12.06.2020 r.
Podstawowym celem kredytu mieszkaniowego jest zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Nabycie nieruchomości można jednak rozumieć szeroko i nie zawsze umowa ostateczna będzie nazwana umową kupna-sprzedaży.
To podstawowa umowa przenosząca własność i nie wymaga wyjaśnień. Akt notarialny umowy kupna-sprzedaży zawierasz w przypadku zakupu domu, mieszkania czy działki budowlanej.
Tego typu transakcje dotyczą nieruchomości nabywanych na rynku pierwotnym, najczęściej od dewelopera. Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego na własność następuje w wyniku wykonania umowy zobowiązującej, czyli umowy deweloperskiej (dla lokali nabywanych na etapie budowy), lub przedwstępnej (dla lokali gotowych).
[3] Wyrok rozwodowy połączony z podziałem majątku
Możesz od razu w wyroku rozwodowym dokonać podziału majątku wspólnego. Jeśli jednak to Ty masz spłacić byłego współmałżonka i nie masz gotówki na ten cel to jest to niekomfortowa sytuacja. Stajesz się właścicielem nieruchomości i zobowiązujesz się do zapłaty określonej kwoty w określonym terminie, a nie masz w tym momencie zapewnionego finansowania. Bezpieczniej podział majątku robić odrębnym aktem notarialnym.
[4] Akt notarialny podziału majątku wspólnego
Taki akt notarialny podpiszesz, jeśli dokonujesz podziału majątku wspólnego po rozwodzie, w sytuacji, gdy podział nie został dokonany w wyroku rozwodowym. Akt notarialny podziału majątku wspólnego możesz też zawrzeć w sytuacji ustanowienia rozdzielności majątkowej i podziału majątku nabytego w trakcie obowiązywania wspólności majątkowej.
Zniesienie współwłasności najczęściej dotyczy sytuacji:
Tu masz pewną dowolność czy zostanie podpisany akt notarialny kupna-sprzedaży, czy akt notarialny zniesienia współwłasności ze spłatą. Formę aktu notarialnego zasugeruje notariusz. Jeśli jednak dodatkowo w grę wchodzi kwestia przejęcia kredytu obciążającego nieruchomość i zwolnienia z długu to korzystniej podatkowo wypadnie zniesienie współwłasności.
Zamiast kupić nieruchomość możesz się zamienić. Jeśli nieruchomość, którą nabędziesz w drodze aktu notarialnego zamiany będzie droższa to konieczna będzie dopłata z Twojej strony. Możesz na taki cel zaciągnąć kredyt mieszkaniowy.
Dotyczy to sytuacji nabycia własności nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. O ile nie masz innej nieruchomości, którą zaproponujesz jako zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego to na dziś lepiej założyć, że na tego typu transakcję powinieneś mieć gotówkę.
Tu nawiązuję do szczególnego przypadku wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i założenia dla niego nowej księgi wieczystej, z którym miałam do czynienia.
Lokal mieszkalny powstał w wyniku przebudowy domu, a konkretnie w wyniku przebudowy części wspólnych budynku, w którym dotychczas były dwa lokale mieszkalne. Nowopowstały lokal miał więc być trzecim lokalem mieszkalnym w budynku, a przebudowę i adaptację części wspólnych realizował właściciel jednego z lokali. W wyniku przebudowy zmniejszyła się powierzchnia wspólna, więc zgoda właściciela drugiego mieszkania na wyodrębnienie nowego (trzeciego) lokalu mieszkalnego w budynku była uwarunkowana spłatą w związku z umniejszeniem wartości udziału w częściach wspólnych przynależnych do jego mieszkania. Kredyt mieszkaniowy był przeznaczony właśnie na zapłatę na rzecz właściciela lokalu, którego wartość udziału w częściach wspólnych zmalała. Przebudowa została wcześniej wykonana z własnych środków.
Oczywiście tego typu transakcje od początku powinny być realizowane po okiem notariusza. Przykład pokazuje, że nabycie nieruchomości jako cel kredytu można rozumieć szeroko.
Autor:
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | bozena.myszczyszyn@ekspertka.pl
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...