Od 2015 roku planowana jest nowelizacja Programu Mieszkanie dla Młodych, głównie pod kątem zwiększenia rozwiązań prorodzinnych oraz możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup nieruchomości przez rodziny wielodzietne. Ostateczna decyzja o zmianach w ustawie należy do rządu, który zdecyduje, jaka będzie jej wersja, zanim przekaże ją do Sejmu.
Zgodnie z obecnymi założeniami Programu Mieszkanie dla Młodych aby małżeństwo lub osoba samotna wychowująca troje dzieci mogła uzyskać dofinansowanie w ramach Programu, musi spełniać łącznie następujące warunki:
1. Nabywca do dnia nabycia mieszkania nie mógł być:
2. Wiek nabywcy do 35 lat, przy czym osoba, która w danym roku kończy 35 lat może skorzystać z programu do końca danego roku. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka.
Wtedy, w ramach limitu ceny za m.kw. nieruchomości (w zależności od lokalizacji), rodzina może uzyskać dofinansowanie, jeżeli powierzchnia użytkowa nieruchomości nie przekracza odpowiednio:
Nowelizacja programu zakłada przede wszystkim zniesienie limitu wieku nabywcy do 35 roku życia w przypadku rodzin wielodzietnych. Wynika to z zaobserwowanego niskiego udziału rodzin i osób wielodzietnych w Programie. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialnego za realizację programu, w 2014 r. na ogólną sumę 12 948 zawartych umów, tylko 36 z nich dotyczyło małżeństw z trójką lub więcej dzieci. Nie zawarto natomiast ani jednej umowy z rodzicem samotnie wychowującym trójkę lub więcej dzieci. Wyraźnie więc widać, że zniesienie limitu wieku ma w tym kluczowe znaczenie, gdyż jak pokazują statystyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponad 30 proc. trzecich dzieci rodzonych jest przez matki po 35. roku życia.
Poza zniesieniem limitu wieku nabywcy, nowelizacja zakłada wzrost dofinansowania w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci z 15% do 20 %. Rodzina lub osoba z trójką dzieci otrzyma 30% tej wartości (obecnie jest to także 15%).
Ponadto rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania - 65 m2 (obecnie liczone jest to maksymalnie do 50 m2).
Zmiana ma również dotyczyć zniesienia wymogu kupna pierwszego mieszkania dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Oznacza to, że w założeniach resortu infrastruktury, takie rodziny będą mogły korzystać w 2015 r. z dofinansowania w ramach programu MdM nawet wtedy, gdy mają już swoje mieszkanie, ale chcą poprawić warunki bytowe.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...