Zakup ścigacza, choppera, a nawet zwykłego skutera to dla miłośnika dwóch kółek spory wydatek. Jedną z możliwości sfinansowania takiego zakupu jest kredyt na motocykl, leasing lub kredyt gotówkowy. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby uzyskać kredyt na motocykl.
W całym roku 2022 zarejestrowano 35 324 nowych jednośladów. W porównaniu do 2021 roku, ich liczba była wyższa o 3% (+ 1035 sztuk). W ogólnej liczbie jednośladów prawie 68% stanowią motocykle (23 910 sztuk). Motorowerów w 2022 roku zarejestrowano 11 414 sztuk [1].
W 2022 roku najpopularniejszą marką motocykli sprowadzanych do Polski była Yamaha (20,1%), na drugim miejscu znalazła się Honda (17,8%), a na trzecim – Suzuki (9,7%). Motocykle marki Yamaha Polacy sprowadzali z Niemiec, Francji. Natomiast Hondy transportowano z Holandii i Wielkiej Brytanii. Jednoślady marki Suzuki były przywożone najczęściej z Danii.
W 2022 roku Polacy najczęściej decydowali się na sprowadzenie motocykli crossowych (ponad 80%). Rzadziej przywożone były jednoślady sportowe (7,4%) oraz choppery (7,3%). Najmniej popularne były motocykle turystyczne, ich udział w roku 2022 wyniósł tylko 5,1% [2]. Zakup wielu z tych motocykli był finansowany kredytem.
Planując zakup motocykla, warto zastanowić się nad możliwościami jego sfinansowania. Banki oferują wiele rozwiązań dla miłośników jednośladów, w ich ofercie znaleźć można również specjalny kredyt na motocykl.
W ofercie banków znajdują się następujące sposoby sfinansowania zakupu motoru:
Jaki kredyt na zakup motocykla wybrać? Kredyty celowe, tj. samochodowy lub na motor, są na ogół tańsze niż gotówkowe, jednak wymagają dopełnienia większej ilości formalności. Decydując się na kredyt na motocykl, kredytobiorca musi wykupić konkretne ubezpieczenie oraz ustanowić zabezpieczenie na jednośladzie. Dodatkowo bank może mieć dodatkowe wymagania, np.:
Kredyt na zakup motocykla charakteryzuje się konkretnym celem zobowiązania, co oznacza, że środki otrzymane mogą być przeznaczone wyłącznie na zakup jednośladu. Natomiast wymogi są tu takie same jak w przypadku każdego innego kredytu, np. gotówkowego. Należą do nich:
Planując zakup motocykla za pomocą środków z kredytu, trzeba w pierwszej kolejności wypełnić i złożyć wniosek kredytowy na formularzu bankowym. Dodatkowo trzeba też dostarczyć do instytucji finansowej wymagane przy takim zobowiązaniu dokumenty.
Do kredytu gotówkowego wymagane są najczęściej następujące dokumenty:
Do kredytu na motocykl banki wymagają dostarczenia dodatkowych dokumentów:
W przypadku kupowania motocykla od dilera lub w komisie istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej procedury kredytowej, wtedy wystarczy, że kupujący ma ze sobą dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach.
Alternatywą dla kredytu na motocykl jest leasing. Taka forma finansowania jest dostępna nie tylko dla przedsiębiorców, coraz częściej mogą z niej skorzystać także osoby prywatne. Leasing na motocykl polega na tym, że leasingobiorca użytkuje motor przez określony w umowie czas w zamian za uiszczenia rat wyliczonych przez firmę leasingową. Po upływie obowiązywania umowy użytkownik motocykla może zdecydować się na wykup jednośladu po atrakcyjnej cenie. Jednak nie jest do takiego wykupu zmuszany, może także wybrać nowy motocykl i po raz kolejny podpisać umowę leasingową.
Leasing motocykla charakteryzuje się tym, że przez cały okres leasingu użytkownik motoru nie jest jego właścicielem. Pomimo płacenia rat jednoślad należy do leasingodawcy, który może określić sposób jego serwisowania lub wprowadzić limit przejechanych kilometrów.
Planując zakup motocykla, warto zastanowić się nad formą jego finansowania. Kredyty na motocykl mogą występować w różnych formach. Kredytobiorca może wybrać kredyt/pożyczkę gotówkową lub celowe finansowanie w formie kredytu na motocykl. Warto także wziąć pod uwagę leasing, który nie wymaga takiej ilości formalności i dokumentów, jak kredyt.
Źródła:
W obliczu rosnącego zainteresowania wykupem mieszkań zakładowych w Polsce wiele osób staje przed wyzwaniem zrozumienia złożonych aspektów tego procesu. Ten artykuł oferuje kompleksowy przewodnik po kluczowych krokach, formalnościach i...
Umowa o pracę jest ulubionym dochodem banków pod względem analizy zdolności kredytowej. Wynagrodzenie takie stanowi najszybszą drogę do uzyskania kredytu hipotecznego. Jednocześnie warto wiedzieć, że często banki akceptują także inne formy...
Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...
Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania...
Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...