Lubuskie należy do województw z najtańszymi mieszkaniami w Polsce: mediana ceny metra wyniosła w 2024 r. 6 262 zł, a niższą miało tylko opolskie. W latach 2015-2024 ceny wzrosły tu jednak o 136%, tyle samo co w łódzkim, a szybciej drożało jedynie śląskie. Dla kupującego na kredyt region pozostaje przystępny, tyle że jego przewaga cenowa szybko maleje, a różnice między Zieloną Górą, Gorzowem Wielkopolskim i pograniczem stają się coraz wyraźniejsze. Tekst omawia najpierw ceny w Zielonej Górze, a następnie porównuje 14 powiatów województwa na podstawie danych GUS.
GUS wylicza mediany z aktów notarialnych, więc obejmują one kwoty faktycznie zapłacone przez kupujących, bez cen ofertowych z portali ogłoszeniowych. Mediana to wartość środkowa, która wypada dokładnie pośrodku listy transakcji uporządkowanych od najtańszej do najdroższej. Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski są miastami na prawach powiatu, dlatego GUS publikuje dla nich osobne wyniki, a mniejsze miejscowości regionu mają wyłącznie dane swoich powiatów. Najnowsze mediany kwartalne dotyczą IV kwartału 2024 r.
Zielona Góra ma najwyższą medianę ceny metra w województwie: w 2024 r. wyniosła ona 7 794 zł, co daje 23. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. W 2015 r. metr kosztował tu 3 259 zł, więc ceny wzrosły o 139%, nieco szybciej niż w całym regionie. W przeciwieństwie do Gorzowa Wielkopolskiego mieszkania z rynku wtórnego były droższe od nowych: mediana wyniosła 7 968 zł wobec 7 761 zł u deweloperów. Za 50 m² płacono przy medianie ok. 390 tys. zł, a na rynku wtórnym ok. 398 tys. zł.
GUS odnotował tu w 2024 r. 1 789 transakcji, ponad dwa razy więcej niż w 2015 r., a połowa z nich dotyczyła rynku pierwotnego. W IV kwartale mediana wyniosła 7 724 zł przy 299 transakcjach i była nieco niższa niż na początku roku. Przeciętne wynagrodzenie (8 680 zł) było najwyższe w województwie i wyższe niż średnio w kraju, ale kupowało 1,11 m² wobec 1,15 m² w 2015 r. W latach 2020-2024 oddano tu 43,7 mieszkania na tysiąc mieszkańców, najwięcej w regionie, dlatego ekspert kredytowy z Zielonej Góry często finansuje zakup od dewelopera.
W 2015 r. metr mieszkania kosztował w województwie 2 655 zł, a w 2024 r. - 6 262 zł. Przeciętne wynagrodzenie rosło w tym czasie wolniej, o 121%, do 7 887 zł, więc relacja pensji do ceny metra obniżyła się z 1,34 do 1,26 m². To wciąż trzeci wynik wśród województw i wyraźnie więcej niż średnio w kraju (1,05 m²). Przy przeciętnych zarobkach rata kredytu na mieszkanie tej samej wielkości stanowi tu zatem mniejszą część dochodu niż w większości regionów.
Najszybciej drożały powiaty wokół obu stolic regionu oraz świebodziński. Mediana wzrosła o 184% w zielonogórskim, o 162% w gorzowskim i o 159% w świebodzińskim, gdzie metr kosztował w 2024 r. 6 804 zł, więcej niż w Gorzowie Wielkopolskim. W tych trzech powiatach pensja kupowała w 2015 r. od 1,32 do 1,80 m², a w 2024 r. od 1,15 do 1,36 m². Na ten sam metraż kupujący potrzebuje tam dziś wyraźnie wyższego kredytu, co uwzględniają w wyliczeniach eksperci kredytowi ze Świebodzina i z Sulechowa.
Rynek w Gorzowie Wielkopolskim ma podobną skalę jak w Zielonej Górze: w 2024 r. sprzedano tu 1 738 lokali, czyli 15,2 na tysiąc mieszkańców, najwięcej w województwie. Mediana ceny metra wyniosła 6 698 zł, co daje 39. wynik wśród 66 miast na prawach powiatu, a od 2015 r. wzrosła o 116%, wyraźnie wolniej niż w całym województwie. Zielona Góra była droższa w każdym roku od 2010 r., ale w 2015 r. różnica wynosiła tylko 155 zł, a w 2024 r. już 1 096 zł, czyli ponad siedem razy więcej.
