Do końca 2012 r. obowiązywał program dopłat do kredytów na mieszkania – Rodzina na Swoim.
Aby otrzymać dopłatę do kredytu mieszkaniowego w programie Rodzina na Swoim, która wynosiła połowę odsetek przez osiem lat spłaty kredytu, należało kupić lokal, którego powierzchnia i cena nie przekraczała określonego w ustawie pułapu.
Dopłata w programie Rodzina na Swoim obwarowana byłą także ograniczeniami dotyczącymi wieku kredytobiorcy. Kredytobiorca korzystający z dopłat musiał mieć nieukończony 35 rok życia. Ustawa pozwalała ubiegać się o preferencyjny kredyt małżeństwom, nawet jeżeli jedno z małżonków skończyło 35 lat. Limit wieku nie dotyczył także niepełnych rodzin.
Oprócz kryteriów cenowego i wiekowego było jeszcze kryterium powierzchniowe. Rodziny i osoby samotnie wychowujące dziecko mogą kupić mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 75 m kwadratowych, z kolei limit dla domu wynosił 140 m kwadratowych. Dopłata do odsetek obejmowała 50 m kwadratowych mieszkania i 70 m kwadratowych domu.
Program Rodzina na Swoim zakończył się w 2012 roku.
Od 2014 roku ma obowiązywać kolejny program dotyczący kredytów preferencyjnych – Mieszkanie dla Młodych.
Mieszkanie dla Młodych ma polegać na dopłacaniu kredytobiorcom do brakującego wkładu własnego, który jest wymagany przez bank przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.
Zgodnie z ustawą, jeśli rodzina lub osoba samotna mają dzieci, dopłata wyniesie 15% wartości mieszkania obliczonej w oparciu o wskaźniki publikowane przez wojewodów, rodzina bezdzietna i singiel mają dostać 10% wartości kredytu. Oprócz tego - dodatkowe 5 % dostanie rodzina, w której w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie i kolejne dziecko.
Zgodnie z założeniami, udział w programie Mieszkanie dla Młodych będą mogły wziąć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i kupują pierwsze mieszkanie.
Z dopłaty do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą mogli skorzystać tylko kupujący nowe mieszkania i domy jednorodzinne. Aby dostać rządowe dofinansowanie, powierzchnia mieszkania nie mogłaby przekraczać 75 m kw., a domu 100 m kw. Przy czym dopłata obejmowałaby maksymalnie 50 m kw.
Ceny kupowanych na kredyt mieszkań również będą musiały mieścić się w widełkach określonych przepisami. Zgodnie z założeniami programu, cena zakupu mieszkania objętego finansowaniem nie będzie mogła przekroczyć limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie.
Program Mieszkanie dla Młodych ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 r.
Remont lub wykończenie mieszkania to znaczące przedsięwzięcie, które często wymaga dodatkowego wsparcia finansowego. Kredyty gotówkowe na remont mieszkania oraz kredyty gotówkowe na wykończenie mieszkania stają się popularnym rozwiązaniem dla...
Kredyt na mieszkanie w Olsztynie na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku . Sprawdź swoją zdolność kredytową . Sprawdź stan prawny nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej . Sprawdź aktualne czasy procesowe w bankach...
Ekspert kredytowy w Olsztynie - na jaką pomoc możesz liczyć? 1.Kim jest ekspert finansowy ? 2.Co obejmuje współpraca z takim ekspertem finansowym jak Ja ? 3. Jaki jest koszt obsługi eksperta kredytowego ? 4. Czy warto korzystać z usług...
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...