Wejście w życie nowelizacji ustawy będącej podstawą prawną systemu dopłat do kredytów mieszkaniowych jest kwestią kilku tygodni. Nowelizacja wprowadza szereg zmian do dotychczas obowiązujących zasad w Mieszkaniu dla Młodych.
Dzięki wprowadzonym zmianom ma poprawić się dostępność mieszkań, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą, także ma wzrosnąć wartość tej dopłaty.
Według zasad programu, z dopłat będą mogły skorzystać przede wszystkim osoby, które nie posiadają mieszkania czy domu.
Z ograniczenia tego zwolnione będą jednak rodziny wielodzietne, które będą mogły zmienić mieszkanie na większe i skorzystać z dopłat.
Po nowelizacji nie uległo zmianie kryterium wieku osób, które z programu mogą skorzystać. Granica nadal jest na poziomie 35 lat (liczy się koniec roku kalendarzowego, w którym beneficjent kończy 35 lat). Jeśli kredyt zaciąga małżeństwo, to wystarczy, że jeden z małżonków będzie spełniał kryterium wiekowe.
Z kryterium wieku zwolnione będą natomiast rodziny z przynajmniej trójką dzieci.
Zwiększa się też zakres przedmiotowy programu MdM. Dopłatą bowiem będą objęte nie tylko kredyty na nowe mieszkania (kupowane od dewelopera), ale również na mieszkania używane – kupowane na rynku wtórnym. Z uwagi na limity cenowe obowiązujące w programie MdM, większość mieszkań używanych znajdujących się w największych miastach nie będzie wchodziła do programu. Skorzystają jednak na tym mieszkania w miastach mniejszych.
Z dopłat będzie można skorzystać także kupując mieszkanie od spółdzielni oraz powstałe w wyniku przebudowy bądź adaptacji.
Obowiązuje nadal limit powierzchni nabywanej nieruchomości – dla domu to 100 m. kw., a dla mieszkania 75 m.kw.
Także obowiązuje limit ceny, który zależy od wskaźnika ustalanego przez wojewodów.
Przy ustalaniu ceny mieszkania, w przypadku rynku pierwotnego, wskaźnik ten jest podwyższany o 10%, a w przypadku rynku wtórnego jest obniżany o 10%. Oznacza to, że mieszkania nowe mogą być droższe i spełniać kryteria cenowe programu MdM niż te z rynku wtórnego.
Aktualne wskaźniki ceny można znaleźć tu:
http://www.bgk.com.pl/mieszkanie-dla-mlodych/limity-i-wskazniki
Zmienia się również wartość dopłaty.
Małżeństwa i osoby z przynajmniej dwójką dzieci otrzymają dopłatę w wysokości 20% liczone od iloczynu metrażu mieszkania i przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m.kw. budynku. W przypadku posiadania większej ilości dzieci ta dopłata wzrośnie do 30%. Jeśli mieszkanie kupi rodzina z maksymalnie jednym dzieckiem albo singiel, dopłata wyniesie 10%.
Po nowelizacji zwiększy się limit powierzchni mieszkania, od której liczona jest dopłata dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej trójkę dzieci – z 50 do 65 m. kw.
Z uwagi na poczynione w programie MdM zmiany ilość chętnych na dopłaty może się zwiększyć.
Pamiętać należy, że pomimo zmian zwiększających dostępność dopłat, nie zwiększono wartości środków, jakie zostały zarezerwowane na ten cel w budżecie państwa. Warto więc spieszyć się ze złożeniem wniosku, póki jeszcze są środki na dopłaty.
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...
Kredyt hipoteczny to popularny sposób finansowania zakupu nieruchomości. Kredytobiorcy korzystają z takiego zobowiązania, gdy chcą kupić dom, mieszkanie lub działkę pod budowę. Kredyt pod hipotekę można otrzymać w banku, jest on zabezpieczony...
Okres kredytowania to czas, w jakim kredytobiorca musi zwrócić bankowi pożyczony od niego kapitał wraz z ustalonymi odsetkami. W zależności od rodzaju zobowiązania i umowy zawartej z instytucją finansową okres kredytowania może wynosić od kilku...
Formularz informacyjny kredytu hipotecznego to rodzaj oferty banku przedstawionej według wzoru określonego w ustawie. Ma to na celu pokazanie przez bank warunków kredytu według tego samego schematu, uwzględniając te same elementy. Zgodnie z ustawą...