Program Mieszkanie dla Młodych ma być motorem napędowym dla zakupów nowych mieszkań. Wielu inwestorów budowlanych wiąże z programem dopłat nadzieje na zwiększenie sprzedaży budowanych przez siebie mieszkań.
Mieszkania budują deweloperzy, ale również spółdzielnie mieszkaniowe. Jednak z uwagi na obowiązujące przepisy, nie wszystkie mieszkania oferowane przez spółdzielnie mogą być objęte programem Mieszkanie dla Młodych.
Mieszkania budowane przez spółdzielnie w wielu przypadkach są tańsze od mieszkań deweloperskich, przez co zaineterowanie ich zakupem jest duże. Dlaczego więc objęcie ich zakupu dopłatą w programie MdM jest problematyczne?
Z interpretacji przepisów ustawy przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wynika, że dopóki trwa budowa, spółdzielnie nie gwarantują ceny metra kwadratowego powierzchni mieszkania. Cena znana jest w chwili, gdy rozliczony jest koszt budowy, a ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych daje im na to 6 miesięcy od zakończenia inwestycji.
Natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego, który zatwierdza dopłaty, musi mieć pewność, że cena nabywanego mieszkania zmieści się w ustawowym limicie.
Spółdzielnie budują po kosztach, czyli bez zysku. W związku z tym, w spółdzielni liczony jest koszt, a musi być liczona cena i do tego stała – tylko wtedy można ustalić, czy mieści się ona w limicie wyliczonym w oparciu o zapisy ustawy.
Również nie jest możliwe, aby do umowy z nabywcą mieszkania spółdzielnia wpisała cenę i zobowiązała się, że nie skorzysta z przepisów, które umożliwiają podwyższenie po rozliczeniu kosztów – obecne przepisy na to nie pozwalają.
Spółdzielnie stoją na stanowisku, że obecne przepisy je dyskryminują. Spółdzielnie budują mieszkania, ale nie ma na nie chętnych, chociaż są one tańsze od tych oferowanych przez deweloperów. Banki odprawiają potencjalnych nabywców mieszkań spółdzielczych, którzy chcieliby skorzystać z kredytu z dopłatą państwa właśnie z uwagi na powyżej opisaną sytuację prawną.
Jednak problemów z uzyskaniem kredytu z dopłatą w programie MdM na zakup mieszkania od spółdzielni raczej nie będzie, jeśli inwestycja sprzedawana przez spółdzielnię jest zakończona, a cena mieszkania ustalona oraz kiedy mieszkanie będzie sprzedawane jako odrębna własność.
Kredyt celowy to forma finansowania umożliwiająca sfinansowanie konkretnego celu lub zakup określonych dóbr czy też usług. To produkt ściśle przeznaczony na konkretny cel tj. samochód, mieszkanie, telewizor itd. Do kredytów celowych zaliczamy...
W obliczu niestabilności gospodarczej dewaluacja kredytu hipotecznego staje się kluczowym zagadnieniem dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W tym artykule sprawdzimy, jak zmieniające się warunki ekonomiczne, zwłaszcza rosnąca inflacja, wpływają...
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. W czasie długoletniego spłacania rat kredytowych na rynku mogą zmienić się warunki ofert kredytowych przeznaczonych na zakup mieszkania. Dodatkowo z czasem spłacanie zobowiązania może stać się dla...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...