Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach 2020-2024. Mimo to mediana ceny metra wzrosła od 2015 r. o 107%, a przeciętna pensja kupuje 1,05 m², dokładnie tyle co średnio w Polsce. Dla osoby planującej kredyt to rynek, na którym przeważają budowa domu i zakup mieszkania z drugiej ręki. Tekst omawia najpierw ceny w Kielcach i Skarżysku-Kamiennej, a następnie porównuje 14 powiatów.
GUS zbiera ceny z aktów notarialnych, więc mediany w tej części opisują kwoty zapłacone za mieszkania, a nie ceny ofertowe z ogłoszeń. Mediana dzieli sprzedane lokale na dwie równe grupy, dlatego pojedyncze wyjątkowo drogie lub tanie transakcje przesuwają ją słabiej niż średnią. Kielce jako miasto na prawach powiatu mają własne dane, natomiast Skarżysko-Kamienną urząd ujmuje łącznie z pozostałymi gminami powiatu skarżyskiego. Mediany kwartalne są dostępne do IV kwartału 2024 r. włącznie.
Mediana ceny metra w Kielcach wyniosła w 2024 r. 8 589 zł - 17. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Mieszkanie 50 m² to przy niej wydatek ok. 429 tys. zł. Jeszcze w 2017 r. metr kosztował tu 4 149 zł, niemal tyle samo co w 2010 r. (4 136 zł). Później ceny wzrosły ponad dwukrotnie, a od 2020 r. kieleckie mediany co roku przewyższają krajowe. Pod względem wzrostu od 2015 r. (100%) Kielce zajmują jednak dopiero 58. miejsce w tej grupie. W IV kwartale 2024 r. mediana sięgnęła 9 000 zł przy 556 transakcjach.
W 2024 r. sprzedano w mieście 2 227 lokali, czyli 54% wszystkich transakcji w regionie, z czego 55% na rynku pierwotnym. Nowe mieszkania kosztowały w medianie 8 809 zł za metr, a używane 8 158 zł. Choć od 2015 r. ubyło 8,8% mieszkańców, w latach 2020-2024 oddano tu 34,8 mieszkania na tysiąc osób, najwięcej w województwie. Przeciętne wynagrodzenie (8 213 zł) kupuje 0,96 m² wobec 0,89 m² w 2015 r. Przy zakupie w budowie eksperci kredytowi z Kielc rozpisują wypłatę kredytu na transze.
Skarżysko-Kamienna nie ma w statystykach GUS osobnych median, więc ceny w tej sekcji opisują cały powiat skarżyski. Metr mieszkania kosztował tu w 2024 r. 4 714 zł - 311. najwyższa mediana wśród powiatów w Polsce. Mediana dla lokali od deweloperów wyniosła 6 935 zł za metr, a na rynku wtórnym 4 512 zł, czyli o 2 423 zł mniej. Przy medianie lokal 50 m² z rynku wtórnego kosztował ok. 226 tys. zł, a od dewelopera ok. 347 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana spadła do 4 379 zł przy 96 transakcjach.
Z 421 transakcjami powiat jest drugim po Kielcach rynkiem w województwie, choć deweloperzy mieli tu tylko 16% udziału. Przeciętne wynagrodzenie (7 951 zł) ustępuje tylko płacom w Kielcach, dlatego pensja kupuje tu 1,69 m², najwięcej w regionie. Liczba mieszkańców spadła jednak od 2015 r. o 12,8%, bardziej niż w innych powiatach, a bezrobocie w 2025 r. wyniosło 14,9% - wyższe tylko w opatowskim. Bank dokładnie sprawdza wtedy ciągłość dochodu, a dokumenty pomagają przygotować eksperci kredytowi ze Skarżyska-Kamiennej.
Liczba mieszkańców zmalała od 2015 r. we wszystkich powiatach z wyjątkiem kieleckiego, a po skarżyskim najwięcej straciły ostrowiecki (-12,1%) i konecki (-11,6%). Mediana ceny metra w województwie wzrosła w tym czasie z 3 509 do 7 266 zł. Przeciętne wynagrodzenie (7 664 zł) zwiększało się w zbliżonym tempie, więc relacja pensji do ceny zmieniła się niewiele: z 1,02 do 1,05 m². Rynek jest mały - w 2024 r. sprzedano w regionie 4 099 lokali, najmniej wśród 16 województw, a na tysiąc mieszkańców (3,5) mniej transakcji było tylko w podkarpackim.