Płace w Gorzowie są niższe (7 643 zł), ale niższe są też ceny, więc pensja kupuje tu 1,14 m², tyle samo co w 2015 r. i niewiele więcej niż w Zielonej Górze. Oba miasta różnią się za to kierunkiem zmian: liczba mieszkańców Zielonej Góry od 2015 r. praktycznie się nie zmieniła, a Gorzowa spadła o 7,3%. W latach 2020-2024 oddano w nim 31,2 mieszkania na tysiąc osób, wyraźnie mniej niż w Zielonej Górze. Rynek pierwotny miał tu 47% udziału, więc wiele spraw, które prowadzi ekspert kredytowy w Gorzowie Wielkopolskim, dotyczy nowych mieszkań.
Najniższe bezrobocie w województwie mają powiaty słubicki (3,3% w 2025 r.) i świebodziński (3,4%). W słubickim na tysiąc mieszkańców przypadło w 2024 r. 10,4 transakcji, najwięcej poza obiema stolicami regionu. Trzy najtańsze powiaty leżą na południu województwa: żagański (3 898 zł), wschowski (4 031 zł) i żarski (4 636 zł). W żagańskim pensja kupowała 1,84 m², najwięcej w regionie. Najwyższe bezrobocie, 11,8%, jest w powiecie strzelecko-drezdeneckim.
W praktyce przekłada się to na trzy rodzaje spraw kredytowych:
W regionie działają Piotr Osija, m.in. w Zielonej Górze, Słubicach i Żarach, Joanna Osada w Świebodzinie, Międzyrzeczu i Sulęcinie oraz Magdalena Koćmit w Gorzowie Wielkopolskim.
Mieszkania w lubuskim są wciąż tanie, choć w latach 2015-2024 drożały szybciej niż w 13 innych województwach. Za przeciętne zarobki kupujący dostaje dziś mniej metrów niż w 2015 r., a metr w Zielonej Górze kosztuje o ponad tysiąc złotych więcej niż w Gorzowie Wielkopolskim. Różnice wewnątrz województwa są przy tym duże: przeciętna pensja kupuje w powiecie żagańskim o ponad połowę więcej metrów niż w Zielonej Górze. Wszystkich ekspertów z województwa wymienia strona województwa lubuskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 | Wzrost 2015-2024 | m² za pensję 2024 | Rynek pierwotny 2024 | Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Zielona Góra | 7 794 | +139% | 1,11 | 50% | 3,9% |
| świebodziński | 6 804 | +159% | 1,15 | 42% | 3,4% |
| m. Gorzów Wielkopolski | 6 698 | +116% | 1,14 | 47% | 4,0% |
| gorzowski | 6 036 | +162% | 1,36 | 26% | 4,7% |
| słubicki | 5 896 | +110% | 1,27 | 16% | 3,3% |
| zielonogórski | 5 841 | +184% | 1,35 | 33% | 7,4% |
| krośnieński | 5 278 | +151% | 1,44 | 15% | 7,6% |
| sulęciński | 5 005 | +148% | 1,37 | 34% | 5,6% |
| międzyrzecki | 5 000 | +135% | 1,54 | 13% | 8,1% |
| nowosolski | 5 000 | +138% | 1,53 | 21% | 7,6% |
| strzelecko-drezdenecki | 4 667 | +105% | 1,60 | 27% | 11,8% |
| żarski | 4 636 | +119% | 1,73 | 22% | 6,3% |
| wschowski | 4 031 | +134% | 1,77 | 17% | 8,6% |
| żagański | 3 898 | +99% | 1,84 | 2% | 6,4% |
| województwo | 6 262 | +136% | 1,26 | 35% | 5,7% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Kredyt hipoteczny to dla większości ludzi najpoważniejsze zobowiązanie finansowe w życiu, rozłożone na dwie, a nawet trzy dekady. Nic dziwnego, że sam proces jego uzyskania potrafi wydawać się skomplikowany i przytłaczający. W rzeczywistości można...
Zakup pierwszego mieszkania od dewelopera to proces rozłożony na wiele miesięcy i składający się z kilku etapów, z których każdy wiąże się z innymi formalnościami i innym ryzykiem. Od weryfikacji dewelopera, przez umowę rezerwacyjną i...
Pierwszy kredyt bywa trudniejszy nie dlatego, że klient ma negatywną historię, ale dlatego, że bank ma za mało danych do oceny jego wiarygodności. Dotyczy to szczególnie młodych osób, które dopiero zaczynają pracę zawodową, a także imigrantów,...
Kredyt hipoteczny to dla większości Polaków największe zobowiązanie finansowe w życiu - często na 25, 30, a nawet 35 lat. Nic dziwnego, że przed jego zaciągnięciem pojawia się mnóstwo pytań: ile trzeba mieć oszczędności, jak długo trwają...
Wkład własny to jedna z największych barier na drodze do kredytu hipotecznego. Banki wymagają zwykle od 10 do 20% wartości nieruchomości, co przy dzisiejszych cenach oznacza konieczność zgromadzenia kilkudziesięciu, a często ponad stu tysięcy...