Ceny mieszkań w dolnośląskim: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica i 30 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

Dolnośląskie ma drugie najwyższe przeciętne wynagrodzenie w kraju (8 867 zł brutto w 2024 r.) i jeden z najaktywniejszych rynków mieszkaniowych: na tysiąc mieszkańców sprzedano tu 10,1 lokalu, więcej tylko w jednym województwie. Wynik całego regionu obejmuje jednak trzy odrębne rynki: aglomerację wrocławską, Zagłębie Miedziowe i Sudety. W każdym z nich kupujący płaci inną cenę za metr, a bank inaczej ocenia ryzyko kredytu hipotecznego. Pierwsza część tekstu dotyczy cen we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Legnicy, druga - porównania 30 powiatów według danych GUS za lata 2015-2024.

Wrocław, Jelenia Góra i Legnica - ceny transakcyjne w 2024 r.

GUS ustala ceny w tej części na podstawie aktów notarialnych, więc chodzi o kwoty faktycznie zapłacone przy sprzedaży, a nie o oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. GUS podaje medianę, czyli cenę środkową: w połowie transakcji z danego roku metr kosztował mniej, w drugiej połowie więcej. Wszystkie trzy miasta mają status miast na prawach powiatu, dlatego liczby dotyczą samych miast, bez okolicznych gmin. Najnowsze mediany kwartalne obejmują IV kwartał 2024 r.

Wykres liniowy: mediana ceny 1 m² mieszkania we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Legnicy na tle województwa dolnośląskiego i Polski w latach 2010-2024 według GUS
Wykres: Ceny mieszkań we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Legnicy 2010-2024. Mediana ceny 1 m² w transakcjach rynkowych, źródło: GUS.

Ceny mieszkań we Wrocławiu - 11 865 zł za metr i 13 194 transakcje w 2024 r.

We Wrocławiu mediana ceny metra wyniosła w 2024 r. 11 865 zł - 4. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. wzrosła o 126%. Podobnie jak w Warszawie, Krakowie i Poznaniu droższe były mieszkania z drugiej ręki: na rynku wtórnym mediana sięgnęła 12 163 zł, u deweloperów 11 571 zł. Mieszkanie o powierzchni 50 m² kosztowało przy medianie rocznej ok. 593 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. GUS odnotował 3 548 transakcji i medianę 12 587 zł, wyraźnie wyższą niż w I kwartale (10 833 zł).

Przeciętne wynagrodzenie w mieście (9 425 zł) wystarczało na 0,79 m² wobec 0,87 m² w 2015 r. Mniej metrów pensja kupowała tylko w Sopocie, Świnoujściu, Warszawie i Krakowie, więc kredyt stanowi tu większą wielokrotność dochodu niż w większości miast. Wrocław ma przy tym największy obrót w regionie: 13 194 sprzedane lokale to 19,6 na tysiąc mieszkańców, 3. wynik wśród powiatów w kraju. Na rynek pierwotny przypadło 55% transakcji, dlatego ekspert kredytowy we Wrocławiu często prowadzi kredyt na mieszkanie od dewelopera.

Ceny mieszkań w Jeleniej Górze - 6 883 zł za metr po wzroście o 172% od 2015 r.

Z medianą 6 883 zł za metr Jelenia Góra zajęła w 2024 r. 35. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. Na ich tle miasto wyróżnia się tempem wzrostu: w 2015 r. metr kosztował tu 2 530 zł, a wzrost o 172% to drugi wynik wśród wszystkich 66 miast. Między rynkami jest duża różnica. Deweloperzy sprzedawali mieszkania po medianie 8 836 zł, a na rynku wtórnym metr kosztował 6 167 zł, czyli o 2 669 zł mniej. Za 50 m² płacono więc ok. 442 tys. zł u dewelopera i ok. 308 tys. zł za lokal z drugiej ręki.

