Znalezienie kredytu na dom wydaje się na pierwszy rzut oka łatwym procesem. Kredyt to nic innego niż pieniądze, które pożyczasz i obiecujesz spłacić, ale jeśli kredyt to coś tak prostego, to dlaczego każdy bank oferuje kilka wariantów kredytowych, a formularze kredytowe mają po kilkanaście stron?
Kredyty charakteryzują się wieloma elementami, ale jednym z najważniejszych jest oprocentowanie, które decyduje o tym ile odsetek zapłacimy bankowi.
Oprocentowanie może być zmienne – i takie jest w Polsce najczęściej oferowane albo stałe – bardzo rzadko występujące, aczkolwiek czasami zdarzają się takie oferty.
Kiedy zdecydować się na zmienne oprocentowanie?
1. Kiedy stopy procentowe są stosunkowo wysokie w porównaniu z okresem ostatnich lat. Jeśli stopy są obecnie wysokie, istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną obniżone w przyszłości. Z drugiej strony, jeśli stopy procentowe są historycznie niskie, najlepiej będzie uniknąć zmiennego oprocentowania.
2. Kiedy czujesz, że oprocentowanie pozostanie na tym poziomie albo spadnie w dłuższej perspektywie. Jeśli oprocentowanie jest średnie w porównaniu do danych historycznych, zmienne oprocentowanie pozwoli Ci zyskać na początkowym niższym oprocentowaniu, dając Ci możliwość jeszcze niższego oprocentowania w przyszłości.
Kiedy zdecydować się na stałe oprocentowanie?
1. Kiedy stopy procentowe są niskie w porównaniu do stóp procentowych z ostatnich dwóch, trzech lat. Wtedy stałe oprocentowanie jest dobre, ponieważ „blokuje” oprocentowanie na pozostały okres kredytowania. Jeśli znajdujesz się w cyklu wysokiego oprocentowania, może nie być to najlepszy czas na kredyt o stałym oprocentowaniu. Jeśli oprocentowanie jest dość niskie, może to być dobry moment na zagwarantowanie sobie niskiego oprocentowania.
2. Kiedy masz zamiar spłacać nieruchomość przez dłuższy czas, powiedzmy dłużej niż 5 lat. Może to być dom, w którym zamierzasz mieszkać do emerytury.
3. Kiedy nie jesteś typem hazardzisty. Stałe oprocentowanie nigdy się nie zmienia. Owszem, kredyty o zmiennym oprocentowaniu mogą być na początku nisko oprocentowane, ale później mogą znacznie wzrosnąć. Niektórzy wolą mieć możliwość długofalowego planowania wydatków związanych ze spłatą rat za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat. Inni nie mogą spać ponieważ zastanawiają się czy ich rata wzrośnie w przyszłym roku.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...