W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m² jest największy wśród 16 województw, a region ma do tego najniższą w kraju stopę bezrobocia - 3,5% w 2025 r. Dla osoby planującej kredyt hipoteczny to korzystny punkt wyjścia, choć warunki w Poznaniu, w jego okolicach i w średnich miastach mocno się różnią. Tekst przedstawia najpierw ceny w Poznaniu i Kaliszu, a potem zestawia 35 powiatów.
Ceny w tej części to mediany z transakcji rynkowych, które GUS zbiera z aktów notarialnych, a nie stawki z ofert sprzedaży. Mediana to wartość środkowa: tyle samo mieszkań sprzedano poniżej tej kwoty, ile powyżej niej. Poznań i Kalisz są miastami na prawach powiatu, dlatego GUS publikuje dla nich osobne dane, niezależne od wyników okolicznych gmin. Ostatni kwartał, za który urząd podał mediany, to IV kwartał 2024 r.
Mediana ceny metra w Poznaniu wyniosła w 2024 r. 10 289 zł, co daje 8. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. cena wzrosła o 82%, najwolniej w tej grupie i wolniej niż w całym kraju (+96%). Mieszkania z rynku wtórnego były droższe od nowych: ich mediana wyniosła 10 685 zł, a lokali od deweloperów - 10 106 zł. Za mieszkanie 50 m² trzeba było zapłacić ok. 534 tys. zł na rynku wtórnym, ok. 505 tys. zł u dewelopera i ok. 514 tys. zł przy medianie ogólnej.
W IV kwartale 2024 r. mediana osiągnęła najwyższy w roku poziom - 10 949 zł przy 2 732 transakcjach. Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło od 2015 r. o 109%, do 9 495 zł, dlatego pensja odpowiada dziś 0,92 m² wobec 0,81 m² dziewięć lat wcześniej. Miasto skupia 41% transakcji w województwie, a 62% z 9 744 sprzedanych lokali pochodziło z rynku pierwotnego. W latach 2020-2024 oddano tu 49,1 mieszkania na tysiąc osób. Przy takiej podaży eksperci kredytowi z Poznania często porównują kredyty na lokale od deweloperów z różnymi harmonogramami wypłat transz.
Metr mieszkania w Kaliszu kosztował w 2024 r. 7 049 zł. Ta mediana daje miastu 30. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu i trzecie w województwie, za Poznaniem i powiatem poznańskim. W 2015 r. metr kosztował tu 2 859 zł, więc cena wzrosła o 147%. Przeważa rynek wtórny: deweloperzy sprzedali tylko 20% lokali, z medianą 8 043 zł, a mieszkania z drugiej ręki kosztowały 6 709 zł za metr, o 1 334 zł mniej. Mieszkanie 50 m² to przy medianie ogólnej wydatek ok. 352 tys. zł, a przy cenie z rynku wtórnego - ok. 335 tys. zł.
W IV kwartale 2024 r. mediana wyniosła 6 935 zł przy 145 transakcjach. Ceny rosły w Kaliszu szybciej od płac, dlatego przeciętne wynagrodzenie (7 665 zł) odpowiadało w 2024 r. 1,09 m², a w 2015 r. 1,24 m². Miasto straciło od 2015 r. 10,5% mieszkańców, a mimo to liczba transakcji wzrosła z 318 do 739. Relacja pensji do ceny spadła także w pobliskim powiecie ostrowskim, z 1,27 do 1,15 m², a sprawy kredytowe prowadzą tam m.in. eksperci kredytowi z Ostrowa Wielkopolskiego.
Po Poznaniu, powiecie poznańskim i Kaliszu najwyższe mediany mają Leszno i powiat kępiński (6 678 zł), a dalej wrzesiński (6 564 zł). Najtańsze są powiaty koniński (4 213 zł), kaliski (4 231 zł) i międzychodzki (4 255 zł), więc metr w Poznaniu kosztuje prawie dwa i pół raza więcej niż w powiecie konińskim. W kościańskim ceny wzrosły od 2015 r. tylko o 51%, najwolniej w województwie, dlatego pensja kupuje tam 1,55 m². Większej powierzchni przeciętne wynagrodzenie odpowiada tylko w powiatach międzychodzkim (1,70 m²), kaliskim i konińskim.
W 13 z 35 powiatów ceny rosły jednak szybciej od płac. W krotoszyńskim mediana wzrosła od 2015 r. o 158%, a przeciętne wynagrodzenie (6 138 zł) jest najniższe w województwie, więc relacja spadła z 1,34 do 1,09 m². W tureckim ceny wzrosły o 153%, a pensja odpowiada 1,16 m² zamiast 1,34 m². Kredytobiorca z tych powiatów musi więc przy tej samej kwocie zarobków liczyć się z mniejszym metrażem niż dziewięć lat temu.
Liczba mieszkańców powiatu poznańskiego wzrosła od 2015 r. o 24,1%, co jest drugim wynikiem wśród powiatów w Polsce. W latach 2020-2024 oddano tu 57,0 mieszkania na tysiąc osób, najwięcej w województwie, a w 2024 r. kupujący zawarli 4 286 transakcji, w tym 53% na rynku pierwotnym. Stopa bezrobocia wyniosła w 2025 r. 1,2%, najmniej wśród wszystkich powiatów w kraju.
