Zakup działki pod budowę domu to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Warto więc zebrać jak najwięcej informacji przed podjęciem decyzji o zakupie - trzeba sprawdzić dokumenty, obejrzeć okolicę, sprawdzić grunt.
Na początku zawsze również powstaje pytanie: czy wybrać tańszą działkę dalej od miasta czy też droższą bliżej miasta.
Podstawowa kwestia to stan prawny gruntu i jego przeznaczenie.
Na działce budowlanej można od razu rozpoczynać budowę.
Natomiast działka rolna wymaga przeprowadzenia procedury odrolnienia. W dodatku, aby działka rolna stała się budowlaną, musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz do przyłącza elektrycznego lub pisemne zapewnienie z zakładu energetycznego o możliwości jego doprowadzenia.
Niektóre działki mają też status rolnej z prawem do zabudowy siedliskowej. Można na nich postawić dom, ale tylko jeśli jesteśmy rolnikami.
Status prawny działki sprawdzamy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obowiązującym w danej gminie. Jeśli takiego nie ma, występujemy do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - z niego dowiemy się jaki jest status gruntu. Zapisy obu dokumentów będą też wiążące później dla architekta projektującego dom.
Należy również sprawdzić zapisy w księdze wieczystej działki. Z odpisu z księgi wieczystej dowiemy się, kto jest właścicielem działki oraz, czy nie jest ona obciążona.
Nie da się zaprojektować i zbudować domu jeśli nie wiadomo, jaki jest grunt na działce. Dlatego przed zakupem dobrze jest obejrzeć mapy geodezyjne znajdujące się w urzędach gminnych i powiatowych, a także zamówić ekspertyzę, która dokładnie określi na jakim podłożu będziemy budować dom, na ile stabilnym i z jakim poziomem wód gruntowych.
Okres zimowy to dobry moment na zakup działki budowlanej, bo lepiej widać mankamenty danej lokalizacji
O tej porze roku widać również wyraźnie, gdzie jest duża wilgotność, i gdzie występują podtopienia. Po odwilży w niektórych miejscach najpewniej będą stały głębokie kałuże – to oznacza, że woda nie może ona spłynąć, gdyż system melioracyjny jest źle zaprojektowany lub został przerwany.
Działka pod dom może zostać zakupiona również z wykorzystaniem kredytu hipotecznego.
Kredyt hipoteczny poza podstawowym przeznaczeniem jakim jest zakup mieszkania może zostać także przeznaczony na zakup działki budowlanej.
W przypadku kredytu zaciąganego na zakup działki budowlanej różnice w formalnościach są niewielkie.
Zarówno jeden kredyt jak i drugi jest kredytem zabezpieczonym hipoteką, jedyną różnicą jest tu rodzaj zabezpieczenia. W przypadku kredytu zaciąganego na działkę budowlaną zabezpieczeniem jest sama działka.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...