Na podstawie historii kredytowej oceniane jest przez kredytodawcę ryzyko, które poniesie on przyznając Klientowi kredyt. Banki oraz inne instytucje uprawnione do udzielania kredytów zwracają dużą uwagę na zawartość rejestru prowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Osoby, które nie posiadają pozytywnej historii kredytowej powinny liczyć się z wieloma utrudnieniami. Chodzi tu przede wszystkim o wyższe oprocentowanie, a także o konieczność ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. W niektórych przypadkach bank może również odmówić udzielenia kredytu dla wnioskodawcy, który miał poważne problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Zatem, jeżeli Klient chce być spostrzegany jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego sam we własnym interesie powinien dążyć do tego aby posiadać jak najbardziej pozytywną historię spłat swoich zobowiązań.
BIK prowadzi ewidencję , w której gromadzi wszelkie istotne informacje na temat dotychczasowej aktywności kredytowej Klienta. Obejmuje ona następujące elementy:
Pozytywna historia kredytowa jest najlepszym kryterium w przyznawaniu kredytów. Kredytobiorcy powinni sami we własnym interesie sprawdzać, jaka jest ich historia kredytowa, ponieważ bank w przypadku odmowy udzielenia kredytu nie podaje powodów, zasłaniając się tajemnicą bankową, a właśnie jednym z decydujących przyczyn tego stanu może być zepsuty wizerunek w BIK.
Sprawdzić swoją historię kredytową może każda osoba. Odbywa się to poprzez pobranie z Biura Obsługi Klienta BIK Raportu o sobie. Oferowane są dwa rodzaje Raportów: PLUS, PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej oraz Informację Ustawową – udostępnianą klientom z mocy Ustawy o Ochronie Danych Osobowych.
Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwość poprawienia swojej nieciekawej historii kredytowej. Ostatnimi czasy popularne stały się ogłoszenia firm, które zajmują się tzw. czyszczeniem historii kredytowej swoich zleceniodawców. Jednak trzeba wiedzieć, że działalność takich przedsiębiorstw opiera się głównie na niewiedzy klientów. Bowiem faktyczne usunięcie informacji na temat zaległości kredytowych nie jest możliwe przed upływem pięciu lat od daty całkowitego uregulowania zadłużenia. Nie znaczy to, że nie ma metod pozwalających poprawić historię kredytową. Istnieją legalne i wypróbowane sposoby, które znane są tylko doświadczonym i kompetentnym doradcom finansowym. Specjaliści są w stanie pomóc nawet Klientom, którzy mieli w przeszłości częste problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań. Warto wiedzieć, że doradcy ci nie pobierają żadnych opłat za swoje usługi. Podstawą ich wynagrodzenia jest prowizja, którą bank wypłaca po zawarciu umowy z Klientem. I nie odbywa się to jego kosztem.
Ocena punktowa Klienta to liczba punktów, które Klient uzyskał w wyniku zastosowania statystycznej metody punktowej oceny ryzyka kredytowego (scoring). Ocena punktowa wyliczana jest na podstawie danych o Kliencie.
System punktowej oceny sprzyja premiowaniu rzetelnych kredytobiorców. Bardzo dobre oceny w ramach scoringu BIK mogą otrzymać tylko osoby, które przez dłuższy czas wykazywały się rzetelnością.
Korzyści z posiadania wysokiej oceny punktowej (score) są następujące:
Musimy pamiętać, że wyrażając zgodę na przetwarzanie swoich danych, zwiększamy szansę naliczenia Swojej oceny punktowej.
Jeżeli zależy nam na wysokiej ocenie punktowej, a co za tym idzie, na większych możliwościach na atrakcyjny kredyt w przyszłości, powinniśmy już teraz zadbać o terminową obsługę kredytów obecnie posiadanych. Bowiem wszelkie opóźnienia w spłatach i zaległości znacznie obniżają ocenę punktową. Wpływ ten jest jednak największy w ciągu pierwszego roku od chwili pojawienia się zaległości lub opóźnienia. Po 3 latach opóźnienie lub zaległość zaprzestaje obniżania oceny punktowej. Jednak aby tak było warunkiem jest to, że Klient uregulował wszelkie zobowiązania i w tym czasie nie wystąpiły nowe opóźnienia.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas - postaramy się udzielić na nie odpowiedzi.
M&M Peza
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...