Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem .
1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ?
2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ?
3.Wypłata kredytu w transzach ?
4. Jak należy się rozliczyć ze środków na remont/wykończenie nieruchomości ?
1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ?
Jednym kredytem możemy skredytować :
- zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego i jego remont
- zakup mieszkania lub domu od dewelopera i jego wykończenie
- zakup domu z rozpoczęta budową i dobranie kwoty na dokończenie budowy ( do stanu deweloperskiego lub do wprowadzenia )
- zakup działki budowlanej i budowa domu na tej działce
2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ?
Zasady wysokości wkładu własnego są takie same jak przy samym zakupie . Nadal możemy dokonać takich transakcji przy 10 % wkładu własnego chyba ,że dany bank z góry wymaga 20 %.
Ważne jest ,że wysokość wkładu liczymy od wartości inwestycji czyli zakup plus kwota jaka dobieramy na remont lub wykończenie .
Przykład : Zakup mieszkania za 400 tyś plus koszt jego wykończenia 100 tyś . Koszt inwestycji w tym wypadku wynosi 500 tyś czyli 10% wkładu własnego wynosi 50 tyś .
3.Wypłata kredytu w transzach ?
Przy zakupie np. mieszkania lub domu z rynku wtórnego przy kredycie na zakup i remont wypłata środków na remont może nastąpić dwoma transzami w tym samym czasie tj : środki przeznaczone na sfinansowanie zakupu przelane na konto zbywcy oraz kwota na remont bezpośredni na konto kupującego .
Przy zakupie domu z rozpoczęta budową środki z kredytu przeznaczone na dokończenie budowy zostaną przelane dopiero drugą transzą ale po przepisaniu pozwolenia na budowę już na nowego nabywcę . Jeżeli wnioskujemy o zakup działki wraz z budową to w pierwszej kolejności idą środki na zakup działki a środki na budowę są wypłacane dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę
Podobnie ma się sytuacja w przypadku zakupu mieszkania / domu w trakcie budowy przez dewelopera . Środki na wykończenie mogą zostać przelewane dopiero po przeniesieniu własności na nowego nabywcę .
Należy pamiętać ,że kwota na remont/wykończenie lub dokończenie budowy /budowę jest również wypłacana w transzach zgodnie z wytycznymi banku udzielającego kredyt . Zdarza się że przy niskich kwotach na wykończenie lub remont w zależności do banku może zostać wypłacona jednorazowo bez dzielenia na transze ( na przykład kwota 50 tyś ) .
4. Jak należy się rozliczyć ze środków na remont/wykończenie nieruchomości ?
Kwestia rozliczenia środków jest różna w zależności od sposobu ich wykorzystania i banku w którym staramy się o finasowanie .
Przy środkach przeznaczonych na remont/ wykończenie nieruchomości transze są rozliczane przez inspekcje z banku . Inspektor bankowy przychodzi i sprawdza czy środki wypłacone w transzy są wykorzystane zgodnie z pierwotnie złożonym kosztorysem . Po zaakacentowaniu środków wydatkowanych z pierwszej transzy bank uruchamia kolejna transze . Każda wypłacona transza wymaga rozliczenia po jej wykorzystaniu. Należy pamiętać ,że banki dopuszczają zmianę w kosztorysach w trakcie remontu /wykończenia . Na przykład w kosztorysie zaznaczamy ,że w aneksie kuchennym miała być na podłodze terakota a finalnie decydujemy się na panele . Dodatkowo każdy zakres prac wymaga określenia ram czasowych w jakich planujemy wykonać poszczególne prace budowlane .
Przy finasowaniu dokończenia budowy jak i samej budowy ( zakup działki budowlanej i budowa domu na tej działce ) transze rozliczane są nieco inaczej tj dodatkowo bank prosi o przedstawienie uzupełnionego dziennika budowy przez kierownika .
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...
Kredyt hipoteczny to popularny sposób finansowania zakupu nieruchomości. Kredytobiorcy korzystają z takiego zobowiązania, gdy chcą kupić dom, mieszkanie lub działkę pod budowę. Kredyt pod hipotekę można otrzymać w banku, jest on zabezpieczony...
Okres kredytowania to czas, w jakim kredytobiorca musi zwrócić bankowi pożyczony od niego kapitał wraz z ustalonymi odsetkami. W zależności od rodzaju zobowiązania i umowy zawartej z instytucją finansową okres kredytowania może wynosić od kilku...
Formularz informacyjny kredytu hipotecznego to rodzaj oferty banku przedstawionej według wzoru określonego w ustawie. Ma to na celu pokazanie przez bank warunków kredytu według tego samego schematu, uwzględniając te same elementy. Zgodnie z ustawą...