To już ostatnie miesiące kredytu preferencyjnego „Rodzina na Swoim”
Zgodnie z wprowadzonymi w zeszłym roku zmianami do programu "Rodzina na Swoim", osoby które chcą móc skorzystać z dobrodziejstw tego programu powinny się spieszyć. Program dobiega bowiem końca, a ostatnie wnioski w ramach programu złożone powinny zostać do końca grudnia 2012r.
O tym, że warto skorzystać z tego programu nie trzeba już chyba nikogo przekonywać.
Oszczędności wynikające ze skorzystania z kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” są bowiem bardzo duże, a wszystko to dzięki przejęciu przez Skarb Państwa spłaty za Kredytobiorców części odsetek od kredytu.
Ile możemy zaoszczędzić w domowym budżecie, zależy od tego jaką nieruchomość zamierzamy nabyć i jaki jest nasz stan cywilny.
Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego dopłaca maksymalnie do 50% odsetek od kredytu, przez okres pierwszych ośmiu lat jego trwania.
Jeżeli Kredytobiorcami jest małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dzieci, maksymalne dopłaty uzyskamy dla domu o powierzchni użytkowej do 70 m2 lub dla mieszkania o powierzchni 50m2. W przypadku osoby samotnej, tzw. singla maksymalne dopłaty uzyskamy dla mieszkania o powierzchni użytkowej do 30m2.
W przypadku nieruchomości o większej powierzchni użytkowej wskaźnik dopłat maleje. Jednak warto pamiętać że niezależnie od tego ile dopłat dostaniemy, na pewno nie stracimy na skorzystaniu z kredytu „Rodzina na Swoim”.
Warto przypomnieć w tym miejscu warunki niezbędne do tego, by Kredytobiorca mógł skorzystać z kredytu preferencyjnego.
Z programu skorzystać mogą:
Ponadto, w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego Kredytobiorca składa oświadczenie iż:
W przypadku singli ustawa wskazuje, że wymienione powyżej warunki musiały być spełnione do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego włącznie.
Ustawa dopuszcza jednak pewne odstępstwa od niektórych z powyższych warunków. Dopłaty można otrzymać w sytuacji gdy w dniu podpisania umowy kredytu preferencyjnego korzystamy z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli równocześnie złożone zostanie pisemne zobowiązanie do:
W ustawie wprowadzone zostały również ograniczenia co do nieruchomości, która może zostać skredytowana w ramach programu „Rodzina na Swoim”
Na jaką nieruchomość uzyskamy kredyt preferencyjny?
Z kredytu preferencyjnego sfinansowany może być zakup:
Z kredytu preferencyjnego sfinansowany może być również koszt:
W przypadku singla z powyższych nieruchomości wyłączony został dom jednorodzinny.
Nieruchomości w ramach programu ograniczone są również:
W przypadku małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci dopuszczalne jest kredytowanie nieruchomości, której powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 m2 w przypadku lokali mieszkalnych, oraz 140 m2 w przypadku domu jednorazowego:
W przypadku „singla” mieszkanie nie może przekroczyć 50 m2 powierzchni użytkowej
Maksymalna cena m2 nieruchomości dopuszczonej do programu jest publikowana raz na kwartał.
Aktualne stawki znaleźć można pod adresem: http://www.rodzinanaswoim.pl/tresc/113/10/
Pamiętaj!
Wnioski o udzielenie kredytu preferencyjnego można składać w instytucjach finansowych udzielających kredytów preferencyjnych tylko do 31 grudnia 2012 r.!
Źródła: http://www.bgk.com.pl/
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...