Umowa powołania lub mianowania a kredyt hipoteczny

Umowa o pracę jest ulubionym dochodem banków pod względem analizy zdolności kredytowej. Wynagrodzenie takie stanowi najszybszą drogę do uzyskania kredytu hipotecznego. Jednocześnie warto wiedzieć, że często banki akceptują także inne formy zarabiania, może to być np. umowa powołania lub mianowania. Jeśli spełniają one wymogi banku, wtedy dają szansę na kredyt. 

Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom kluczowych aspektów prawnych związanych z umowami powołania lub mianowania w kontekście uzyskiwania kredytu hipotecznego w Polsce. Zajmiemy się tutaj analizą, na czym dokładnie polega umowa powołania, kto może być jej stroną oraz jakie są jej implikacje w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Następnie przeanalizujemy umowę mianowania, podkreślając jej specyfikę oraz to, jak wpływa ona na możliwości kredytowe osób nią objętych. Wreszcie przyjrzymy się szczegółowo, jak oba te rodzaje umów są traktowane przez banki podczas rozpatrywania wniosków kredytowych oraz jakie to ma konsekwencje dla potencjalnych kredytobiorców.

Umowa powołania – na czym polega?

Zgodnie z art. 68, Kodeksu pracy stosunek pracy na podstawie umowy powołania może zostać nawiązany tylko w przypadkach określonych w odrębnych przepisach. Mogą one wynikać m.in. z:

  • Ustawy o pracownikach samorządowych – obejmując stanowiska zastępcy wójta, skarbnika gminy, skarbnika powiatu lub skarbnika województwa.
  • Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy – obejmując stanowisko Głównego Inspektora Pracy, jego zastępcy, okręgowych inspektorów pracy i ich zastępców.
  • Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – obejmując stanowisko dyrektora instytucji kultury.

Umowa powołania obejmuje stosunek pracy nawiązywany w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony – w dniu doręczenia powołania, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej. Powołanie powinno być dokonane na piśmie.

W przypadku, gdy pracownik powołany na określone stanowisko w wyniku konkursu pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą, obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, jednak może on rozwiązać stosunek pracy w okresie jednomiesięcznego wypowiedzenia. Rozwiązanie pracy w takim trybie będzie traktowane tak samo, jak rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy powołania może zostać w każdym czasie (niezwłocznie lub w określonym terminie) odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy.

Umowa mianowania – kogo dotyczy?

Umowa mianowania dotyczy instytucji stosunku służbowego określanego jako stosunek prawny danej osoby do państwa, polegający na zatrudnieniu jej w aparacie państwowym, w celu wykonywania za wynagrodzeniem w sposób stały i ciągły czynności związanych bezpośrednio z realizacją funkcji państwowych, czyli wykonywania kompetencji państwa.

Umowa mianowana jako podstawa stosunku pracy obejmuje m.in.:

  • urzędników służby cywilnej;
  • prokuratorów;
  • nauczycieli;
  • pracowników naukowych PAN;
  • pracowników naukowych instytutów badawczych;
  • nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy mianowania w dniu wejścia w życie Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce;
  • sędziów sądów powszechnych, sędziów SN, sędziów sądów administracyjnych.

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy mianowania odbywa się wskutek aktu mianowania. W zakresie formy i treści aktu mianowania stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy.

Kredyt hipoteczny przy umowie powołania lub mianowania

Banki, przed udzieleniem kredytu hipotecznego, badają branżę, stabilność przychodów, a także historię działalności przedsiębiorcy. Podobnie jest, gdy o kredyt wnioskuje osoba prywatna zatrudniona na umowę mianowaną, powołania czy umowę o pracę. W takim przypadku analizowana jest jego zdolność kredytowa, sprawdzane są dochody, wydatki oraz weryfikowana jest historia kredytowa.

Umowa mianowania czy powołania są osobnymi trybami nawiązania stosunku pracy i dotyczą konkretnych wskazanych zawodów regulowanych odrębnymi ustawami, jednak realizacja obowiązków i wynagrodzenie jest takie same jak na podstawie umowy  o pracę. W przypadku umowy powołania lub mianowania bank będzie wymagał od kredytobiorcy następujących dokumentów:

  • zaświadczenie o dochodach,
  • wpływy wynagrodzenia za okres minimum 3 miesięce albo 6 miesięcy,
  • umowa o pracę wraz z aneksami.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku powołania lub mianowania prezesa spółki, gdzie dochód wynikający z udziału w spółce kapitałowej może być wypłacany m.in. za pomocą dywidendy. W stosunku do osoby fizycznej (prywatnej) ma tutaj znaczenie druk PIT-8A, natomiast dla osoby prawnej (np. inna spółka z o.o.) rozliczenie odbywa się poprzez złożenie druku CIT. Dywidenda powinna być osiągana przez 12-24 miesiące. Niestety, na ogół jest ona wypłacana dość nieregularnie, z tego powodu banki często nie chcą akceptować dywidendy jako źródła dochodu przy kredycie hipotecznym.

Jeśli przedsiębiorca lub osoba fizyczna zamierza wnioskować o kredyt, powinna postarać się, aby dywidenda była wypłacana przynajmniej co kwartał lub co miesiąc. Dokumentem potwierdzającym dochód dla banku jest uchwała wspólników oraz wpływy na konto. Dla kredytodawcy ważna jest regularność dywidend oraz ich miesięczna wysokość. Dobrze, gdy nie jest zbyt zróżnicowana. W przypadku, gdy mianowanie/powołanie dotyczy funkcji członka zarządu spółki, w której członek ten jest udziałowcem posiadającym 25% udziałów, wtedy bank wymaga od niego przedstawienia dokumentacji całej spółki.

Umowa powołania lub mianowania dotycząca konkretnych zawodów np. dyrektor, urzędnik, czy nauczyciel, jest traktowana przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny przez bank jako zwykła umowa o pracę. Natomiast jeśli o zobowiązanie wnioskuje członek zarządu lub mianowany prezes spółki, wtedy bank stosuje bardziej radykalne wymagania i dokładniej sprawdza wypłaty dywidend oraz zdolność kredytową klienta.

Przeczytaj również

Wykup mieszkania zakładowego – o czym warto wiedzieć?

W obliczu rosnącego zainteresowania wykupem mieszkań zakładowych w Polsce wiele osób staje przed wyzwaniem zrozumienia złożonych aspektów tego procesu. Ten artykuł oferuje kompleksowy przewodnik po kluczowych krokach, formalnościach i...

Czytaj dalej

Kredyt na motocykl

Zakup ścigacza, choppera, a nawet zwykłego skutera to dla miłośnika dwóch kółek spory wydatek. Jedną z możliwości sfinansowania takiego zakupu jest kredyt na motocykl, leasing lub kredyt gotówkowy. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby...

Czytaj dalej

Właściciel działki a właściciel domu

Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...

Czytaj dalej

Gotowiec inwestycyjny – co to jest?

Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania...

Czytaj dalej

Czym jest rolowanie kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście