W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17 m² - czwarty wynik wśród 16 województw. Obok podkarpackiego region ma jednak najwyższe w Polsce bezrobocie (9,3% w 2025 r.), zwłaszcza w powiatach przy północnej granicy. Przy kredycie hipotecznym rośnie więc waga wyceny starszego lokalu i oceny stabilności dochodu. Tekst omawia najpierw ceny w Olsztynie, Elblągu i Iławie, potem porównuje 21 powiatów.
Mediany GUS powstają na podstawie aktów notarialnych, dlatego opisują kwoty faktycznie zapłacone przez kupujących, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Mediana to wartość środkowa: połowa lokali sprzedanych w danym roku kosztowała mniej, a połowa więcej. Olsztyn i Elbląg są miastami na prawach powiatu i mają własne statystyki, natomiast Iławę opisują liczby dla całego powiatu iławskiego. Z danych kwartalnych uwzględniono najświeższy okres, czyli IV kwartał 2024 r.
W 2024 r. mediana ceny metra w Olsztynie wyniosła 8 571 zł, co dało miastu 18. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. cena wzrosła o 95%, a pod względem tempa wzrostu Olsztyn zajął dopiero 61. pozycję w tej grupie. Lokale od deweloperów kosztowały w medianie 8 846 zł, mieszkania z rynku wtórnego 8 283 zł, więc różnica między rynkami była niewielka - 563 zł. Za mieszkanie o powierzchni 50 m² trzeba było przy medianie ogólnej zapłacić ok. 429 tys. zł.
Mediany kwartalne mieściły się przez cały rok między 8 520 a 8 656 zł, a dolną granicę wyznaczył IV kwartał z 685 transakcjami. Przeciętne wynagrodzenie brutto (8 613 zł, najwyższe w regionie) odpowiadało 1,00 m² wobec 0,93 m² w 2015 r., tyle że w żadnym innym powiecie województwa pensja nie kupowała mniej metra. 15,9 transakcji na 1 000 mieszkańców to 9. wynik wśród powiatów w Polsce. Przy bezrobociu 2,7% bank łatwiej oceni stabilność dochodu, a w wyborze oferty i ustaleniu wkładu własnego pomagają eksperci kredytowi z Olsztyna.
Elbląg zamknął 2024 r. medianą 6 800 zł za metr, która dała mu 37. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. W 2015 r. metr kosztował tu 2 856 zł, więc cena wzrosła o 138%, najszybciej w województwie. Wśród 66 miast na prawach powiatu to 16. wynik. Przewagę ma rynek wtórny: z 1 274 transakcji 1 028 dotyczyło mieszkań używanych, sprzedawanych po medianie 6 545 zł, a 246 - lokali od deweloperów po 7 274 zł. Mieszkanie 50 m² z drugiej ręki kosztowało więc ok. 327 tys. zł, a nowe - ok. 364 tys. zł.
W IV kwartale 2024 r. mediana podniosła się do 7 006 zł przy 316 transakcjach. Wynagrodzenia rosły wolniej niż ceny, dlatego przeciętna pensja (7 929 zł) odpowiadała 1,17 m², a w 2015 r. 1,29 m². Od 2015 r. miasto straciło 7,9% mieszkańców, a bezrobocie w 2025 r. wyniosło także 7,9%, niemal trzy razy więcej niż w Olsztynie. Liczba transakcji wzrosła jednak w tym czasie ponad dwukrotnie - w 2015 r. było ich 610. Przy kredycie na lokal z drugiej ręki kwotę wyznacza bankowa wycena, a w tej części procedury pomagają eksperci kredytowi z Elbląga.
GUS nie publikuje median dla samej Iławy, więc podstawą są dane powiatu iławskiego. Metr kosztował tu w 2024 r. 5 847 zł, o 84% więcej niż w 2015 r., co daje 197. najwyższą medianę wśród powiatów w Polsce. Między rynkami jest duża różnica: deweloperzy sprzedawali lokale po medianie 8 103 zł, a właściciele mieszkań używanych - po 5 289 zł, czyli o 2 814 zł taniej. Mieszkanie 50 m² kosztowało ok. 264 tys. zł na rynku wtórnym i ok. 405 tys. zł na pierwotnym. W IV kwartale 2024 r. mediana spadła do 5 313 zł przy 169 transakcjach.
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie (6 772 zł) było trzecim najniższym w województwie, ale ceny rosły wolniej od płac, dlatego pensja odpowiada dziś 1,16 m² zamiast 1,00 m² w 2015 r. Stopa bezrobocia wyniosła w 2025 r. 5,4% i poza Olsztynem tylko tutaj była niższa od średniej krajowej. W latach 2020-2024 oddano w powiecie 28,3 mieszkania na 1 000 mieszkańców, trzeci wynik w regionie, a 38% z nich zbudowali inwestorzy indywidualni. Kredyt na mieszkanie albo na budowę domu przygotowują z klientami eksperci z Iławy oraz z Lubawy.
W całym województwie rynek wtórny odpowiadał w 2024 r. za 72% sprzedanych lokali. Przewagę miał we wszystkich 19 powiatach, dla których GUS podał podział na rynki, a w oleckim, braniewskim i elbląskim deweloperzy sprzedali zaledwie 4% mieszkań. W powiatach nowomiejskim i gołdapskim GUS nie podał podziału, więc udział rynku pierwotnego pozostaje tam nieznany. Kupujący wybierają zatem częściej lokale w starszych budynkach, a przy kredycie rośnie znaczenie wyceny i stanu technicznego nieruchomości.
