18.08.2020 r.
Po kredyt hipoteczny możesz iść bezpośrednio do banku lub do pośrednika kredytowego. Jak podaje portal Bankier.pl ponad połowa kredytów hipotecznych w IV kwartale 2019 roku została udzielona przy wsparciu firm pośrednictwa finansowego. Takie zaopiekowanie się klientem, możliwość porównania większej ilości banków i po prostu czas, jakim dysponuje dla klienta zewnętrzny ekspert kredytowy to wartość dodana, której wielu klientów potrzebuje i docenia.
Usługę pośrednictwa kredytu hipotecznego reguluje Ustawa o kredycie hipotecznym, natomiast usługę pośrednictwa kredytu konsumenckiego Ustawa o kredycie konsumenckim.
Od 22 lipca 2017 roku pośrednictwo kredytowe wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego, jest objęte nadzorem KNF, a ponadto pośrednicy i ich agenci podlegają wpisowi do Rejestru Pośredników Kredytowych.
W rejestrze pośredników znajdziesz też tych, którzy działają na rzecz jednego banku, pod marką tego banku, czyli placówki franczyzowe, ale w rankingu skupię się na największych „graczach” na rynku.
Ranking pośredników kredytowych – kto i jaką pełni rolę
BANK
To po prostu kredytodawca, czyli instytucja finansowa, z którą finalnie podpsujesz umowę kredytową. Zanim bank powierzy Ci swoje środki musi nabrać przekonania, że je zwrócisz. To właśnie bank ocenia Ciebie pod kątem zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej i ocenia nieruchomość, jako cel i zabezpieczenie kredytu hipotecznego.
Pośrednik kredytu hipotecznego
To najczęściej większa firma, przeważnie w formie spółki, spełniająca określone wymogi formalne. Pośrednik jest stroną umów z bankami, a umowa z bankiem jest koniecznym warunkiem dla uzyskania pełnomocnictw bankowych, dostępów do aplikacji i procedur, dostępów do prezentacji i druków. Umowa z bankiem jest niezbędna również dla otrzymywania codziennych i aktualnych informacji o zmianach w ofercie, procedurach czy aplikacjach bankowych. W bankach są specjalne, dedykowane osoby czy komórki do współpracy z pośrednikami kredytowymi. Na tym rynku nie ma już za bardzo miejsca na kolejne podmioty, a banki preferują współpracę z kilkoma dużymi partnerami.
Agent pośrednika kredytu hipotecznego
Agent to najczęściej ta osoba lub ekspert kredytowy, z którą o kredycie hipotecznym rozmawiasz, czyli osoba prowadząca Twój temat. Agenci to przeważnie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, podlegające wpisowi do rejestru pośredników kredytowych dział I w kolumnie z agentami. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym agent może działać wyłącznie na rzecz jednego pośrednika kredytu hipotecznego i ta informacja znajduje się w rejestrze.
Agentem może być również większa firma, zatrudniająca pracowników. Prawidłowa jest więc również sytuacja, że nie ma w rejestrze pośredników Twojego eksperta kredytowego, bowiem personel pośrednika lub agenta nie podlega wpisowi do rejestru. Powinieneś jednak na pierwszym spotkaniu otrzymać informację od eksperta kredytowego, jaka jest jego rola i na rzecz jakiego pośrednika działa.
Pośrednik kredytu konsumenckiego
W obszarze kredytów konsumenckich (gotówkowych) pośrednictwo kredytowe funkcjonuje podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Tu również mamy pośredników i agentów. Różnica polega tylko na tym, że osoby działające w zakresie kredytu konsumenckiego w oparciu o umowy agencyjne wpisane są do Rejestru Pośredników Kredytowych Dział II jako pośrednicy, a nie jako agenci pośrednika.
Ranking pośredników kredytowych IQ 2020
Ranking pośredników kredytowych został przygotowany w oparciu o dane dostępne na stronie ZFPF oraz na stronie ANG Spółdzielnia.
Najnowsze dostępne informacje dotyczą I kwartału 2020 r. i ten właśnie okres uwzględniam w rankingu.
ANG Spółdzielnia jest pośrednikiem z pierwszej 5-ki największych pośredników finansowych. W związku z tym, że nie zdecydowała się na członkostwo w ZFPF tamtejsze rankingi jej nie uwzględniają. W swym zamiarze ANG Spółdzielnia powstała, by stworzyć nową jakość na rynku pośrednictwa opartą o etykę i odpowiedzialną sprzedaż. Jest to też jedyny z największych pośredników, którego udziałowcem nie jest żadna inna duża instytucja finansowa.
Sposoby prezentacji wyników przez ZFPF i ANG różnią się, ale częścią wspólną są kredyty hipoteczne oraz kredyty gotówkowe. Dlatego też miejsce w rankingu zależy od łącznej sprzedaży w tych dwóch obszarach.
Gdzie jest miejsce w rankingu pośredników kredytowych ekspertów SprawdzonyEkspert.pl?
SprawdzonyEkspert.pl biorąc pod uwagę regulacje Ustawy o kredycie hipotecznym jest agentem ANG Spółdzielnia. Podobnie wszyscy eksperci działający pod marką SprawdzonyEkspert.pl.
Wybraliśmy do współpracy pośrednika, który jest marką wysoko cenioną w zakresie etyki, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zaangażowania pracowników, a dodatkowo bez powiązania i zależności kapitałowej z inną dużą instytucją finansową.
Jako eksperci SprawdzonyEkspert.pl swoją pracą i zaangażowaniem dołożyliśmy więc „cegiełkę” do zaszczytnej pozycji w pierwszej 5-tce największych pośredników kredytowych.
Źródła:
ANG Spółdzielnia
ZFPF
Autor wpisu:
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | bozena.myszczyszyn@ekspertka.pl
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...