Po Kielcach najwyższą medianę ma powiat kazimierski (7 106 zł), tyle że przy 52 transakcjach. Dalej są powiaty buski (6 777 zł), sandomierski (6 652 zł) i konecki (6 592 zł). Wśród powiatów z co najmniej 30 transakcjami najtańsze mieszkania sprzedawano w ostrowieckim (4 560 zł), skarżyskim (4 714 zł) i staszowskim (4 842 zł). W ostrowieckim pensja kupuje 1,58 m², ale bezrobocie w 2025 r. wyniosło 11,9%, a deweloperzy mieli tylko 12% transakcji. Przy zakupie starszego lokalu pomagają tam eksperci kredytowi z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Powiat kielecki otacza Kielce i jako jedyny w województwie zyskał od 2015 r. mieszkańców (+1,5%). Jest też najludniejszym powiatem regionu, a mimo to sprzedano tu w 2024 r. tylko 76 lokali, 0,4 na tysiąc osób. Transakcji jest mało, ponieważ z mieszkań oddanych w latach 2020-2024 aż 93% zbudowali inwestorzy indywidualni, najczęściej jako domy na własne potrzeby. Mediana ceny metra (5 884 zł) dotyczy więc niewielkiej grupy lokali, a pensja kupuje przy niej 1,19 m².
Podobnie wygląda sytuacja w powiatach włoszczowskim i opatowskim, gdzie inwestorzy indywidualni zbudowali 88% i 90% nowych mieszkań, a w 2024 r. sprzedano mniej niż 30 lokali. Kredyt na budowę domu, z kosztorysem, harmonogramem prac i wypłatą w transzach, jest w takich miejscach częstszy niż kredyt na gotowe mieszkanie. Prowadzą go m.in. eksperci we Włoszczowie i w Opatowie.
W całym województwie rynek pierwotny odpowiadał w 2024 r. za 45% transakcji. Spośród powiatów, dla których GUS podał podział na rynki, najwyższy udział miał buski (74%), więc kupujący w powiecie buskim częściej niż w innych częściach regionu wybierają nowy lokal i kredyt wypłacany według harmonogramu dewelopera, z czym pracują eksperci kredytowi w Busku-Zdroju. Nowe mieszkania przeważały też w powiecie koneckim (55%), gdzie działają eksperci w Końskich. Dla powiatów jędrzejowskiego i kazimierskiego GUS nie podał podziału transakcji na rynki.
W pozostałych częściach regionu najczęstsze sprawy kredytowe wyglądają następująco:
Kielce i większość mniejszych miast regionu obsługują Grażyna Adydan, Krzysztof Szymański i Monika Piwowarczyk. Marzena Kowalska działa m.in. w Kielcach, Końskich, Włoszczowie i Kazimierzy Wielkiej, a Tadeusz Pietrzak - w Kielcach i Końskich.
Choć liczba mieszkańców maleje, mediana ceny metra w świętokrzyskim wzrosła od 2015 r. ponad dwukrotnie, a pensja wystarcza dziś na tyle metrów, ile średnio w kraju. W Kielcach kupujący nieco częściej finansują lokale od deweloperów, a w większości pozostałych powiatów budują domy samodzielnie albo kupują mieszkania z drugiej ręki. Poza stolicą regionu wniosek kredytowy częściej obejmuje więc kosztorys budowy lub wycenę starszego lokalu niż umowę deweloperską. Pełną listę ekspertów zawiera strona województwa świętokrzyskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Kielce | 8 589 | +100% | 0,96 | 55% | 5,3% |
| kazimierski | 7 106 | +316% | 0,97 | b.d. | 11,3% |
| buski | 6 777 | +147% | 1,08 | 74% | 5,1% |
| sandomierski | 6 652 | +159% | 1,17 | 37% | 8,9% |
| konecki | 6 592 | +189% | 1,10 | 55% | 11,0% |
| włoszczowski* | 6 417 | +145% | 1,23 | 0% | 6,7% |
| pińczowski | 6 250 | +212% | 1,19 | 38% | 7,8% |
| kielecki | 5 884 | +158% | 1,19 | 33% | 7,3% |
| jędrzejowski | 5 458 | +120% | 1,41 | b.d. | 7,0% |
| starachowicki | 5 224 | +148% | 1,42 | 33% | 9,7% |
| staszowski | 4 842 | +102% | 1,59 | 27% | 7,6% |
| skarżyski | 4 714 | +114% | 1,69 | 16% | 14,9% |
| ostrowiecki | 4 560 | +129% | 1,58 | 12% | 11,9% |
| opatowski* | 4 174 | +90% | 1,66 | 0% | 15,8% |
| województwo | 7 266 | +107% | 1,05 | 45% | 8,4% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Gwiazdką oznaczono powiaty, w których w 2024 r. zawarto mniej niż 30 transakcji - tam mediana ma charakter orientacyjny. Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...
Pomorskie ma najbardziej aktywny rynek mieszkaniowy w Polsce. W 2024 r. sprzedano tu 10,5 lokalu na tysiąc mieszkańców, a w latach 2020-2024 oddano 42,0 mieszkania na tysiąc osób - oba wyniki są najwyższe wśród 16 województw. W regionie leży...