Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w Polsce żyje obecnie 7 milionów osób, które są określane mianem singli. Single odgrywają coraz większą rolę jako docelowi klienci banków. Mimo panującej opinii, że banki gorzej odnoszą się do singli wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, w praktyce okazuje się, że sytuacja takiego kredytobiorcy nie jest dużo gorsza niż sytuacja kredytobiorcy posiadającej rodzinę.
Banki nie różnicują swojej oferty kredytów hipotecznych ze względu na stan cywilny wnioskodawcy - single są objęte identycznymi procedurami kredytowymi, jak kredytobiorcy z rodzinami.
Dla banku kluczową kwestią jest dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę, a jego stan cywilny ma niewielkie znaczenie. Przewaga osób pozostających w związku małżeńskim wiąże się z faktem, że ich dochody są sumowane i łatwiej im o zdolność kredytową. Jednak kiedy singiel -kredytobiorca posiada dobre dochody, to z jego zdolnością kredytową nie ma problemu.
Każdy bank stosuje odmienne zasady określania zdolności kredytowej. Dlatego wartość kredytu dostępnego dla małżeństwa oraz singla o identycznych dochodach zwykle się różni. Wiele zależy od sposobu szacowania kosztów utrzymania. Banki, które przyjmują wysoką kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego są bardziej łaskawe dla singli.
Można też spojrzeć na sprawę z punktu widzenia banku i jego podejścia do ryzyka. Z punktu widzenia banku para aktywnych zawodowo kredytobiorców generuje mniejsze ryzyko kredytowe niż singiel. W sytuacji, gdy jeden z małżonków – kredytobiorców traci pracę dochody gospodarstwa domowego nie spadają do zera. Dzięki temu prawdopodobieństwo powstania zaległości jest mniejsze. W przypadku singla nawet przejściowy brak dochodów może skutkować problemami ze spłatą rat kredytu.
Single są brani pod uwagę w programach dopłat do kredytów mieszkaniowych. Tak było w przypadku programu Rodzina na Swoim i tak jest w przypadku Mieszkania dla Młodych.
Program rządowy Rodzina na Swoim polegał na dopłatach do odsetek do kredytów na zakup mieszkania.
Ustawa o dopłatach do kredytów również była skierowana do osób niepozostających w związku małżeńskim – tzw. singli. Z preferencyjnych warunków programu Rodzina na Swoim mogli skorzystać panna / kawaler, rozwodnik / rozwódka oraz wdowiec / wdowa.
Warunkami udziału singla w programie Rodzina na Swoim dla Singli były:
Rodzina na Swoim zakończył się w 2012 roku.
W styczniu 2014 r. ruszył kolejny program - Mieszkanie dla Młodych. Program MdM polega na dopłacaniu kredytobiorcom do wkładu własnego, który jest wymagany przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Ten program również uwzględnia singli.
Dopłaty w MdM zależą od wielkości rodziny, która chce zakupić mieszkanie i skorzystać z dopłaty. Jeśli rodzina lub osoba samotna mają potomstwo, dopłata wyniesie 15%, rodzina bezdzietna i singiel mają dostać 10% wartości mieszkania obliczonej w oparciu o wskaźniki publikowane przez wojewodów.
Zgodnie z zapisami ustawy, udział w programie MdM będą mogły wziąć single, które nie ukończyły 35 roku życia i kupują pierwsze mieszkanie.
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania. Jest to związane z faktem, że bank bierze pod uwagę dochody obojga małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych...
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty kredytu to rozwiązania, które stwarzają wielu kredytobiorcom istotny problem. Z jednej strony klient skłania się do jak najszybszego spłacenia zobowiązania, a z drugiej chciałby obniżyć...
Kredyt hipoteczny to popularny sposób finansowania zakupu nieruchomości. Kredytobiorcy korzystają z takiego zobowiązania, gdy chcą kupić dom, mieszkanie lub działkę pod budowę. Kredyt pod hipotekę można otrzymać w banku, jest on zabezpieczony...
Okres kredytowania to czas, w jakim kredytobiorca musi zwrócić bankowi pożyczony od niego kapitał wraz z ustalonymi odsetkami. W zależności od rodzaju zobowiązania i umowy zawartej z instytucją finansową okres kredytowania może wynosić od kilku...
Formularz informacyjny kredytu hipotecznego to rodzaj oferty banku przedstawionej według wzoru określonego w ustawie. Ma to na celu pokazanie przez bank warunków kredytu według tego samego schematu, uwzględniając te same elementy. Zgodnie z ustawą...