Decydując się na kupno mieszkania niemal zawsze podpisywana jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości. Jest to pewien rodzaj zabezpieczenia gwarantujący obu stronom ochronę na wypadek, gdyby transakcja nie doszła do skutku. Umowa przedwstępna przeważnie zobowiązuje kupujących do uiszczenia zadatku lub zaliczki. Jakie są zasadnicze różnice między obiema formami zapłaty?
Po co mi umowa przedwstępna
Umowa przedwstępna to dokument sporządzany w momencie, gdy transakcja sprzedaży nieruchomości nie może być zrealizowana od razu. Umowę taką podpisuje się, jeśli nabywca nie jest w stanie na ten moment sfinalizować transakcji, ponieważ potrzebuje czasu na dopełnienie formalności w banku celem uzyskania kredytu.
Jednym z zapisów umowy przedwstępnej jest paragraf mówiący o wpłaceniu zadatku lub zaliczki sprzedającemu. W praktyce niewielu nabywców rozróżnia znaczenie obu terminów, co może prowadzić do przykrych konsekwencji w późniejszym czasie.
Zadatek
Kwestia zadatku uregulowana jest przez kodeks cywilny. Zadatek wlicza się w cenę nieruchomości, a oprócz funkcji zabezpieczającej pełni także istotną rolę odszkodowawczą. Decydując się na zapis o zadatku w umowie przedwstępnej, kupujący niejako rezerwują sobie prawo do zakupu nieruchomości. Zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, stanowi gwarancję wykonania umowy.
W przypadku gdy potencjalny nabywca odstąpi od umowy, wpłacony wcześniej zadatek może odzyskać w całości. Jeśli jednak wina leży po stronie sprzedającego (np. gdy znalazł osobę, która oferuje korzystniejszą cenę za zakup mieszkania), jest on zobligowany do zwrócenia podwójnej wysokości kwoty zadatku otrzymanej od kupującego.
Wszelkie kwestie dotyczące zadatku, jego wysokości oraz konkretnego terminu wpłaty należy zamieścić w umowie przedwstępnej. W przypadku niedotrzymania terminu wpłaty zadatku przez kupującego, cała umowa przedwstępna może być uznana za nieważną.
Zaliczka
Kwestie zaliczki regulowane są w ogólnych przepisach kodeksu cywilnego o umowach wzajemnych. Termin zaliczki, pomimo, że oznacza coś zgoła odmiennego, błędnie używany jest wymiennie z zadatkiem.
Zaliczka to forma zabezpieczenia dla obu stron. Jeśli transakcja z różnych powodów nie dojdzie do skutku, zaliczka zostaje zwrócona wpłacającemu, a umowa przedwstępna traci ważność. Powody mogą być różne – sprzedający otrzymał atrakcyjniejszą ofertę sprzedaży lub kupujący rozmyślili się. W obu przypadkach zaliczka zostaje zwrócona, a strony nie rodzą względem siebie żadnych roszczeń.
Zadatek czy zaliczka?
Z racji tego, że zadatek pełni dodatkową funkcję odszkodowawczą, zdecydowanie lepiej chroni interesy kupującego. Zarówno kwota zadatku, jak i zaliczki to kwestia umowna, lecz przyjmuje się, że wysokość wpłaty nie powinna być niższa jak 10 procent całkowitej ceny nieruchomości. Wysokość zaliczki lub zadatku nie jest regulowana przepisami prawa. Obie strony mogą ustalić dowolną kwotę wpłaty pamiętając o tym, by ująć takowy zapis w umowie przedwstępnej.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...