Napisano już wiele na temat rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Postanowiłem jednak zebrać najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu. (wybrane zapisy z ustawy)
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM)?
Osoby w wieku do, ukończonych w danym roku, 35 lat, np. w dniu 1 stycznia 2015 r. ukończyłeś 35 lat – do końca 2015 r. możesz skorzystać z MdM. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka.
Jaką pomoc oferuje program?
MDM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Klient zaciąga kredyt w banku komercyjnym, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Po uruchomieniu kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o sumę dofinansowania i zwraca się do BGK o zwrot środków.
Jakich nieruchomości dotyczy program?
Program dotyczy nowo wybudowanych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych pochodzących z rynku pierwotnego, nabyte od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa). W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalna jest budowa systemem gospodarczym (wtedy dofinansowanie przyjmuje postać zwrotu części podatku VAT).
Ile wynosi wysokość dopłaty?
Wysokość limitu ceny mieszkania, które można kupić w ramach programu.
Wskaźniki są określane przez wojewodów i mnożone przez współczynnik 1,1. Limity dzielą się na 3 kategorie:
Limit ceny 1 m² powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania to średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Wielkość limitu powierzchni nieruchomości.
Limit powierzchni nieruchomości wynosi:
Minimalny okres kredytowania.
15 lat.
Walucie kredytu?
Wyłącznie w walucie polskiej.
Wkład własny.
Co ciekawe - nie więcej niż 50% wartości ceny zakupu mieszkania.
Czy mogę mieć inne mieszkanie?
Na dzień udzielenia kredytu, ani w przeszłości (włączając w to nieruchomości otrzymane w drodze spadku lub darowizny) - nie powinni posiadać mieszkania. Założeniem programu jest zakupu pierwszego mieszkania. W przypadku małżeństw – jeżeli jeno z małżonków posiadało mieszkanie przed ślubem i wniosło je jako majątek wspólnoty – z programu nie mogą skorzystać obydwoje. Można posiadać ułamkową części nieruchomości.
Z kim mogę przystąpić do kredytu?
Zstępni - osoby po których dziedziczymy lub wstępni - które dziedziczą po nas, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.
Kiedy mogę stracić dofinansowanie?
Wówczas kredytobiorca powinien zwrócić kwotę dopłaty w wysokości proporcjonalnej do okresu, który pozostał do końca okresu 5-ciu lat. Czyli jeżeli sprzedamy nasze mieszkanie po trzech latach to powinniśmy zwrócić 24/60 kwoty dopłaty. Po upływie 5-ciu lat nabywamy pełne prawa do dysponowania naszym mieszkaniem.
Czy mogę skorzystać z MdM, gdy wynajmuję mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni?
Jeżeli wynajem jest od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, a pozostałe kryteria programu są spełnione, można wykupić mieszkanie i otrzymać dopłatę.
Szczegóły ustawy: Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
Zakup nieruchomości wraz z remontem lub wykończeniem jednym kredytem . 1.Kiedy mogę się starać się o kredyt na zakup nieruchomości wraz z remontem / wykończeniem ? 2.Jak wygląda sytuacja z wkładem własnym ? 3.Wypłata kredytu w transzach...
Klucz na start – nowy program kredytowy w 2025 Co to jest "Klucz na start"? "Klucz na start" to nowy program rządowy, który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program wejdzie w życie w 2025 roku i ma zastąpić dotychczasowe...
Masz działkę? Może być Twoim wkładem własnym przy kredycie hipotecznym! Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy posiadana działka może zastąpić wymagany wkład własny? Dobra wiadomość – w większości przypadków banki uznają...
Domy modułowe zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Mają szereg zalet, a koszt ich wybudowania jest znacznie bardziej przewidywalny. Proces budowy odbywa się głównie w fabryce, gdzie produkowane są gotowe elementy...
Refinansowanie kredytu to proces polegający na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty istniejącego zobowiązania finansowego. Celem refinansowania jest zazwyczaj uzyskanie korzystniejszych warunków, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy...