W pierwszym z cyklu artykułów pisałem o tym jakie informacje możemy uzyskać analizując I dział Księgi Wieczystej. Dzisiaj przedstawię informację jak analizować dział II KW.
W dziale drugim Księgi Wieczystej znajdziemy informację o właścicielach lub władających nieruchomością. W każdym z działów księgi wieczystej na początku działu zawarte są informacje, czy do sądu skierowano wnioski o zmian danych w danym dziale.
Właściciel może być jeden, dwóch lub kilkoro. Jeżeli w KW wpisany jest jeden właściciel to jest ona jego w 100%. Jeżeli mamy 2 właścicieli to mamy do czynienia ze współwłasnością. Współwłasność może przyjąć 2 formy i jest określona w ułamkach (udziałach):
1. Współwłasność małżeńska - dotyczy małżonków, którzy nie mają podpisane umowy o rozdzielności majątkowej. Nie jest podana wysokość udziałów, jednak w domyśle przyjmuje się, że jest to po 50%.
2. Współwłasność w udziałach - dotyczy 2 i więcej współwłaścicieli, określona jest ułamkowo, czy czym suma udziałów musi nam dawać 100%.
Wraz z wprowadzeniem elektronicznej księgi wieczystej obowiązkowe dane właścicieli nieruchomości, imię i nazwisko, imiona rodziców oraz PESEL, jednak istnieją księgi w których brak numerów PESEL, ze względu na to, że nie były w tych księgach dokonywane żadne zmiany.
Władającym może być użytkownik wieczysty lub inna osoba uprawniona do wykonywania praw z nieruchomości zazwyczaj w określonym odrębnymi umowami zarządem.
Bardzo ważnym elementem informacji w tym dziale, jest to w jaki sposób obecni właściciele nabyli to prawo. Czy była to sprzedaż, darowizna, spadek. Podana jest informacja kiedy i na podstawie jakiego dokumentu prawo zostało nabyte. Są to ważne informacje, dla każdej osoby analizującej wpisy w księdze.
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...