Mediana ceny metra (7 162 zł) jest tu o ponad 3,1 tys. zł niższa niż w Poznaniu, a pensja kupuje 1,03 m². Wiele osób wybiera więc gminy wokół miasta, ponieważ przy tej samej kwocie kredytu uzyskuje tam większy metraż. Z takimi decyzjami pracują eksperci w Swarzędzu, w Luboniu, w Mosinie i w Czerwonaku.
Liczba mieszkańców Konina spadła od 2015 r. o 12,9%, najbardziej w województwie, a mediana ceny metra wzrosła w tym czasie o 83%, do 5 556 zł. To drugi najwolniejszy wzrost wśród 66 miast na prawach powiatu, zaraz po Poznaniu, a pensja kupuje tam 1,38 m². Inaczej rozwija się powiat leszczyński: przybyło w nim 10,6% mieszkańców, a nowych mieszkań oddano 47,4 na tysiąc osób, prawie tyle co w Poznaniu. W powiecie kępińskim rynek pierwotny miał 70% udziału, najwięcej w regionie, przy bezrobociu 1,6%.
Dla kredytobiorców oznacza to odmienne priorytety:
Alina Gazda, Izabela Rybak i Patrycja Matejuk obsługują Poznań i miejscowości powiatu poznańskiego, Radosław Kwiatkowski - również Śrem i Kościan, a Piotr Rutkowski - m.in. Poznań, Leszno, Konin i Ostrów Wielkopolski.
W wielkopolskim przeciętna pensja kupuje dziś więcej metra niż w 2015 r., a banki oceniają dochody kredytobiorców w regionie z najniższym bezrobociem w kraju. W części powiatów, w tym w Kaliszu, ceny rosły jednak szybciej od płac. Przed wyborem lokalizacji kupujący mogą więc porównać, ile metra kupuje pensja w Poznaniu, w gminach wokół miasta i w średnich miastach, ponieważ różnice sięgają prawie pół metra kwadratowego. Ekspertów ze wszystkich miast regionu zebrano na stronie województwa wielkopolskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Poznań | 10 289 | +82% | 0,92 | 62% | 1,4% |
| poznański | 7 162 | +76% | 1,03 | 53% | 1,2% |
| m. Kalisz | 7 049 | +147% | 1,09 | 20% | 4,3% |
| m. Leszno | 6 731 | +98% | 1,16 | 38% | 3,7% |
| kępiński | 6 678 | +122% | 0,93 | 70% | 1,6% |
| wrzesiński | 6 564 | +86% | 1,12 | 36% | 3,9% |
| pilski | 6 364 | +120% | 1,21 | 35% | 5,6% |
| średzki | 6 358 | +102% | 1,20 | 41% | 6,5% |
| nowotomyski | 6 299 | +122% | 1,19 | 29% | 2,9% |
| chodzieski | 6 250 | +152% | 1,12 | 30% | 7,9% |
| grodziski | 6 173 | +128% | 1,16 | 47% | 5,0% |
| wolsztyński | 6 155 | +131% | 1,17 | 37% | 2,3% |
| ostrowski | 6 112 | +132% | 1,15 | 41% | 3,8% |
| ostrzeszowski | 6 023 | +72% | 1,19 | 30% | 4,2% |
| obornicki | 5 970 | +78% | 1,23 | 33% | 4,2% |
| śremski | 5 948 | +136% | 1,18 | 45% | 3,4% |
| pleszewski | 5 747 | +104% | 1,27 | 35% | 4,3% |
| jarociński | 5 698 | +98% | 1,23 | 37% | 5,7% |
| turecki | 5 686 | +153% | 1,16 | 32% | 5,0% |
| krotoszyński | 5 627 | +158% | 1,09 | 27% | 3,2% |
| m. Konin | 5 556 | +83% | 1,38 | 16% | 7,0% |
| rawicki | 5 431 | +86% | 1,30 | 46% | 4,1% |
| szamotulski | 5 417 | +156% | 1,46 | 39% | 4,0% |
| słupecki | 5 301 | +106% | 1,35 | 18% | 7,9% |
| kolski | 5 288 | +104% | 1,45 | 20% | 4,8% |
| wągrowiecki | 5 258 | +70% | 1,34 | 35% | 6,4% |
| gnieźnieński | 5 208 | +77% | 1,42 | 22% | 5,3% |
| leszczyński | 5 130 | +104% | 1,48 | 44% | 3,4% |
| gostyński | 4 973 | +79% | 1,49 | 35% | 5,0% |
| złotowski | 4 930 | +87% | 1,31 | 17% | 5,3% |
| kościański | 4 917 | +51% | 1,55 | 26% | 3,5% |
| czarnkowsko-trzcianecki | 4 904 | +127% | 1,51 | 35% | 6,4% |
| międzychodzki | 4 255 | +73% | 1,70 | 22% | 5,8% |
| kaliski | 4 231 | +205% | 1,63 | 30% | 4,1% |
| koniński | 4 213 | +98% | 1,59 | 17% | 9,6% |
| województwo | 7 727 | +85% | 1,00 | 48% | 3,5% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...
Pomorskie ma najbardziej aktywny rynek mieszkaniowy w Polsce. W 2024 r. sprzedano tu 10,5 lokalu na tysiąc mieszkańców, a w latach 2020-2024 oddano 42,0 mieszkania na tysiąc osób - oba wyniki są najwyższe wśród 16 województw. W regionie leży...