Transakcja przeprowadzona w lipcu 2019 roku.
Klientka zakupiła lokal mieszkalny za gotówkę. Mieszkanie stanowiło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i nie posiadało księgi wieczystej.
Wniosek kredytowy został złożony do trzech banków. Celem kredytu było refinansowanie części ceny zakupu nieruchomości, czyli klientka była już właścicielem nieruchomości, a bank kwotę kredytu przelewał na Jej rachunek. W ten sposób Pani odzyskała część zaangażowanego kapitału i mogła te pieniądze przeznaczyć na cel dowolny.
Standardowo, jeśli to bank przelewa pieniądze na konto zbywcy, wniosek o założenie księgi wieczystej składa się w tym samym czasie co wniosek o wpis hipoteki. Ponieważ klientka byłą już właścicielką w jednym z banków natrafiliśmy na problem. Analityk przy refinansowaniu ceny zakupu wymagał, by księga wieczysta była już założona na moment wnioskowania o kredyt.
Drugi problem pojawił się już po zawarciu umowy kredytowej na etapie zakładania księgi wieczystej. Do wniosku o założenie KW klientka dołączyła:
Zgodnie z informacją na stronie Sądu Rejonowego w Poznaniu należało również złożyć dokumenty poprzednich właścicieli, od pierwszego nabycia, jednakże Spółdzielnia Mieszkaniowa odmówiła wydania kopii dokumentacji powołując się na RODO.
"Dokumenty niezbędne do założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu:
- zaświadczenie spółdzielni o położeniu i powierzchni lokalu, zawierające oprócz danych o położeniu lokalu i jego powierzchni również oznaczenie nieruchomości, z którą lokal jest związany [tj zawierające wskazanie nr KW nieruchomości, z którą związany jest lokal – nieruchomość na której położony jest budynek, w którym znajduje się lokal]
- dokumenty stwierdzające nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu - takimi dokumentami mogą być umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie sądu lub inne dokumenty przenoszące to prawo.
- nabycie pierwotne [od spółdzielni] – podstawą wpisu jest przydział lokalu [dot. przydziałów wydanych przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – 24.04.2001] lub umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarta miedzy spółdzielnią a jej członkiem [ takie umowy są dopuszczalne od dnia 15.01.2003 ]
- nabycie wtórne [na rynku lokali używanych] – podstawą wpisu mogą być np. umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie sądu.
Wszystkie dokumenty należy składać w oryginałach !!!!! Wykazując ciąg następstw począwszy od pierwszego nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do dnia złożenia wniosku.
Niezłożenie w/w dokumentów spowoduje oddalenie wniosku (bez wzywania o złożenie dokumentów) i przepadek opłaty sądowej."
W opisanej sprawie sąd odrzucił wniosek o założenie Księgi Wieczystej oraz wniosek o wpis hipoteki właśnie z uwagi na brak dokumentów poprzednich właścicieli.
W takiej sytuacji Klient ma trzy możliwości:
Klientka poszła w kierunku opcji nr 3, gdyż przez zawirowania z dostarczeniem korespondencji termin na odwołanie minął.
Jeśli również jesteś na etapie wybierania osoby do współpracy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny zapraszam do współpracy.
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | bozena.myszczyszyn@ekspertka.pl
Transakcja przeprowadzona w połowie 2019r. Klienci wnioskowali o kredyt na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w budynku 4-lokalowymm. Standardowo w księdze wieczystej lokalu mieszkalnego wpisany jest...
Temat prowadzony przeze mnie dość dawno, jeszcze w okresie pracy jako doradcy hipotecznego w banku. Najprawdopodobniej był to 2007 rok, ewentualnie 2008r. Pamiętam podsumowanie Klienta: „Nie sądziłem, że wychodząc z kancelarii...
Temat prowadzony pod koniec 2014 roku. Współpraca z Klientami trwała ponad 4 miesiące, zanim znalazła pozytywny finał. Po kredyt MDM zgłosiło się Małżeństwo posiadające zdolność kredytową i wysoki wkład własny....
Transakcja przeprowadzona w czerwcu 2019r. Klient wnioskował o kredyt na zakup domu deklarując wkład własny na poziomie 10%. Nieruchomość dla banków była nietypowa: Powierzchnia działki powyżej 1500 m2. Dodatkowe zabudowania...
Temat prowadzony w czerwcu 2019. Klienci zgłosili się po kredyt na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Wkładem własnym Klientów była wartość działki oraz ponad 40% nakładów poniesionych na budowę. Projekt techniczny...