2019 roku?
Kredytowy boom
Miniony rok był niezwykle rentowny dla instytucji finansowych. Historycznie niskie stopy procentowe spowodowały, że średnia wartość kredytu hipotecznego wzrosła aż o 25 tysięcy złotych (dane za III kwartał 2018 roku). Czy trend utrzyma się w kolejnym roku? Analitycy finansowi optymistycznie patrzą w przyszłość, jednak na horyzoncie pojawiają się nowe wyzwania, które mogą zachwiać prognozy specjalistów.
Liczba banków spada
Kurcząca się ilość banków wcale nie musi oznaczać dla klientów mniejszego wyboru w ofertach kredytowych. Spadająca ilość instytucji finansowych związana jest z fuzjami bankowymi. Całkiem niedawno Bank Zachodni WBK przeistoczył się w Santander Bank Polska, wchłaniając działalność Deutsche Banku. Podobnej fuzji dokonał BGŻ BNP Paribas, przejmując Raiffeisen Polbank. Podobne plany na ten rok ma także Bank Millenium, który chce połączyć się z Eurobankiem.
Jest to dobra informacja dla przyszłych kredytobiorców, którzy mogą spodziewać się mocno konkurencyjnych ofert ze strony nowo powstałych instytucji. Zacięta walka o klienta będzie prawdopodobnie skutkować atrakcyjnymi warunkami kredytu.
Wkład własny nadal bez zmian
Wysokość wkładu własnego w 2019 roku nie ulegnie zmianie i nadal będzie oscylować wokół 10-20 procent wartości nieruchomości. O konkretne informacje należy zasięgnąć bezpośrednio w placówce wybranego banku, ponieważ część z nich wylicza tę kwotę indywidualnie.
Koniec programu Mieszkanie Dla Młodych
Cieszący się ogromnym zainteresowaniem program rządowy MDM zakończył się w 2018 roku. Państwo przeznaczyło na ten cel budżet o łącznej wysokości ponad 2,8 mld złotych. Może okazać się, że banki, chcąc pozyskiwać nowych klientów, wprowadzą do oferty umowy kredytowe, które będą dostosowane do indywidualnych możliwości finansowych kredytobiorców.
Nowy format Rekomendacji S
Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi aktualnie prace, których zwieńczeniem jest nowa wersja Rekomendacji S. Jeden z kluczowych zapisów mówić będzie o wprowadzeniu umów ze stałą (lub okresowo stałą) stopą procentową. Ma to na celu zminimalizować obawy ze strony kredytobiorców przed wzrostem oprocentowania hipotek.
„Klucz za dług” to inny, równie istotny zapis, który ma pojawić się w nowej wersji Rekomendacji S. Mówi on o przeniesieniu własności nieruchomości na bank, kiedy spłacający boryka się z problemami ze spłatą zobowiązań umowy kredytowej wobec banku. Opcja ta dostępna będzie jedynie dla tej części kredytobiorców, którzy osiągają wysokie dochody, a ich wkład własny jest na poziomie minimum 30% wartości mieszkania.
Prognozy umów kredytowych na 2019 rok prezentują się obiecująco dla potencjalnych kredytobiorców. Niektóre ze zmian mogą spowodować zaostrzenie polityki kredytowej, co jednak nie powinno wpłynąć na atrakcyjność przyszłej oferty.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...