Wciąż trwają debaty na temat zmian w programie Mieszkanie dla Młodych. Podtrzymywana jest nadal data wprowadzenia go w życie od stycznia 2014 roku. Ostateczny kształt programu nie jest jeszcze znany.
Na dzień dzisiejszy wiemy, że:
- Program MdM ma być skierowany do rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci i singli, w wieku do 35 lat. Przy czym w rodzinach jeden ze współmałżonków może mieć maksymalnie 35lat.
- Dofinansowanie obejmie zakup mieszkania, budowę domu i zakup domu jednorodzinnego.
- Warunkiem otrzymania dopłaty jest niemożność bycia właścicielem innego mieszkania czy też posiadania udziału w budynku, w którym można by było uzyskać samodzielny lokal.
- Mieszkanie, dom nabyty w ramach programu musi być pierwszą w życiu nieruchomością osoby starającej się o dopłatę.
- Nabywana nieruchomość może pochodzić tylko z rynku pierwotnego.
- Powierzchnia zakupionego mieszkania może wynieść maksymalnie 75 m2, natomiast domu 100m2. Przy czym dopłata obejmie zaledwie 50m2 danej nieruchomości.
- Istnieje wyłączenie z bezpośrednich dopłat osób budujących w systemie gospodarczym. Będą one mogły skorzystać z ulgi w postaci odpisu podatku VAT.
- Zwrotowi będą podlegały koszty poniesione nie tylko na budowę domu jednorodzinnego, ale i nadbudowę, rozbudowę budynku na cele mieszkalne czy przebudowę budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny. Powierzchnia nadal nie może przekroczyć 75 i 100m2.
Jeżeli dana nieruchomość nie miała ustanowionej własności lokalu, a zrobimy to my – powinna się ona kwalifikować jako nowa, pochodząca z rynku pierwotnego.
- Dopłata zarówno w przypadku mieszkania jak i domu ma być jednorazową dopłatą w formie wkładu własnego do kredytu.
- Limit ceny 1 m2 lokalu mieszkalnego będzie mógł być wyższy o 10% niż średnia arytmetyczna dwóch ostatnich wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych – wskaźnik 1,1. Dla powiatów sąsiadujących z siedzibą sejmiku lub wojewody może on wynosić maksymalnie 120% limitu dla obszarów poza stolicami województw.
- Wysokość dopłaty ma wynieść 10-20% kosztu odtworzenia mieszkania. 10% dla singli i rodzin bezdzietnych. Dodatkowe 5% otrzymają rodziny z dziećmi i kolejne 5% , jeżeli w przeciągu 5 lat urodzi się w rodzinie trzecie lub kolejne dziecko.
- Wypłata dopłaty następować będzie z ostatnią transzą zapłaty za nieruchomość.
- Minimalny okres spłaty kredytu, do którego można otrzymać dopłatę wynosi 15 lat.
- Mieszkanie zakupione w ramach MdM będzie można sprzedać bez sankcji po 5 latach. Jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem tego czasu, należy się liczyć z obowiązkiem zwrotu proporcjonalnej części podstawowej dopłaty (przy czym zwrot nie obejmuje dopłaty za posiadane dzieci), chyba że pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości przeznaczonej do zamieszkania. Dopłatę trzeba będzie zwrócić również wtedy, gdy beneficjent mieszkanie wynajmie, użyczy innej osobie, bądź uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania.
- Program MdM ma trwać 5 lat, od 2014 do 2018. Osoby, które będą chciały skorzystać z programu będą miały czas na składanie wniosków do 30 września 2018 roku.
- Jeżeli zostanie wyczerpana pula dostępnych środków rządowych na dany rok – banki będą musiały zaprzestać sprzedaży tego rodzaju kredytu i poczekać na początek kolejnego roku . Może zostać wstrzymany proces przyjmowania wniosków.
- Programem MdM będzie opiekował się Bank Gospodarstwa Kreajowego.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...