10.04.2020 r.
Ostatnia „górka” w zakresie poziomu WIBOR to był rok 2012. WIBOR 3M i 6M będący składnikiem oprocentowania dla kredytów hipotecznych przekroczył wtedy poziom 5%.
Po kilku latach obniżek i niskiego poziomu stóp procentowych bardziej prawdopodobny wydawał się scenariusz podniesienia stóp procentowych, bo na obniżkę to za bardzo miejsca nie było ...
Skutkiem sytuacji gospodarczej związanej z epidemią koronawirusa jest odmienny scenariusz. Zamiast wzrostów mamy obniżki stóp procentowych i to znaczne, bo aż o 1p.p.
Na kolejnych posiedzeniach 17 marca 2020 r. i 08 kwietnia 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopę referencyjną NBP. Za każdym razem obniżka wyniosła 0,50 p.p., co dało spadek stopy referencyjnej NBP z poziomu 1,50% do poziomu 0,50%.
Rada Polityki Pieniężnej nie ustala poziomu WIBOR, ale WIBOR jest skorelowany i reaguje na zmiany stopy referencyjnej NBP, a reakcja jest taka, że na dziś:
Taka obniżka przekłada się na oszczędność na racie kredytu hipotecznego ok 50 zł na każde 100.000 zł kredytu.
Obniżenie raty kredytu hipotecznego w związku ze spadkiem WIBOR odczują tylko Ci kredytobiorcy, którzy mają w umowach kredytowych oprocentowanie zmienne.
Obniżka WIBOR nie wpłynie na raty kredytów hipotecznych ze STAŁĄ STOPĄ PROCENTOWĄ.
Jeśli masz zamrożone oprocentowanie np. na 5 lat to dopiero po tym okresie możesz spodziewać się zmiany. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, czy nie trzeba było brać zmiennego oprocentowania...
PAMIĘTAJ, że celem było BEZPIECZEŃSTWO SPŁATY kredytu hipotecznego, a nie spekulacja, czy WIBOR spadnie czy wzrośnie. Celem było zabezpieczenie przed ryzykiem wzrostu raty, który mógłby być dużo bardziej dotkliwy niż obecne korzyści z oprocentowania zmiennego. Historia kredytów w CHF i PLN pokazała, że dopiero z perspektywy długiego czasu możemy ocenić, które decyzje były słuszne.
Krótkie przypomnienie zasad wyznaczania poszczególnych odsetek [art. 359 i 481 KC]:
[1] ODSETKI USTAWOWE - suma stopy referencyjnej NBP i 3,5 p.p.
[2] ODSETKI MAKSYMALNE - dwukrotność odsetek ustawowych.
[3] ODSETKI USTAWOWE ZA OPÓŹNIENIE - suma stopy referencyjnej NBP i 5,5 p.p.
[4] ODSETKI MAKSYMALNE ZA OPÓŹNIENIE - dwukrotność odsetek ustawowych za opóźnienie.
Obniżenie stopy referencyjnej NBP do poziomu 0,5% skutkuje tym, że z dniem 08.04.2020r.:
[1] ODSETKI USTAWOWE wynoszą 4 %
[2] ODSETKI MAKSYMALNE wynoszą 8%
[3] ODSETKI USTAWOWE ZA OPÓŹNIENIE wynoszą 6%
[4] ODSETKI MAKSYMALNE ZA OPÓŹNIENIE wynoszą 12%
Nowy poziom odsetek maksymalnych ma wpływ głównie na kredyty konsumpcyjne, gotówkowe. Jeśli miałeś oprocentowanie np. 9,99% to bank będzie zmuszony zaktualizować harmonogram i pobierać dalsze odsetki wg oprocentowania 8%. Kredyty hipoteczne z reguły były oprocentowane w granicach 3,7%-4%, więc na kredyt hipoteczny obniżenie odsetek maksymalnych pozostaje bez wpływu.
Spada również maksymalne oprocentowanie za opóźnienie w spłacie rat kredytów zarówno hipotecznych jak i gotówkowych. Do niedawna bank mógł naliczać odsetki w wysokości maksymalnie 14%. Teraz od spóźnionej raty zapłacisz odsetki maksymalnie w wysokości 12%.
W starszych umowach kredytowych wyznaczano odsetki za opóźnienie na poziomie 4-krotności stopy lombardowej (jednocześnie nie więcej niż odsetki maksymalna za opóźnienie). W niektórych umowach kredytowych obecnie zawieranych pozostawiono ten sposób wyznaczania odsetek za opóźnienie.
