W chwili obecnej nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy mieszkania będą jeszcze tanieć, czy też ceny już nie spadną, a wręcz zaczną rosnąć. Ze średnich cen ofertowych można wywnioskować, że w ostatnich miesiącach ich spadek wyhamował.
Fakty są takie, że w największych miastach rośnie liczba osób, które uznały, że zakupu mieszkania nie ma już sensu dłużej odkładać. Decyzje o zakupie wspiera również rekordowo niskie oprocentowanie kredytów oraz fakt, że ceny mieszkań od początku kryzysu spadły realnie do poziomu z 2006 r.
Trzeci kwartał 2013 r. był już piątym kwartałem z rzędu, gdy liczba sprzedanych mieszkań była wyższa od liczby mieszkań wprowadzonych na rynek. W efekcie oferta mieszkań się skurczyła, zwłaszcza mieszkań gotowych.
Deweloperzy muszą jednak też liczyć się z tym, że ożywienie w sprzedaży mieszkań może być krótkotrwałe, jeśli w przyszłym roku nasza gospodarka nie przyspieszy. Utrzymujące się wysokie bezrobocie nie zachęca do zaciągania kredytów i podejmowania długoterminowych decyzji.
W ostatnim czasie, żeby chronić Klientów, ustawodawca nakazał, by pieniądze, jakie Klienci płacą deweloperom za mieszkania trafiały na bankowy powierniczy rachunek zamknięty. W tej sytuacji deweloper, który nie ma wystarczającego kapitału, skazany jest na kredyt. Problem w tym, że banki nie chcą brać na siebie ryzyka prowadzenia rachunku powierniczego i finansowania budowy, jeśli daną firmę postrzegają jako niezbyt bezpieczną, bo np. nie korzystała ona wcześniej z kredytów albo nie ma na swoim koncie wielu zrealizowanych projektów.
W ofercie deweloperów przeważają jednak mieszkania bez rachunku powierniczego. Najczęściej tłumaczą to oni tym, że realizują kolejne etapy wcześniej zaczętych przedsięwzięć. Najbezpieczniej jest kupić wtedy, gdy mieszkanie jest gotowe i wystarczy pójść z deweloperem do notariusza, aby sfinalizować transakcję.
Od przyszłego roku banki będą wymagały od kredytobiorców co najmniej pięcioprocentowego wkładu własnego. Od kwietnia marże tych kredytów hipotecznych również wzrosły – średnio z 1,68% do 1,86%.
Kredytobiorcy muszą się też liczyć ze wzrostem kosztów z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego i obowiązkowych ubezpieczeń na życie, których banki wymagają od zaciągających kredyt.
Decyzję o zakupie mieszkania dodatkowo komplikuje zapowiedź wejścia w życie od stycznia przyszłego roku ustawy, która zakłada dopłaty do mieszkań i domów kupowanych od deweloperów w ramach programu Mieszkanie dla młodych.
Oczywiście kluczowe znaczenie dla cen mieszkań będzie mieć popyt, a on będzie rósł wtedy, gdy poprawi się sytuacja na rynku pracy.
Kredyt celowy to forma finansowania umożliwiająca sfinansowanie konkretnego celu lub zakup określonych dóbr czy też usług. To produkt ściśle przeznaczony na konkretny cel tj. samochód, mieszkanie, telewizor itd. Do kredytów celowych zaliczamy...
W obliczu niestabilności gospodarczej dewaluacja kredytu hipotecznego staje się kluczowym zagadnieniem dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W tym artykule sprawdzimy, jak zmieniające się warunki ekonomiczne, zwłaszcza rosnąca inflacja, wpływają...
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. W czasie długoletniego spłacania rat kredytowych na rynku mogą zmienić się warunki ofert kredytowych przeznaczonych na zakup mieszkania. Dodatkowo z czasem spłacanie zobowiązania może stać się dla...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...