Program Mieszkanie dla Młodych ma być motorem napędowym dla zakupów nowych mieszkań. Wielu inwestorów budowlanych wiąże z programem dopłat nadzieje na zwiększenie sprzedaży budowanych przez siebie mieszkań.
Mieszkania budują deweloperzy, ale również spółdzielnie mieszkaniowe. Jednak z uwagi na obowiązujące przepisy, nie wszystkie mieszkania oferowane przez spółdzielnie mogą być objęte programem Mieszkanie dla Młodych.
Mieszkania budowane przez spółdzielnie w wielu przypadkach są tańsze od mieszkań deweloperskich, przez co zaineterowanie ich zakupem jest duże. Dlaczego więc objęcie ich zakupu dopłatą w programie MdM jest problematyczne?
Z interpretacji przepisów ustawy przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wynika, że dopóki trwa budowa, spółdzielnie nie gwarantują ceny metra kwadratowego powierzchni mieszkania. Cena znana jest w chwili, gdy rozliczony jest koszt budowy, a ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych daje im na to 6 miesięcy od zakończenia inwestycji.
Natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego, który zatwierdza dopłaty, musi mieć pewność, że cena nabywanego mieszkania zmieści się w ustawowym limicie.
Spółdzielnie budują po kosztach, czyli bez zysku. W związku z tym, w spółdzielni liczony jest koszt, a musi być liczona cena i do tego stała – tylko wtedy można ustalić, czy mieści się ona w limicie wyliczonym w oparciu o zapisy ustawy.
Również nie jest możliwe, aby do umowy z nabywcą mieszkania spółdzielnia wpisała cenę i zobowiązała się, że nie skorzysta z przepisów, które umożliwiają podwyższenie po rozliczeniu kosztów – obecne przepisy na to nie pozwalają.
Spółdzielnie stoją na stanowisku, że obecne przepisy je dyskryminują. Spółdzielnie budują mieszkania, ale nie ma na nie chętnych, chociaż są one tańsze od tych oferowanych przez deweloperów. Banki odprawiają potencjalnych nabywców mieszkań spółdzielczych, którzy chcieliby skorzystać z kredytu z dopłatą państwa właśnie z uwagi na powyżej opisaną sytuację prawną.
Jednak problemów z uzyskaniem kredytu z dopłatą w programie MdM na zakup mieszkania od spółdzielni raczej nie będzie, jeśli inwestycja sprzedawana przez spółdzielnię jest zakończona, a cena mieszkania ustalona oraz kiedy mieszkanie będzie sprzedawane jako odrębna własność.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...