Po Olsztynie i Elblągu najwyższe mediany mają powiaty giżycki (6 738 zł) i ełcki (6 703 zł). W ełckim ceny wzrosły od 2015 r. o 136%, prawie tak szybko jak w Elblągu, a deweloperzy sprzedali 21% lokali, więc także eksperci kredytowi z Ełku najczęściej mają do czynienia z kredytem na mieszkanie używane. Najtańsze były w 2024 r. powiaty kętrzyński (3 875 zł), nidzicki (3 929 zł) i elbląski (3 936 zł). Metr kosztował w nich mniej niż połowę mediany olsztyńskiej.
Od 2015 r. liczba mieszkańców powiatu olsztyńskiego wzrosła o 5,7%, podczas gdy we wszystkich pozostałych powiatach województwa spadła. W latach 2020-2024 oddano tu 39,4 mieszkania na tysiąc osób, najwięcej w regionie i więcej niż w samym Olsztynie. Deweloperzy odpowiadali za 46% transakcji, czyli za największą część sprzedaży spośród powiatów, dla których GUS podał podział na rynki.
Mediana ceny metra wyniosła 6 373 zł, o ponad 2 tys. zł mniej niż w mieście, więc część kupujących wybiera tańsze gminy wokół Olsztyna. Inwestorzy indywidualni zbudowali w powiecie 47% nowych mieszkań, dlatego obok kredytu na lokal od dewelopera często pojawia się kredyt na budowę domu. Takie sprawy prowadzą m.in. eksperci w Olsztynku, w Dobrym Mieście i w Biskupcu.
Powiat giżycki ma trzecią najwyższą medianę w województwie, choć od 2015 r. ubyło w nim 7,2% mieszkańców. Inaczej wygląda sytuacja w powiatach przy granicy z obwodem królewieckim: w 2025 r. stopa bezrobocia wyniosła 17,6% w kętrzyńskim, 17,5% w bartoszyckim i 16,3% w braniewskim. Te powiaty straciły od 2015 r. od 12,4% do 12,8% mieszkańców, najwięcej w regionie, a w latach 2020-2024 oddano w nich od 5,4 do 8,6 mieszkania na tysiąc osób. Metr kosztuje tam około 4 tys. zł, więc pensja kupuje od 1,70 do 1,84 m².
Z tych liczb wynikają różne sytuacje kredytowe:
Agnieszka Olechowska i Katarzyna Owsik obsługują klientów z wielu miast regionu, w tym z Olsztyna, Elbląga i Iławy, a Anna Krzyżewska i Marta Redzik - m.in. z Kętrzyna, Bartoszyc i Mrągowa.
W warmińsko-mazurskim kupujący częściej finansują kredytem mieszkanie z drugiej ręki niż lokal od dewelopera, ponieważ rynek pierwotny ma tu jeden z najmniejszych udziałów w kraju. Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Olsztynie i wokół niego. W powiatach północnych kupujący płacą jedne z najniższych cen za metr, ale bank ocenia ich dochody na rynku pracy z najwyższym bezrobociem w regionie, więc przed złożeniem wniosku powinni skompletować dokumentację zatrudnienia. Ekspertów z pozostałych miast zawiera strona województwa warmińsko-mazurskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Olsztyn | 8 571 | +95% | 1,00 | 38% | 2,7% |
| m. Elbląg | 6 800 | +138% | 1,17 | 19% | 7,9% |
| giżycki | 6 738 | +109% | 1,08 | 28% | 10,6% |
| ełcki | 6 703 | +136% | 1,06 | 21% | 10,9% |
| olsztyński | 6 373 | +102% | 1,17 | 46% | 6,8% |
| iławski | 5 847 | +84% | 1,16 | 26% | 5,4% |
| ostródzki | 5 781 | +105% | 1,22 | 38% | 10,2% |
| węgorzewski | 5 605 | +116% | 1,31 | 39% | 13,2% |
| szczycieński | 5 565 | +95% | 1,32 | 30% | 11,1% |
| mrągowski | 5 556 | +94% | 1,27 | 13% | 10,1% |
| działdowski | 5 136 | +73% | 1,33 | 26% | 13,7% |
| olecki | 4 930 | +76% | 1,44 | 4% | 13,5% |
| piski | 4 893 | +126% | 1,55 | 14% | 13,6% |
| nowomiejski | 4 792 | +106% | 1,31 | b.d. | 12,2% |
| braniewski | 4 219 | +100% | 1,70 | 4% | 16,3% |
| lidzbarski | 4 110 | +92% | 1,73 | 5% | 12,7% |
| bartoszycki | 4 000 | +124% | 1,83 | 18% | 17,5% |
| gołdapski | 3 958 | +115% | 1,72 | b.d. | 8,5% |
| elbląski | 3 936 | +57% | 1,76 | 4% | 13,6% |
| nidzicki | 3 929 | +65% | 1,70 | 14% | 8,5% |
| kętrzyński | 3 875 | +124% | 1,84 | 7% | 17,6% |
| województwo | 6 458 | +106% | 1,17 | 28% | 9,3% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...
Pomorskie ma najbardziej aktywny rynek mieszkaniowy w Polsce. W 2024 r. sprzedano tu 10,5 lokalu na tysiąc mieszkańców, a w latach 2020-2024 oddano 42,0 mieszkania na tysiąc osób - oba wyniki są najwyższe wśród 16 województw. W regionie leży...