Odpowiednie zabezpieczenie umowy kupna-sprzedaży mieszkania jest ważne nie tylko dla sprzedającego, ale także dla kupującego. Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych form zabezpieczania takich transakcji jest mało jeszcze znany w Polsce depozyt notarialny. Polega on na przyjęciu określonej kwoty pieniężnej, przechowywaniu jej na specjalnym koncie i wydaniu w określonym terminie osobie wskazanej w umowie ustanowienia depozytu.
Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł zmiany na rynku nieruchomości. Liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkania rośnie z miesiąca na miesiąc. Tylko pod koniec marca 2023 roku poszukujących lokali na sprzedaż było o 16% więcej niż w luty i ponad 70% więcej niż w tym samym okresie roku 2022. Na wzrost popytu na mieszkania wpłynęły zapowiedzi programów „Pierwsze Mieszkanie” i „Bezpieczny Kredyt 2%”, a także polityka banków dotycząca kredytów i obniżenie bufora hipotecznego.
Największy popyt na rynku nieruchomości zauważalny był we Wrocławiu, gdzie liczba klientów biur nieruchomości zwiększyła się o 45% i w Poznaniu – tam liczba chętnych na własne mieszkanie wzrosła o 81%.
W pierwszym kwartale 2023 roku, aż 57% klientów korzystających serwisów nieruchomościowych było zainteresowanych zakupem mieszkania. Natomiast ofertami sprzedaży domów interesowało się 21,6% ankietowanych [1]. Niestety, ciągle jeszcze niewiele z tych osób korzysta z depozytu notarialnego.
Depozyt notarialny oznacza w myśl ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie, że notariusz w związku z wykonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie pieniądze lub papiery wartościowe w celu wydania ich osobie wskazanej przy założeniu depozytu albo jej następcy prawnemu.
Po przyjęciu depozytu notarialnego notariusz spisuje protokół, w którym określa datę przyjęcia pieniędzy, wpisuje dane osoby składającej depozyt, a także datę przekazania środków finansowych oraz imię, nazwisko, miejsce zamieszkania osoby, która będzie odbierać depozyt. Wydanie depozytu następuje za pokwitowaniem.
W praktyce depozyt notarialny to specjalny środek ochrony prawnej, wykorzystywany do tego, aby zabezpieczyć transakcję dotyczącą sprzedaży i kupna nieruchomości. To pewnego rodzaju gwarancja dla obu stron umowy.
W czynności depozytu notarialnego kluczową rolę gra notariusz, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie, przechowywanie środków i przekazanie ich właściwej osobie.
Osoby uczestniczące w transakcji kupna-sprzedaży, zastanawiają się, czy depozyt notarialny przy zakupie mieszkania jest bezpieczny? Okazuje się, że jest to jedna z najbezpieczniejszych metod zabezpieczenia dla obydwu stron transakcji. Dla osoby sprzedającej nieruchomość depozyt notarialny stanowi gwarancję otrzymania kwoty za sprzedaż mieszkania. Natomiast kupujący ma prawo do określenia warunków wypłaty sumy w wyznaczonym terminie.
Kiedy kupujący mieszkanie wpłaci depozyt notarialny na konto należące do kancelarii notarialnej, a sprzedający nie spełni wymaganych umową warunków, wtedy cała kwota zostaje zwrócona kupującemu. Dodatkowo notariusz, jako osoba zaufania publicznego, nie może swobodnie dysponować wpłaconymi pieniędzmi. Z tego powodu cała wpłacona kwota jest w pełni bezpieczna.
Depozyt notarialny przy zakupie mieszkania to rodzaj zabezpieczenia pieniędzy w sytuacji, gdy któraś ze stron umowy kupna-sprzedaży obawia się, że zostanie oszukana lub nie otrzyma zapłaty za nieruchomość. Sprzedający czasami musi podpisać akt przekazania własności w momencie, kiedy jeszcze nie dysponuje pieniędzmi za transakcję. Natomiast kupujący musi uregulować wpłatę jeszcze zanim dojdzie do podpisania aktu notarialnego. Może mieć obawy, że sprzedawca po otrzymaniu pieniędzy wycofa się z transakcji. Umowa kupna-sprzedaży opiera się na zaufaniu do drugiej strony. Jeśli nie mamy pewności co do wiarygodności kupującego/sprzedającego, wtedy warto skorzystać z depozytu notarialnego.
Umowa depozytu notarialnego powinna zostać zawarta w kancelarii notarialnej z udziałem notariusza. Dokument musi posiadać datę sporządzenia, dane osoby składającej depozyt, dane osoby odbierającej depozyt oraz datę wydania depozytu.
Warunki wypłaty depozytu określone w protokole powinny być jednoznaczne i niepodlegające dyskusji. Stronami umowy depozytu notarialnego są najczęściej osoby dokonujące czynności sprzedaży lub kupna nieruchomości,
Treść protokołu musi zawierać termin, kiedy środki za zakup nieruchomości w pełnej kwocie zostaną przekazane przez nabywcę w formie depozytu. Pieniądze mają być wpłacone na specjalne konto bankowe. Ważne jest, aby w chwili spisywania protokołu środki finansowe na zakup mieszkania były już zaksięgowane na rachunku depozytowym.
Wydanie pieniędzy na rachunek sprzedającego następuje po spełnieniu warunków określonych w protokole.
Umowa depozytu notarialnego powinna zawierać następujące dane strony przekazującej depozyt na przechowanie;
Złożenie depozytu u notariusza gwarantuje bezpieczeństwo transakcji dla obydwu stron. Z tego powodu duże znaczenie ma wybór odpowiedniego (zaufanego) notariusza, któremu powierzymy środki na przechowanie. Jak wybrać notariusza? Najlepiej poszukać w internecie notariusza, który ma dobre opinie lub popytać wśród znajomych, rodziny, którzy korzystali z takich usług i mogą polecić dobrego i niedrogiego prawnika.
Koszt złożenia depozytu w walucie polskiej lub obcej reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Koszt przyjęcia do depozytu określonej kwoty jest zależny od jej wysokości i wynosi połowę stawki maksymalnej określonej w powyższym rozporządzeniu, np.:
Depozyt notarialny stanowi gwarancję i bezpieczeństwo przeprowadzenia transakcji w sposób uczciwy pod okiem notariusza. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się, gdy chcemy mieć pewność, że transakcja kupna-sprzedaży przebiegnie zgodnie z planem, bez żadnych niespodzianek (np. wycofanie się z transakcji sprzedającego).
Źródło:
[1]: https://morizon-gratka.pl/wp-content/uploads/2023/06/RAPORT-RYNKU-NIERUCHOMOSCI-2-2023.pdf
Remont lub wykończenie mieszkania to znaczące przedsięwzięcie, które często wymaga dodatkowego wsparcia finansowego. Kredyty gotówkowe na remont mieszkania oraz kredyty gotówkowe na wykończenie mieszkania stają się popularnym rozwiązaniem dla...
Kredyt na mieszkanie w Olsztynie na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku . Sprawdź swoją zdolność kredytową . Sprawdź stan prawny nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej . Sprawdź aktualne czasy procesowe w bankach...
Ekspert kredytowy w Olsztynie - na jaką pomoc możesz liczyć? 1.Kim jest ekspert finansowy ? 2.Co obejmuje współpraca z takim ekspertem finansowym jak Ja ? 3. Jaki jest koszt obsługi eksperta kredytowego ? 4. Czy warto korzystać z usług...
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...