Stopa lombardowa spadła z poziomu 2,50% do poziomu 1,00%.
To oznacza, że jeśli Twój bank do niedawna mógł naliczać odsetki 10% za opóźnienie w spłacie to teraz od takiej spóźnionej płatności może pobierać odsetki tylko na poziomie 4%, czyli żadna to kara…
Jest różnica płacić odsetki za spóźnienie w wysokości 12% a 4%, prawda?
Pomimo, że WIBOR spadł to na zmiany w poszczególnych bankach trzeba zaczekać.
Po części wynika to z faktu, że jeśli mamy WIBOR 3-miesięczny lub 6-miesięczny to raz na 3 lub 6 miesięcy bank aktualizuje harmonogram i ten czas mógł jeszcze nie nastąpić.
W grę wchodzi dodatkowo sposób wyznaczania wskaźnika referencyjnego w umowie kredytowej, bo niekoniecznie musi to być ten rynkowy poziom WIBOR.
W pierwszym okresie zastosuje stopę referencyjną obowiązującą w dniu wypłaty Kredytu.
Kolejna zmiana po 3 miesiącach lub w dniu płatności pierwszej raty, jeśli jest on inny niż dzień uruchomienia.
Aktualizacja co 3 miesiące wg stawki WIBOR 3M z dwóch dni roboczych poprzedzających zmianę. Do umowy bank wpisze WIBOR 3M określony na dwa dni robocze przed podjęciem decyzji kredytowej.
Do ustalenia wysokości Stopy bazowej Bank przyjmuje wartość wskaźnika referencyjnego z 25-go dnia miesiąca kalendarzowego. Zmiana następuje co trzy miesiące począwszy od miesiąca, w którym nastąpi wypłata kredytu lub jego pierwszej transzy.
Zmiany następują w okresach 6-miesięcznych w oparciu o stawkę WIBOR 6M obowiązującą w dniu płatności raty kredytu. W pierwszym okresie bank bierze WIBOR 6M z ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc zawarcia umowy.
WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego lutego, maja, sierpnia i listopada. Zmiana następuje 3 (trzeciego) dnia roboczego miesiąca, następującego po miesiącu, w którym bank dokonał sprawdzenia wartości stawki referencyjnej, tj. każdego 3 (trzeciego) dnia roboczego marca, czerwca, września, grudnia.
WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zmiana (z zachowaniem minimalnego oprocentowania określonego w umowie). Na pierwszy okres bank zastosuje WIBOR 3M obowiązujący w ostatnim dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc sporządzenia umowy. Dzień sporządzenia umowy to dzień wydania decyzji kredytowej wraz z projektem umowy.
Stopa bazowa kredytu mieszkaniowego (SBKM) jest ustalana dla danego miesiąca kalendarzowego jako średnia arytmetyczna ze wszystkich dziennych notowań WIBOR 3M (do 21.05.2020) lub WIBOR 6M (od 22.05.2020) z ostatniego miesiąca kalendarzowego poprzedzającego okres obrachunkowy, dla którego jest ustalana. Dla konkretnego kredytobiorcy zmiana oprocentowania następuje w cyklach 3-miesięcznych lub 6-miesięcznych (okres obrachunkowy). Pierwszy okres zaczyna się miesiącem kalendarzowym otwarcia rachunku kredytowego. Zmiana następuje zawsze 1-go dnia miesiąca kalendarzowego rozpoczynającego nowy okres. [aktualizacja 22.05.2020]
WIBOR 6M zmieniany co 6 miesięcy w tym samym dniu miesiąca, w którym została sporządzona umowa kredytowa. W pierwszym okresie WIBOR 6M z dnia poprzedzającego sporządzenie umowy. Umowa definiuje dzień sporządzenia umowy przez bank i dzień zawarcia umowy, czyli podpisania przez kredytobiorcę.
WIBOR 6M aktualizowany co 6 miesięcy w dniu płatności raty. WIBOR z drugiego dnia przed rozpoczęciem danego 6-miesięcznego okresu. Pierwszy okres zaczyna się od następnego dnia po uruchomieniu kredytu i może być krótszy. Do umowy bank wpisze WIBOR 6M z dnia sporządzenia (podpisania) umowy.
Zasady aktualizacji oprocentowania w starszym umowach mogą wyglądać inaczej.
Autor:
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | bozena.myszczyszyn@ekspertka.pl
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...