Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją pensji do ceny metra zbliżoną do średniej krajowej. Dla osoby, która planuje kredyt hipoteczny, ten podział ma wymiar praktyczny: od relacji zarobków do ceny zależą wkład własny, kwota kredytu i ocena zdolności. Poniżej najpierw ceny w Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu, a potem zestawienie 21 powiatów województwa na podstawie danych GUS.
GUS podaje mediany cen z aktów notarialnych, czyli kwoty zapłacone w transakcjach rynkowych, a nie ceny z ogłoszeń. Połowa mieszkań sprzedanych w danym roku była tańsza od mediany, a połowa droższa. Dla Szczecina i Koszalina dane dotyczą samych miast, dla Kołobrzegu - całego powiatu kołobrzeskiego. Najnowsze dane kwartalne GUS obejmują IV kwartał 2024 r.
W 2024 r. mediana ceny metra w Szczecinie wyniosła 8 824 zł - 13. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Mieszkania od deweloperów (mediana 8 883 zł) i z rynku wtórnego (8 824 zł) kosztowały niemal tyle samo. W IV kwartale 2024 r. mediana sięgnęła 9 138 zł przy 484 transakcjach. Przy medianie rocznej mieszkanie o powierzchni 50 m² to wydatek ok. 441 tys. zł.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Szczecinie (9 045 zł, najwyższe w województwie) odpowiadało w 2024 r. 1,03 m², niemal tyle co w 2015 r. Z tą relacją zarobków do cen pracuje na co dzień ekspert kredytowy ze Szczecina. W latach 2020-2023 GUS odnotował w mieście znacznie mniej transakcji niż zwykle - od 155 do 689 rocznie wobec 2 224 w 2024 r., dlatego mediany z tych lat mają mniejszą wartość porównawczą.
Koszalin miał w 2024 r. medianę 7 600 zł za metr - 25. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Rynki różnią się tu wyraźnie: mieszkania od deweloperów sprzedawano po medianie 8 728 zł, z rynku wtórnego - po 6 667 zł, czyli o 2 061 zł taniej. Mieszkanie 50 m² z rynku wtórnego kosztowało więc przy medianie ok. 333 tys. zł, a od dewelopera - ok. 436 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana wyniosła 8 649 zł przy 357 transakcjach, wobec 7 011 zł w I kwartale.
Ceny rosły tu szybciej niż w Szczecinie (+136% wobec +102%): w 2015 r. metr kosztował 3 216 zł, a liczba sprzedanych mieszkań wzrosła od tego czasu z 478 do 1 196. Przy cenach ponad dwukrotnie wyższych niż dziewięć lat wcześniej eksperci kredytowi z Koszalina pracują dziś przy zupełnie innych kwotach. Przeciętne wynagrodzenie w mieście (7 872 zł) odpowiadało 1,04 m². Za lata 2020-2022 GUS nie publikuje median dla Koszalina.
GUS nie publikuje cen dla samego Kołobrzegu, dlatego podstawą są dane powiatu kołobrzeskiego. Mediana wyniosła tu w 2024 r. 9 996 zł za metr, o 131% więcej niż w 2015 r. To 12. najwyższa mediana wśród powiatów w Polsce. Ceny na obu rynkach były zbliżone: 10 028 zł u deweloperów i 9 919 zł na rynku wtórnym. W IV kwartale 2024 r. mediana sięgnęła 10 926 zł przy 291 transakcjach. Mieszkanie 50 m² kosztowało przy medianie rocznej ok. 500 tys. zł.
Powiat wyróżnia skala obrotu i budowy. W 2024 r. sprzedano tu 1 376 mieszkań, czyli 18 na tysiąc mieszkańców - 7. wynik wśród powiatów i trzy razy więcej niż w Szczecinie. W latach 2020-2024 oddano 73,2 mieszkania na tysiąc mieszkańców, więcej tylko w powiatach wrocławskim i kamieńskim, choć liczba ludności spadła od 2015 r. o 3,9%. Przeciętne wynagrodzenie (7 403 zł) odpowiadało 0,74 m². Przy malejącej liczbie mieszkańców to w dużej części zakupy inwestycyjne i drugie mieszkania, które finansują eksperci w Kołobrzegu.
Najwyższą medianę ceny metra w województwie ma powiat kamieński - 12 895 zł w 2024 r., o 214% więcej niż w 2015 r. Dalej są Świnoujście (11 481 zł, +162%) i powiat kołobrzeski. Te trzy powiaty są droższe od Szczecina nieprzerwanie od 2018 r., a pozostałe nadmorskie - sławieński (6 390 zł), gryficki (5 307 zł) i koszaliński (5 274 zł) - są tańsze. Mediana dla całego województwa wyniosła 7 339 zł wobec 8 257 zł w kraju.
Wokół Szczecina ceny są niższe niż w samym mieście: w powiecie polickim mediana wyniosła 7 568 zł, w goleniowskim 6 724 zł, a w stargardzkim 6 582 zł. Najtańsze są powiaty interioru: łobeski (3 349 zł), świdwiński (3 495 zł) i pyrzycki (3 701 zł). W pyrzyckim ceny wzrosły od 2015 r. o 64%, najwolniej w regionie. Różnica między najdroższym a najtańszym powiatem się powiększyła: metr w kamieńskim kosztuje dziś niemal cztery razy więcej niż w łobeskim, a w 2015 r. ponad dwa i pół raza więcej.
