05.11.2021
Od pomysłu, by wziąć kredyt hipoteczny do finalizacji wiedzie długa droga. Często, zwłaszcza, gdy jest to pierwszy kredyt, klient zastanawia się co i jak po kolei robić. Sam proces starania się o kredyt mieszkaniowy zaczyna się od momentu złożenia wniosku kredytowego, a na uruchomieniu kredytu kończy. Są jeszcze warunki do spełnienia już po uruchomieniu i zależnie od celu kredytowania pewne etapy tego procesu następują w innej kolejności. Poniżej znajdziesz krótką ściągę, która da Tobie obraz, co i jak po kolei będzie się działo i o czym masz pamiętać.
Niezależnie od celu kredytowania zweryfikuj wstępnie swoją zdolność kredytową w kilku bankach. Musisz wiedzieć w jakim przedziale cenowym się poruszać lub czy w ogóle to jest moment na kredyt. W tym celu po prostu umów się na pierwsze spotkanie z ekspertem kredytowym.
Gdy już wybierzesz nieruchomość ponownie skontaktuj się z ekspertem kredytowym. Zweryfikuj jeszcze raz zdolność kredytową zanim cokolwiek podpiszesz. Sprawdź wspólnie z ekspertem kredytowym księgę wieczystą, projekt umowy. Zweryfikuj jaka to transakcja od strony banku i jakie dokumenty musisz zgromadzić.
Dla nieruchomości w trakcie budowy obowiązuje Ustawa o ochronie praw nabywcy, która weszła w życie 29.04.2012 roku. Potocznie zwana jest Ustawą Deweloperską. Większość tego typu inwestycji ma zapewnioną ochronę nabywcy w postaci rachunku powierniczego, ale trzeba dopytać dewelopera o tę kwestię. Nadal zdarzają się inwestycje bez rachunku powierniczego (jeśli sprzedaż inwestycji rozpoczęła się przed 29.04.20212r.), a to z kolei ogranicza możliwości kredytowania.
Z tego typu transakcją możesz mieć do czynienia, gdy deweloper, który normalnie podpisuje umowy deweloperskie po prostu zakończył inwestycję i uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Zależnie od banku i od dewelopera mogą być ograniczenia w pojedynczych bankach z uwagi na to, że wpłata idzie już na zwykły rachunek dewelopera, a nie na rachunek powierniczy.
Tego typu transakcje dotyczą najczęściej małych deweloperów, którzy nie stosują się do Ustawy o ochronie praw nabywcy. Nawet jeśli zarezerwujesz nieruchomość na etapie budowy musisz z wnioskiem kredytowym czekać, aż deweloper powiadomi Cię o zakończeniu budowy.
Na rynku wtórnym najczęściej drugą stroną transakcji jest inna osoba fizyczna. Możesz kupić działkę budowlaną, dom, mieszkanie. Przy zakupie mieszkania możesz trafić na lokal stanowiący odrębną nieruchomość (tzw. pełna własność) lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (tzw. ograniczone prawo rzeczowe). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może być z księgą wieczystą lub bez księgi wieczystej.
Podstawowa różnica w procesie kredytowym między rynkiem pierwotnym a wtórnym dotyczy momentu uruchomienia kredytu i podpisania aktu notarialnego przeniesienia własności. W większości na rynku pierwotnym najpierw płacisz za nieruchomość, a potem deweloper podpisuje z Tobą akt notarialny. Na rynku wtórnym z kolei najpierw musisz podpisać akt notarialny, a potem dopiero bank uruchamia kredyt.
Jeśli uruchomienie kredytu jest po akcie notarialnym powinieneś w akcie mieć 7-14 dni na zapłatę.
Autor wpisu
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | bozena.myszczyszyn@ekspertka.pl
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...