Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem .
1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ?
2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ?
3.Wypłata kredytu w transzach ?
4. Jak należy się rozliczyć ze środków na remont/wykończenie nieruchomości ?
1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ?
Jednym kredytem możemy skredytować :
- zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego i jego remont
- zakup mieszkania lub domu od dewelopera i jego wykończenie
- zakup domu z rozpoczęta budową i dobranie kwoty na dokończenie budowy ( do stanu deweloperskiego lub do wprowadzenia )
- zakup działki budowlanej i budowa domu na tej działce
2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ?
Zasady wysokości wkładu własnego są takie same jak przy samym zakupie . Nadal możemy dokonać takich transakcji przy 10 % wkładu własnego chyba ,że dany bank z góry wymaga 20 %.
Ważne jest ,że wysokość wkładu liczymy od wartości inwestycji czyli zakup plus kwota jaka dobieramy na remont lub wykończenie .
Przykład : Zakup mieszkania za 400 tyś plus koszt jego wykończenia 100 tyś . Koszt inwestycji w tym wypadku wynosi 500 tyś czyli 10% wkładu własnego wynosi 50 tyś .
3.Wypłata kredytu w transzach ?
Przy zakupie np. mieszkania lub domu z rynku wtórnego przy kredycie na zakup i remont wypłata środków na remont może nastąpić dwoma transzami w tym samym czasie tj : środki przeznaczone na sfinansowanie zakupu przelane na konto zbywcy oraz kwota na remont bezpośredni na konto kupującego .
Przy zakupie domu z rozpoczęta budową środki z kredytu przeznaczone na dokończenie budowy zostaną przelane dopiero drugą transzą ale po przepisaniu pozwolenia na budowę już na nowego nabywcę . Jeżeli wnioskujemy o zakup działki wraz z budową to w pierwszej kolejności idą środki na zakup działki a środki na budowę są wypłacane dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę
Podobnie ma się sytuacja w przypadku zakupu mieszkania / domu w trakcie budowy przez dewelopera . Środki na wykończenie mogą zostać przelewane dopiero po przeniesieniu własności na nowego nabywcę .
Należy pamiętać ,że kwota na remont/wykończenie lub dokończenie budowy /budowę jest również wypłacana w transzach zgodnie z wytycznymi banku udzielającego kredyt . Zdarza się że przy niskich kwotach na wykończenie lub remont w zależności do banku może zostać wypłacona jednorazowo bez dzielenia na transze ( na przykład kwota 50 tyś ) .
4. Jak należy się rozliczyć ze środków na remont/wykończenie nieruchomości ?
Kwestia rozliczenia środków jest różna w zależności od sposobu ich wykorzystania i banku w którym staramy się o finasowanie .
Przy środkach przeznaczonych na remont/ wykończenie nieruchomości transze są rozliczane przez inspekcje z banku . Inspektor bankowy przychodzi i sprawdza czy środki wypłacone w transzy są wykorzystane zgodnie z pierwotnie złożonym kosztorysem . Po zaakacentowaniu środków wydatkowanych z pierwszej transzy bank uruchamia kolejna transze . Każda wypłacona transza wymaga rozliczenia po jej wykorzystaniu. Należy pamiętać ,że banki dopuszczają zmianę w kosztorysach w trakcie remontu /wykończenia . Na przykład w kosztorysie zaznaczamy ,że w aneksie kuchennym miała być na podłodze terakota a finalnie decydujemy się na panele . Dodatkowo każdy zakres prac wymaga określenia ram czasowych w jakich planujemy wykonać poszczególne prace budowlane .
Przy finasowaniu dokończenia budowy jak i samej budowy ( zakup działki budowlanej i budowa domu na tej działce ) transze rozliczane są nieco inaczej tj dodatkowo bank prosi o przedstawienie uzupełnionego dziennika budowy przez kierownika .
Kredyt celowy to forma finansowania umożliwiająca sfinansowanie konkretnego celu lub zakup określonych dóbr czy też usług. To produkt ściśle przeznaczony na konkretny cel tj. samochód, mieszkanie, telewizor itd. Do kredytów celowych zaliczamy...
W obliczu niestabilności gospodarczej dewaluacja kredytu hipotecznego staje się kluczowym zagadnieniem dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W tym artykule sprawdzimy, jak zmieniające się warunki ekonomiczne, zwłaszcza rosnąca inflacja, wpływają...
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. W czasie długoletniego spłacania rat kredytowych na rynku mogą zmienić się warunki ofert kredytowych przeznaczonych na zakup mieszkania. Dodatkowo z czasem spłacanie zobowiązania może stać się dla...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...