Krokiem, który powinieneś zrobić zanim zaczniesz oglądać mieszkania, jest sprawdzenie swojej historii kredytowej.
Możesz zrobić to na www.bik.pl albo wykorzystując możliwości swojego konta bankowego (niektóre banki dają możliwość sprawdzenia historii kredytowej).
Historia kredytowa to informacje odnoszące się do kredytów, pożyczek, limitów, kart kredytowych i innych produktów kredytowych. Zawiera ona dane na temat zobowiązań, które już zostały spłacone, a także tych nowo zaciągniętych. Instytucją gromadzącą takie informacje jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.
Twoja historia kredytowa wpływa na opinię o Tobie w bankach. A to, w jaki sposób banki postrzegają Ciebie jako kredytobiorcę, decyduje o tym, czy i w jaki sposób udzielą Ci kredytu. Dlatego warto dbać o swoją historię kredytową i na bieżąco ją monitorować.
Raporty historii kredytowej, oprócz samej historii kredytowej zawierają także ocenę punktową, tzw. scoring.
Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej kredytobiorcy na podstawie porównania jego profilu z profilem osób, które wcześniej otrzymały kredyty. Im bardziej profil danej osoby jest podobny do profilu innych terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową otrzyma ten klient.
Ocena punktowa daje możliwość oszacowania ryzyka związanego z udzieleniem kredytu danej osobie i jest wykorzystywana przez banki w procesie podejmowania decyzji kredytowych oraz w późniejszym monitorowaniu wiarygodności kredytowej. Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów.
Najlepsze oprocentowanie kredytu możesz uzyskać przy scoringu powyżej 550 lub wyższym. Im wyższy wynik, tym lepsze oprocentowanie, co przekłada się na niższe odsetki i niższą miesięczną ratę kredytu.
Niższa cena kredytu w zamian za wyższy scoring pokazuje, że poprawa Twoich finansów osobistych pomaga zaoszczędzić tysiące złotych na kredycie hipotecznym. Oprocentowanie niższe o pół punktu procentowego oznacza oszczędność w granicach 22 000 zł przy kredycie na kwotę 200 000 zł.
Dla wielu osób problemem jest to, od czego w ogóle zacząć, dlatego warto zapytać ekspertów o najlepsze sposoby na poprawę historii kredytowej.
Radzą, żeby zarządzając swoim scoringiem i historią kredytową kierować się następującymi zasadami:
Historia kredytowa ma Ci pomóc. Kiedy przychodzi do kupna mieszkania i masz dobrą historię kredytową, masz klucz do lepszych ofert kredytowych, niższych odsetek (co oznacza niższe raty miesięczne), lepszych warunków itd. Jednocześnie, pamiętaj, że jeśli miałeś złą historię kredytową w przeszłości, możesz ją zmienić. Z upływem czasu problemy ze spłatami bledną, a punktualne spłaty zaczynają przeważać w Twoim raporcie.
Poprawa historii kredytowej będzie działać na Twoją korzyść. Kupno domu, to prawdopodobnie największa jednorazowa inwestycja w życiu. Poprzez przygotowanie siebie oraz swojego profilu kredytowego przed zakupem, zapewniasz sobie gładki proces finansowy, a także możesz potencjalnie zaoszczędzić tysiące złotych na kredycie.
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...