Zbliżamy się do rozpoczęcia programu Mieszkanie dla Młodych. W ramach tego programu młodzi nabywcy mieszkań będą mogli otrzymać dopłaty do kredytów hipotecznych, jednak program ogranicza się tylko do nowych mieszkań, czyli tych kupowanych od deweloperów.
Często nawet największe firmy deweloperskie mają problemy finansowe, dlatego nabywcy mieszkań nigdy nie mają całkowitej pewności czy deweloperowi grozi upadłość.
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zawiera szczegółowe regulacje dotyczące ochrony nabywców lokali od deweloperów podczas realizowania inwestycji mieszkaniowej - ustawa w sposób szczegółowy reguluje różne kwestie związane z bankructwem dewelopera.
Przed przyjęciem tej ustawy obowiązywał stan, gdzie ryzyko upadku inwestycji deweloperskiej ponosił nabywca lokalu, który mógł nie mieć możliwości realizacji roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego czy też wpłaconych pieniędzy.
Zdarzały się sytuacje, w których Klient firmy deweloperskiej pozostawał z kredytem na wiele lat i bez mieszkania.
Zmiana przepisów w tym zakresie miała umożliwić ochronę interesów nabywców będących Klientami firm deweloperskich.
W ramach nowej ustawy obowiązuje prawo, które nakazuje deweloperom posiadanie rachunku powierniczego, na który wpłacane są pieniądze KIientów.
Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość dewelopera to pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz wierzytelności dewelopera względem nabywców lokali będą tworzyły odrębną masę majątkową, która będzie służyła w pierwszej kolejności zaspokojeniu roszczeń nabywców przyszłych nieruchomości, które będą zrealizowane w danym przedsięwzięciu deweloperskim.
Nabywcy mogą również w sytuacji upadłości dewelopera utworzyć Zgromadzenie Nabywców i na przykład zdecydować o kontynuacji inwestycji.
Takie poszerzone uprawnienia przysługują nabywcom mieszkań w przedsięwzięciu deweloperskim, w którym rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło po 29 kwietnia 2012 r.
Za rozpoczęcie inwestycji uważa się podanie przez przedsiębiorcę do publicznej wiadomości informacji na temat oferowania mieszkań lub domów jednorodzinnych.
Gdy sprzedaż inwestycji rozpoczęła się przed 29 kwietnia 2012 r., wówczas nawet Klienci, którzy zawarli umowę kupna później, nie są objęci ochroną przewidzianą w ustawie z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu. Zainwestowane przez nich pieniądze wchodzą w skład masy upadłości i mogą oni zaspokoić swoje roszczenia tylko na ogólnych zasadach, tak jak pozostali wierzyciele upadłego dłużnika.
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...