Nabycie mieszkania w programie MdM jest popularną formą zakupu własnej nieruchomości. Wiąże się to oczywiście z możliwością otrzymania dopłaty państwowej do takiego zakupu. Od czego więc zależy wysokość dopłaty?
Wiele osób uważa, że kwota nabycia danej nieruchomości ma kluczowy wpływ na wysokość dofinansowania, na jakie można liczyć w programie Mieszkanie dla Młodych. Jednak cena nieruchomości nabywanej na kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych nie ma wpływu na wysokość otrzymanego dofinansowania wkładu własnego. Obojętne, ile za dane mieszkanie się zapłaci - jeśli dofinansowanie się należy, to otrzyma się je w określonej wysokości.
Wysokość dopłaty w programie MdM jest zależna nie od ceny mieszkania, ale od tzw. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie.
Raz na pół roku odpowiedni wojewoda ogłasza wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, oddzielnie dla miasta wojewódzkiego oraz pozostałych gmin. Dane statystyczne pochodzą m.in. od inwestorów budujących mieszkania.
Kalkulując kwotę dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych, należy wyliczyć średnią dwóch ostatnich odczytów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 dla danej lokalizacji. Dodatkowo, dla gmin sąsiadujących z miastem wojewódzkim, wylicza się oddzielną wysokość wskaźnika.
Tak wyliczona kwota jest podstawą wyliczeń zarówno dla maksymalnej ceny 1 m2 mieszkania akceptowanego w programie Mieszkanie dla Młodych oraz wysokości dofinansowania do 1 m2.
Zatem, od ceny metra kwadratowego, po jakiej nabywa się nieruchomość, zależy to, czy w ogóle otrzyma się dofinansowanie wkładu własnego w programie Mieszkanie dla Młodych. Nie ma jednak ona żadnego wpływu na wysokość dofinansowania.
Na wysokość dofinansowania ma wpływ powierzchnia użytkowa mieszkania - im większa, tym wyższe dofinansowanie. Ale tylko do granicy 50 m2, nabywca mieszkania o powierzchni 60, 70 czy 80 m2 czy 100-metrowego domu w danej gminie zasadniczo dostanie dokładnie tyle samo co osoba z 50-metrowym mieszkaniem.
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...