Jesteś gotów na złożenie oferty kupna domu, a Twój wniosek o kredyt zostaje odrzucony? Nie przejmuj się – doświadczony doradca kredytowy może znaleźć rozwiązanie.
Niektóre banki, często te mniejsze są bardziej elastyczne w kwestii kluczowych kryteriów określania zdolności kredytowej, scoringu, dochodów, czy wysokości wkładu własnego - czyli przyznawania kredytu.
Te banki przyznając kredyty, których parametry mieszczą się w określonych kryteriach, mają większą swobodę, ponieważ albo trzymają je w swoich księgach albo sprzedają je inwestorom jako papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką. Kredyty poza tymi kryteriami muszą spełniać ostrzejsze wymogi.
Banki wydające negatywne decyzje kredytowe nie są prawnie zobowiązane do wystawienia pisemnego zawiadomienia o odmowie lub oświadczenia o odmowie udzielenia kredytu podając w nim powód odmowy.
Jednak według danych zebranych od banków, najczęstszym powodem negatywnej decyzji zgłaszanej przez banki zarówno dla zakupu domu, jak i kredytów refinansowych jest zła historia kredytowa wnioskującego. Wśród pozostałych najczęstszych powodów wymienia się: wysoki stosunek zadłużenia do dochodu, udział raty miesięcznej w dochodzie kredytobiorcy oraz brak wystarczającego zabezpieczenia. Kredytobiorcy wnioskujący o duże kwoty otrzymują negatywną decyzję, najczęściej z powodu nieregularnego wynagrodzenia, które zależy od bonusów i prowizji.
Wnioskujący o duże kwoty mogą też zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową wybierając doradcę kredytowego, ponieważ ma on dostęp do wielu banków, których oferty może porównać. Na przykład, doradca może posiadać w ofercie 20 banków, również takich, które akceptują tak niższy scoring, a także oferty największych banków krajowych.
Kredytobiorcy powinni pamiętać, że negatywna decyzja kredytowa nie pojawi się w ich raporcie z historii kredytowej. Pojawia się natomiast zapytanie o kredyt, natomiast zapytania stanowią zaledwie 10% scoringu. Wiele zapytań o kredyt hipoteczny w jednym miesiącu łączonych jest w jedno, a banki są świadome, że kredytobiorca będzie się rozglądał.
Wiele banków korzysta z narzędzi symulacyjnych, które pokazują jak podjęcie określonych kroków, np. spłata zadłużenia na karcie kredytowej, może wpłynąć na scoring. Te modele komputerowe mogą być również użyte, nie tylko jeśli wniosek kredytowy został odrzucony, ale również w przypadku, kiedy ktoś chce poprawić swój scoring, by wnioskować o kredyt z niższym.
Oczywiście najlepiej jest zawsze mieć czystą historię kredytową zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny. Oto kilka rad, by to osiągnąć:
Poprawa zdolności kredytowej wymaga strategicznego podejścia do zarządzania finansami oraz budowania pozytywnego wizerunku w oczach banków. Oto kilka wskazówek: Udokumentowanie dochodów: Wszystkie źródła dochodu powinny być oficjalne i widoczne...
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...