Przedsiębiorcy korzystają z leasingu przede wszystkim dla korzyści finansowych związanych z tym produktem. Korzyści dla przedsiębiorcy różnią się w zależności od tego jaki rodzaj leasingu wybiera – czy to leasing operacyjny czy finansowy.
W przypadku leasingu operacyjnego, to firma leasingowa ujawnia przedmiot w swoich aktywach i to ona jest odpowiedzialna za dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Natomiast korzyściami dla przedsiębiorcy są przede wszystkim korzyści podatkowe związane z kosztami uzyskania przychodu. Jako koszty uzyskania przychodu w przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może zakwalifikować:
Warunkiem otrzymania korzyści podatkowych jest zawarcie umowy zgodnej z wytycznymi przewidzianymi w prawie podatkowym, czyli umowa leasingu musi być zawarta na czas określony i trwać minimalnie 40% czasu amortyzacji środka trwałego.
Należy dodać, że leasing operacyjny w ramach podatku VAT traktowany jest jako usługa. W związku z tym, podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi wartość netto raty leasingowej, płaconej przez leasingobiorcę. Podatek VAT jest naliczany wraz z każdą ratą, co powoduje, że zapłata VAT jest także rozłożona w czasie. Raty leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, niezależnie od stawki jaką opodatkowany jest leasingowany przedmiot.
W leasingu operacyjnym po upływie terminu umowy, własność przedmiotu leasingu może, ale nie musi, zostać przeniesiona na leasingobiorcę - czyli mamy tu do czynienia z wykupem przedmiotu leasingu.
Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się na leasing finansowy, to przedmiot leasingu zostaje zaliczony do jego majątku, co daje możliwość samodzielnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa w tym przypadku są:
Zaletą leasingu finansowego również jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa leasingu była podpisana na czas określony. Po zakończeniu okresu umowy przedmiot leasingu przechodzi na własność przedsiębiorcy z prawem do rozporządzania. W leasingu finansowym wykup przedmiotu leasingu praktycznie nie istnieje, bo wraz z zapłatą ostatniej raty przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.
Leasing finansowy jest traktowany jako dostawa towaru, stąd podatek VAT od sumy płatności leasingowych należy zapłacić w całości wraz z pierwszą ratą leasingową. Leasing finansowy cieszy się sporą popularnością, np. wśród podmiotów, które nie są płatnikami podatku VAT. A to dlatego, że pozwala na doliczenie stawki VAT w takiej samej wysokości, jaką obłożony jest przedmiot.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...