To już ostatnie miesiące kredytu preferencyjnego „Rodzina na Swoim”
Zgodnie z wprowadzonymi w zeszłym roku zmianami do programu "Rodzina na Swoim", osoby które chcą móc skorzystać z dobrodziejstw tego programu powinny się spieszyć. Program dobiega bowiem końca, a ostatnie wnioski w ramach programu złożone powinny zostać do końca grudnia 2012r.
O tym, że warto skorzystać z tego programu nie trzeba już chyba nikogo przekonywać.
Oszczędności wynikające ze skorzystania z kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” są bowiem bardzo duże, a wszystko to dzięki przejęciu przez Skarb Państwa spłaty za Kredytobiorców części odsetek od kredytu.
Ile możemy zaoszczędzić w domowym budżecie, zależy od tego jaką nieruchomość zamierzamy nabyć i jaki jest nasz stan cywilny.
Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego dopłaca maksymalnie do 50% odsetek od kredytu, przez okres pierwszych ośmiu lat jego trwania.
Jeżeli Kredytobiorcami jest małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dzieci, maksymalne dopłaty uzyskamy dla domu o powierzchni użytkowej do 70 m2 lub dla mieszkania o powierzchni 50m2. W przypadku osoby samotnej, tzw. singla maksymalne dopłaty uzyskamy dla mieszkania o powierzchni użytkowej do 30m2.
W przypadku nieruchomości o większej powierzchni użytkowej wskaźnik dopłat maleje. Jednak warto pamiętać że niezależnie od tego ile dopłat dostaniemy, na pewno nie stracimy na skorzystaniu z kredytu „Rodzina na Swoim”.
Warto przypomnieć w tym miejscu warunki niezbędne do tego, by Kredytobiorca mógł skorzystać z kredytu preferencyjnego.
Z programu skorzystać mogą:
Ponadto, w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego Kredytobiorca składa oświadczenie iż:
W przypadku singli ustawa wskazuje, że wymienione powyżej warunki musiały być spełnione do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego włącznie.
Ustawa dopuszcza jednak pewne odstępstwa od niektórych z powyższych warunków. Dopłaty można otrzymać w sytuacji gdy w dniu podpisania umowy kredytu preferencyjnego korzystamy z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli równocześnie złożone zostanie pisemne zobowiązanie do:
W ustawie wprowadzone zostały również ograniczenia co do nieruchomości, która może zostać skredytowana w ramach programu „Rodzina na Swoim”
Na jaką nieruchomość uzyskamy kredyt preferencyjny?
Z kredytu preferencyjnego sfinansowany może być zakup:
Z kredytu preferencyjnego sfinansowany może być również koszt:
W przypadku singla z powyższych nieruchomości wyłączony został dom jednorodzinny.
Nieruchomości w ramach programu ograniczone są również:
W przypadku małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci dopuszczalne jest kredytowanie nieruchomości, której powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 m2 w przypadku lokali mieszkalnych, oraz 140 m2 w przypadku domu jednorazowego:
W przypadku „singla” mieszkanie nie może przekroczyć 50 m2 powierzchni użytkowej
Maksymalna cena m2 nieruchomości dopuszczonej do programu jest publikowana raz na kwartał.
Aktualne stawki znaleźć można pod adresem: http://www.rodzinanaswoim.pl/tresc/113/10/
Pamiętaj!
Wnioski o udzielenie kredytu preferencyjnego można składać w instytucjach finansowych udzielających kredytów preferencyjnych tylko do 31 grudnia 2012 r.!
Źródła: http://www.bgk.com.pl/
Kredyt celowy to forma finansowania umożliwiająca sfinansowanie konkretnego celu lub zakup określonych dóbr czy też usług. To produkt ściśle przeznaczony na konkretny cel tj. samochód, mieszkanie, telewizor itd. Do kredytów celowych zaliczamy...
W obliczu niestabilności gospodarczej dewaluacja kredytu hipotecznego staje się kluczowym zagadnieniem dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W tym artykule sprawdzimy, jak zmieniające się warunki ekonomiczne, zwłaszcza rosnąca inflacja, wpływają...
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. W czasie długoletniego spłacania rat kredytowych na rynku mogą zmienić się warunki ofert kredytowych przeznaczonych na zakup mieszkania. Dodatkowo z czasem spłacanie zobowiązania może stać się dla...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...