Miłość przemija, ludzie się rozchodzę, ale kredyt hipoteczny zaciągnięty na 30 lat zostaje. Dla Banku nie ma znaczenia to, że małżeństwo się rozpadło czy też partnerzy się rozeszli, zobowiązanie pozostaje wspólne. Umowa kredytowa wiąże kredytobiorców na cały okres jej trwania, nic nie jest w stanie wpłynąć na jej wymagalność, nawet najbardziej traumatyczne zdarzenie.
Rozwiedzeni małżonkowie są zobowiązani solidarnie spłacać raty kredytowe lub w całości spłacić zobowiązanie wobec Banku, z naliczonymi odsetkami. Nawet jeśli Sąd zarządzi podział majątku, to w żadnym stopniu nie może „podzielić” spłaty rat kredytu, niezależnie od tego w jakiej kondycji finansowej strony sporu się znajdują.
Byli małżonkowie nie muszą żyć przez kolejne 20, 30 lat ze wspólnym obciążeniem, wszystko zależy od relacji pomiędzy nimi. Mogą w porozumieniu spłacać kredyt wspólnie, lub też może dokonywać tego tylko jeden z byłych partnerów, oczywiście nieoficjalnie( sytuacja się skomplikuje jeżeli raty nie będą spłacane na czas, ponieważ konsekwencje poniosą oboje)
Można podjąć wspólną decyzje o tym, iż tylko jedna osoba przejmuje spłatę kredytu hipotecznego czyli ta, która chce zachować nieruchomość dla siebie. Oczywiście życie nie wyklucza opcji, że spłatę kredytu przejmuje ten z byłych małżonków, który pozostawia drugiemu również i mieszkanie.
Przejęcie obowiązku regulowania rat kredytu przez jedna osobą wiąże się z dokładnym sprawdzeniem zdolności kredytowej, już tylko dla jednego kredytobiorcy. Jeżeli Bank zdecyduje, że jeden z małżonków nie poosiada zdolności na spłatę hipoteki, to nie wyrazi zgody na przejęcie przez tą osobę kredytu i sytuacja wraca do punktu wyjścia. Jest jeszcze inne rozwiązanie problemu braku zdolności, mianowicie przyłączenie zupełnie innej osoby do kredytu ( np. brat, siostra, mama, partner …) celem podniesienia swojej zdolności kredytowej.
Innym rozwiązanie takiego problemu jest wynajęcie obciążonej nieruchomości i pieniędzmi z wynajmu spłacanie rat kredytu.
Najprościej jest oczywiście sprzedać przedmiot obciążenia i spłacić uzyskanymi ze sprzedaży środkami, ciążące na obojgu zobowiązanie.
Wyjście z takiej sytuacji zależne jest od okoliczności w jakich rozstali się ex partnerzy. Istotne jest czy ich relacje są poprawne, czy też może nie chcą nawet ze sobą rozmawiać. Zachowanie zimnej krwi i zdrowego rozsądku jest jednak ważniejsze w takich sytuacjach, niż żale i wspólne obwinianie się o zaistniałą sytuację.
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...