Blisko średniej krajowej (1,05 m²) pozostają Szczecin, Koszalin i powiat policki: w Szczecinie relacja pensji do ceny metra wzrosła od 2015 r. z 1,00 do 1,03 m², w Koszalinie spadła z 1,13 do 1,04 m², a w polickim wynosi 1,05 m². Najbardziej pogorszyła się relacja w Świnoujściu: ceny wzrosły tam od 2015 r. o 162%, a wynagrodzenia o 82%, więc pensja kupuje 0,69 m² zamiast 0,99 m².
W interiorze jest odwrotnie. W powiatach pyrzyckim (z 1,41 do 1,97 m²), choszczeńskim (z 1,50 do 1,78 m²) i drawskim (z 1,40 do 1,78 m²) płace rosły szybciej niż ceny. Jednocześnie najwyższe bezrobocie w regionie jest w powiatach bez dużych miast: w 2025 r. 17,4% w białogardzkim, 16,9% w choszczeńskim i 15,9% w sławieńskim, wobec 3,5% w kołobrzeskim i 3,9% w Szczecinie. Bank ocenia nie tylko wysokość dochodu, ale też jego stabilność, dlatego w rozmowie z ekspertem w Białogardzie, w Świdwinie czy w Szczecinku dużo uwagi zajmuje udokumentowanie zarobków.
W 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał za 28% sprzedanych lokali w Szczecinie, 38% w Koszalinie i Świnoujściu oraz 44% w powiecie kołobrzeskim. W dziesięciu powiatach jego udział nie przekraczał 20%, a w drawskim GUS nie odnotował sprzedaży na rynku pierwotnym. W interiorze buduje się głównie domy na własne potrzeby: w powiatach goleniowskim, pyrzyckim, myśliborskim i choszczeńskim inwestorzy indywidualni zbudowali od 78% do 81% mieszkań oddanych w latach 2020-2024, a w świdwińskim wszystkie 212.
Ta struktura przekłada się na rodzaj spraw kredytowych w regionie:
Wschód województwa obsługują Marcin Hamala, Marzanna Olik i Monika Czaplińska, Szczecin i okolice - Magdalena Koćmit oraz Norbert Lenart. W powiecie stargardzkim liczba transakcji wzrosła od 2015 r. z 514 do 1 131, a w Stargardzie działa m.in. Łukasz Woźniak - ekspertów kredytowych ze Stargardu jest więcej.
Różnica między najdroższymi powiatami nadmorskimi a interiorem rośnie od lat, ponieważ wynika ze struktury rynku, a nie z jednego roku. W 2024 r. pensja kupowała 0,56 m² w powiecie kamieńskim i 2,2 m² w łobeskim, więc ta sama kwota zarobków daje zupełnie inne możliwości w Kamieniu Pomorskim i w Łobzie. Pełna lista ekspertów z regionu znajduje się na stronie województwa zachodniopomorskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| kamieński | 12 895 | +214% | 0,56 | 41% | 13,8% |
| m. Świnoujście | 11 481 | +162% | 0,69 | 38% | 5,3% |
| kołobrzeski | 9 996 | +131% | 0,74 | 44% | 3,5% |
| m. Szczecin | 8 824 | +102% | 1,03 | 28% | 3,9% |
| m. Koszalin | 7 600 | +136% | 1,04 | 38% | 5,4% |
| policki | 7 568 | +82% | 1,05 | 40% | 4,1% |
| goleniowski | 6 724 | +135% | 1,14 | 21% | 5,3% |
| stargardzki | 6 582 | +109% | 1,10 | 37% | 8,2% |
| sławieński | 6 390 | +113% | 1,11 | 19% | 15,9% |
| gryfiński | 5 395 | +113% | 1,43 | 14% | 7,3% |
| gryficki | 5 307 | +131% | 1,38 | b.d. | 10,2% |
| koszaliński | 5 274 | +120% | 1,36 | 23% | 12,1% |
| myśliborski | 5 238 | +102% | 1,41 | 3% | 8,5% |
| szczecinecki | 4 869 | +106% | 1,54 | 15% | 14,0% |
| białogardzki | 4 530 | +152% | 1,65 | 18% | 17,4% |
| wałecki | 4 383 | +97% | 1,73 | 10% | 11,0% |
| choszczeński | 4 118 | +82% | 1,78 | 11% | 16,9% |
| drawski | 3 942 | +79% | 1,78 | 0% | 12,6% |
| pyrzycki | 3 701 | +64% | 1,97 | 2% | 11,6% |
| świdwiński | 3 495 | +109% | 2,02 | b.d. | 15,1% |
| łobeski | 3 349 | +106% | 2,20 | 4% | 15,4% |
| województwo | 7 339 | +110% | 1,09 | 28% | 7,7% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Dla Koszalina GUS nie publikuje cen za lata 2020-2022. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...
Pomorskie ma najbardziej aktywny rynek mieszkaniowy w Polsce. W 2024 r. sprzedano tu 10,5 lokalu na tysiąc mieszkańców, a w latach 2020-2024 oddano 42,0 mieszkania na tysiąc osób - oba wyniki są najwyższe wśród 16 województw. W regionie leży...