Transakcja Klientów sfinalizowana w 2019 roku.
Jeśli kupujesz nieruchomość od dewelopera na etapie budowy, to taka inwestycja podlega zapisom Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego [Dz.U. 2011 nr 232 poz. 1377]. Potocznie ustawa zwana jest Ustawą Deweloperską, a jej regulacje weszły w życie 29.04.2012r.
W skrócie, deweloper sprzedając nieruchomości na etapie budowy:
Z obowiązku prowadzenia rachunku powierniczego zwolnione są przedsięwzięcia deweloperskie, dla których sprzedaż rozpoczęła się przed dniem wejścia w życie ustawy deweloperskiej tj. przed 29.04.2012r.
Na początek definicje ustawowe przedsięwzięcia deweloperskiego oraz daty rozpoczęcia sprzedaży.
Art. 3
"6) przedsięwzięcie deweloperskie – proces, w wyniku realizacji którego na rzecz nabywcy ustanowione lub przeniesione zostaje prawo, o którym mowa w art. 1, obejmujący budowę w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, 1309 i 1524) oraz czynności faktyczne i prawne niezbędne do rozpoczęcia budowy oraz oddania obiektu budowlanego do użytkowania, a w szczególności nabycie praw do nieruchomości, na której realizowana ma być budowa, przygotowanie projektu budowlanego lub nabycie praw do projektu budowlanego, nabycie materiałów budowlanych i uzyskanie wymaganych zezwoleń administracyjnych określonych odrębnymi przepisami; częścią przedsięwzięcia deweloperskiego może być zadanie inwestycyjne dotyczące jednego lub większej liczby budynków, jeżeli budynki te, zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego, mają zostać oddane do użytku w tym samym czasie i tworzą całość architektoniczno-budowlaną"
"10) rozpoczęcie sprzedaży – podanie do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego."
Zwracam uwagę na fragment mówiący o tym, że częścią przedsięwzięcia deweloperskiego może być zadanie inwestycyjne. To właśnie z uwagi na podział przedsięwzięcia na etapy, zadania mamy do czynienia z sytuacją, że nadal w sprzedaży są inwestycje deweloperskie bez rachunku powierniczego.
Wystarczy więc, że deweloper ogłosił przed wejściem w życie ustawy sprzedaż jednego z etapów, by móc kolejne etapy sprzedawać również bez rachunku powierniczego. Dotyczy to również sytuacji, gdy dla każdego etapu uzyskuje oddzielne pozwolenie na budowę datowane już po wejściu nowych regulacji.
"Art. 4. Deweloper zapewnia nabywcom co najmniej jeden z następujących środków ochrony:
1) zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy;
2) otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową;
3) otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową;
4) otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy."
Najczęściej spotykany jest otwarty rachunek powierniczy.
"Art. 37. Przepis art. 4 ustawy stosuje się do przedsięwzięć deweloperskich, w odniesieniu do których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy.
Art. 38. W przypadku przedsięwzięć deweloperskich, w odniesieniu do których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy, deweloper w prospekcie informacyjnym zamieszcza w sposób widoczny dla nabywcy informację o braku stosowania środków ochrony, o których mowa w art. 4."
Nie ma problemu, jeśli nieruchomość jest sprzedawana po zakończeniu inwestycji (gotowa) na podstawie umowy przedwstępnej, bo wtedy zapisy ustawy deweloperskiej nie obowiązują.
Jeśli jednak deweloper sprzedaje nieruchomości na etapie budowy i nie zapewnia rachunku powierniczego to finansowanie tego typu inwestycji jest coraz trudniejsze. Po prawie 8 latach od wejścia regulacji banki "tracą cierpliwość”. Transakcje bez rachunku powierniczego stwarzają bowiem dużo większe ryzyko zarówno dla nabywcy jak i dla banku.
Ograniczenie w postaci braku rachunku powierniczego wpłynęło na zestaw banków.
Wniosek kredytowy został złożony do trzech banków akceptujących tego typu transakcje.
Do wniosku zostało załączone:
Dodatkowo w trakcie analizy na prośbę banku deweloper uzupełnił w formie oświadczenia bardzo szczegółowe wyjaśnienia, w tym, kiedy nabył prawo do gruntu, na którym realizowane są poszczególne etapy.
Klienci otrzymali decyzje pozytywne. Kredyt uruchomiony w kwietniu 2019r.
Pytaj dewelopera, czy prowadzi dla inwestycji rachunek powierniczy i szukaj inwestycji z takim zabezpieczeniem.
Jeśli pomimo znacznie większego ryzyka decydujesz się na zakup nieruchomości z inwestycji bez rachunku powierniczego to musisz liczyć się z tym, że:
Powyższe ograniczenia to nie „kłody pod nogi” rzucane przez banki, ale ocena ryzyka kredytowego i dbanie o bezpieczeństwo zarówno nabywcy jak i banku kredytującego nabywcę.
Jeśli również szukasz odpowiedzialnej i zaangażowanej osoby, która poprowadzi Twoją transakcję zapraszam do współpracy.
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy, Pośrednik kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | bozena.myszczyszyn@ekspertka.pl
Transakcja przeprowadzona w połowie 2019r. Klienci wnioskowali o kredyt na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w budynku 4-lokalowymm. Standardowo w księdze wieczystej lokalu mieszkalnego wpisany jest...
Temat prowadzony przeze mnie dość dawno, jeszcze w okresie pracy jako doradcy hipotecznego w banku. Najprawdopodobniej był to 2007 rok, ewentualnie 2008r. Pamiętam podsumowanie Klienta: „Nie sądziłem, że wychodząc z kancelarii...
Temat prowadzony pod koniec 2014 roku. Współpraca z Klientami trwała ponad 4 miesiące, zanim znalazła pozytywny finał. Po kredyt MDM zgłosiło się Małżeństwo posiadające zdolność kredytową i wysoki wkład własny....
Transakcja przeprowadzona w czerwcu 2019r. Klient wnioskował o kredyt na zakup domu deklarując wkład własny na poziomie 10%. Nieruchomość dla banków była nietypowa: Powierzchnia działki powyżej 1500 m2. Dodatkowe zabudowania...
Temat prowadzony w czerwcu 2019. Klienci zgłosili się po kredyt na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Wkładem własnym Klientów była wartość działki oraz ponad 40% nakładów poniesionych na budowę. Projekt techniczny...