Jeżeli 2015 rok, to czas realizacji planów zakupu własnego mieszkaniu, musisz dysponować większym wkładem własnym.
Komisja Nadzoru Finansowego, w 2013 roku, ustaliła minimalne wymogi dotyczące wkładu własnego, które muszą stosować banki.
Rok 2013 był ostatnim rokiem 100-procentowego finansowania zakupu nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 r. klienci w bankach, ubiegający się o kredyt hipoteczny musieli dysponować wkładem własnym w wysokości 5%, a od 1 stycznia 2015 r. wkład własny przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego będzie wynosić już 10% wartości nieruchomości.
W kolejnych latach wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym będzie nadal podwyższana. I tak od 2016 r. wkład własny będzie musiał wynosić 15%, a od 2017 r. – 20%.
W wielu bankach już teraz wysokość wkładu własnego wynosi 20%.
Zdolność kredytowa jest liczona dla maksymalnie 30-letniego okresu spłaty.
Okres spłaty może wynosić maksymalnie 35 lat. Jest uzależnione od wieku najstarszego kredytobiorcy, ograniczonego, w zależności od banku, do 70 lub 75 roku życia.
Koszty
Do oceny zdolności kredytowej liczy się wszystkie koszty utrzymania, zobowiązania kredytowe i zobowiązania inne niż kredytowe, z których płacenia nie można zrezygnować (np. o zasądzone alimenty, wypłacane renty). Ważny jest też ustalony okres kredytowania.
Dochody
Banki preferują regularne źródła dochodów (np.: umowa o pracę, działalność gospodarcza). W szczególnych przypadkach bank może uwzględnić nieregularne lub niestabilne dochody, jeżeli uzna, że ocena zdolności kredytowej uwzględnia regularną spłatę zobowiązań.
Przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę:
Warto podkreślić, że do 10% wkładu własnego trzeba doliczyć taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych, prowizję dla banku i ewentualne inne opłaty. W konsekwencji wymagane początkowe środki własne mogą wzrosnąć nawet do 20% wartości nieruchomości, aby bank mógł udzielić kredytu hipotecznego.
Inne wymogi zgodne z rekomendacją KNF
Banki, mogą udzielać kredytów hipotecznych jedynie w walucie, w jakiej kredytobiorcy uzyskują trwałe, regularne dochody – zarabiasz w PLN, kredyt w PLN, zarabiasz w euro – kredyt tylko w euro, itd. Wynika to z konieczności zapewnienia regularnej obsługi i terminowej spłaty rat, ale przede wszystkich, eliminuje ryzyko kursowe.
W kolejnych latach będzie coraz trudniej o własne mieszkanie lub dom
Zaciągniecie kredytu na 90% w 2017 r. będzie możliwe tylko pod warunkiem ustanowienia dodatkowego ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.
Jak zatem radzić sobie w nowej rzeczywistości kredytowej?
Skąd wziąć pieniądze na wkład własny?
O tym w następnych artykułach i poradach. A o szczegółach pomysłów na indywidualnych spotkaniach.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...