Podstawowe pytanie, które warto sobie zadać myśląc o zakupie działki pod dom to: jak i gdzie chcemy mieszkać?
Lokalizacja miejska oznacza bliskość rozmaitego rodzaju infrastruktury - urzędy, szkoły, ośrodki zdrowia, sklepy, kina, a także łatwy dostęp do mediów. Z drugiej strony narażamy się na hałas, spaliny i zatłoczone sąsiedztwo. Działki miejskie są drogie i nie duże.
Z kolei tereny poza miastem kuszą ciszą, spokojem i ceną działek. Niestety są też minusy. Osoby dojeżdżające do pracy stwierdzają, spędzają dużo czasu w samochodzie ,autobusie, pociągu, a dzieci zaczynają się nudzić i tęsknić do miejskich rozrywek.
Jeśli już jednak zdecydujemy się na zakup działki, to należy przeanalizować jej stan.
Na działce budowlanej można od razu rozpoczynać inwestycję. Rolna wymaga przeprowadzenia długotrwałej procedury odrolnienia, która nie zawsze kończy się powodzeniem. W dodatku, aby działka rolna stała się budowlaną, musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz do przyłącza elektrycznego lub pisemne zapewnienie z zakładu energetycznego o możliwości jego doprowadzenia.
Niektóre działki mają też status rolnej z prawem do zabudowy siedliskowej. Można na nich stawiać dom, ale tylko jeśli jesteśmy rolnikami, czyli spełniamy ustawowe wymogi.
Status działki sprawdzamy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obowiązującym w danej gminie. Jeśli takiego nie ma, występujemy do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - z niego poznamy status, nie będąc jeszcze nawet właścicielem danego gruntu. Zapisy obu dokumentów będą też wiążące później dla architekta projektującego nasz dom.
Z kolei z odpisu z księgi wieczystej dowiemy się, kto jest właścicielem parceli oraz, czy nie jest ona obciążona ewentualnymi służebnościami lub zastawami.
Nie da się dobrze zaprojektować i zbudować domu jeśli nie wiadomo, jaki jest grunt na działce. Dlatego przed zakupem dobrze jest obejrzeć mapy geodezyjne znajdujące się w urzędach gminnych i powiatowych, a także zamówić ekspertyzę, która dokładnie określi, na jakim podłożu będziemy wznosić dom, na ile stabilnym i z jakim poziomem wód gruntowych. O jakości podłoża na działce wiele może powiedzieć również spacer po okolicy i przyjrzenie się, czy budynki nie stoją na małych wzniesieniach mogących stanowić sztuczne nasypy sugerujące kiepską jakość gruntu.
Przy okazji warto sprawdzić, czy upatrzona przez nas działka nie znajduje się poniżej poziomu drogi i sąsiednich parceli. Jeśli tak, niezależnie od rodzaju gruntu, przy dużych opadach przyjmie ona całą wodę z okolicy.
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...