Od 2015 roku planowana jest nowelizacja Programu Mieszkanie dla Młodych, głównie pod kątem zwiększenia rozwiązań prorodzinnych oraz możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup nieruchomości przez rodziny wielodzietne. Ostateczna decyzja o zmianach w ustawie należy do rządu, który zdecyduje, jaka będzie jej wersja, zanim przekaże ją do Sejmu.
Zgodnie z obecnymi założeniami Programu Mieszkanie dla Młodych aby małżeństwo lub osoba samotna wychowująca troje dzieci mogła uzyskać dofinansowanie w ramach Programu, musi spełniać łącznie następujące warunki:
1. Nabywca do dnia nabycia mieszkania nie mógł być:
2. Wiek nabywcy do 35 lat, przy czym osoba, która w danym roku kończy 35 lat może skorzystać z programu do końca danego roku. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka.
Wtedy, w ramach limitu ceny za m.kw. nieruchomości (w zależności od lokalizacji), rodzina może uzyskać dofinansowanie, jeżeli powierzchnia użytkowa nieruchomości nie przekracza odpowiednio:
Nowelizacja programu zakłada przede wszystkim zniesienie limitu wieku nabywcy do 35 roku życia w przypadku rodzin wielodzietnych. Wynika to z zaobserwowanego niskiego udziału rodzin i osób wielodzietnych w Programie. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialnego za realizację programu, w 2014 r. na ogólną sumę 12 948 zawartych umów, tylko 36 z nich dotyczyło małżeństw z trójką lub więcej dzieci. Nie zawarto natomiast ani jednej umowy z rodzicem samotnie wychowującym trójkę lub więcej dzieci. Wyraźnie więc widać, że zniesienie limitu wieku ma w tym kluczowe znaczenie, gdyż jak pokazują statystyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponad 30 proc. trzecich dzieci rodzonych jest przez matki po 35. roku życia.
Poza zniesieniem limitu wieku nabywcy, nowelizacja zakłada wzrost dofinansowania w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci z 15% do 20 %. Rodzina lub osoba z trójką dzieci otrzyma 30% tej wartości (obecnie jest to także 15%).
Ponadto rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania - 65 m2 (obecnie liczone jest to maksymalnie do 50 m2).
Zmiana ma również dotyczyć zniesienia wymogu kupna pierwszego mieszkania dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Oznacza to, że w założeniach resortu infrastruktury, takie rodziny będą mogły korzystać w 2015 r. z dofinansowania w ramach programu MdM nawet wtedy, gdy mają już swoje mieszkanie, ale chcą poprawić warunki bytowe.
Kredyt celowy to forma finansowania umożliwiająca sfinansowanie konkretnego celu lub zakup określonych dóbr czy też usług. To produkt ściśle przeznaczony na konkretny cel tj. samochód, mieszkanie, telewizor itd. Do kredytów celowych zaliczamy...
W obliczu niestabilności gospodarczej dewaluacja kredytu hipotecznego staje się kluczowym zagadnieniem dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W tym artykule sprawdzimy, jak zmieniające się warunki ekonomiczne, zwłaszcza rosnąca inflacja, wpływają...
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. W czasie długoletniego spłacania rat kredytowych na rynku mogą zmienić się warunki ofert kredytowych przeznaczonych na zakup mieszkania. Dodatkowo z czasem spłacanie zobowiązania może stać się dla...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...