W IV kwartale 2024 r. mediana wyniosła 7 391 zł przy 231 transakcjach. Przeciętne wynagrodzenie (8 273 zł) odpowiadało 1,20 m² wobec 1,52 m² w 2015 r. - to najsilniejszy spadek tej relacji wśród czterech miast na prawach powiatu w województwie. Liczba mieszkańców zmniejszyła się od 2015 r. o 8,4%, a mimo to sprzedaż lokali wzrosła z 676 do 908, czyli do 12,2 na tysiąc osób. Przy wyborze między mieszkaniem od dewelopera a lokalem z drugiej ręki pomagają eksperci kredytowi z Jeleniej Góry.

Ceny mieszkań w Legnicy - 6 077 zł za metr i 11% transakcji na rynku pierwotnym

Legnica ma najniższą medianę z trzech opisanych miast: 6 077 zł za metr w 2024 r., czyli 46. wynik wśród 66 miast na prawach powiatu. To o 130% więcej niż w 2015 r. W IV kwartale mediana (6 003 zł przy 216 transakcjach) była niższa niż w I kwartale (6 284 zł). Deweloperzy sprzedawali metr po 7 973 zł, o 2 122 zł drożej niż na rynku wtórnym (5 851 zł), ale lokale od nich stanowiły tylko 11% sprzedaży. Mieszkanie 50 m² z drugiej ręki kosztowało przy medianie ok. 293 tys. zł.

Płace w Legnicy rosły prawie tak szybko jak ceny, dlatego przeciętna pensja (7 928 zł) pozwalała w 2024 r. kupić 1,30 m², niewiele mniej niż w 2015 r. (1,35 m²). Miasto traci jednak mieszkańców: od 2015 r. ich liczba spadła o 10,0%, a w latach 2020-2024 oddano 22,6 mieszkania na tysiąc osób. Przy tak małym udziale rynku pierwotnego eksperci z Legnicy pracują głównie przy kredytach na mieszkania z drugiej ręki.

Powiaty wrocławski, średzki i oławski tuż za Wrocławiem - ceny w 30 powiatach

Wrocław jest jedynym powiatem w regionie z medianą wyższą od wojewódzkiej (8 599 zł) i krajowej (8 257 zł). Kolejne trzy miejsca zajmują powiaty aglomeracji: wrocławski (8 028 zł), średzki (7 536 zł) i oławski (7 500 zł). Dopiero za nimi jest Jelenia Góra, a Legnica - na 12. pozycji, niżej m.in. od powiatów bolesławieckiego, karkonoskiego i lubińskiego. Przeciętna pensja w powiecie wrocławskim kupuje 1,12 m², wyraźnie więcej niż w samym mieście.

Najwięcej zmienia się wokół Wrocławia. Liczba mieszkańców powiatu wrocławskiego wzrosła od 2015 r. o 42,5%, a w latach 2020-2024 oddano tu 81,3 mieszkania na tysiąc osób - w obu przypadkach to najwyższe wartości wśród powiatów w Polsce. Ludności przybyło też w powiatach średzkim (+13,0%), trzebnickim (+4,9%) i oławskim (+1,7%). W średzkim 70% transakcji przypadło na rynek pierwotny, więcej niż w powiecie wrocławskim (62%). Kupujących, którzy szukają tańszego metra poza miastem, obsługują eksperci kredytowi z Kobierzyc, ze Środy Śląskiej i z Oławy.

Zagłębie Miedziowe - najwyższa pensja w Polsce i 2,20 m² za wynagrodzenie w powiecie lubińskim

Powiat lubiński ma najwyższe przeciętne wynagrodzenie spośród wszystkich powiatów w kraju: 13 673 zł brutto w 2024 r., o ponad 4 tys. zł więcej niż we Wrocławiu. Przy medianie 6 210 zł za metr pensja kupuje tu 2,20 m², niemal trzy razy więcej niż w stolicy regionu. Podobny, choć słabszy układ mają powiaty polkowicki (1,61 m²) i głogowski (1,44 m²). Bank łatwiej ocenia zdolność osoby ze stałym dochodem od dużego pracodawcy, co na co dzień wykorzystują eksperci kredytowi w Lubinie, w Polkowicach i w Głogowie.

Wybór mieszkań jest tu jednak ograniczony. W powiecie lubińskim sprzedano w 2024 r. 761 lokali, z czego 15% pochodziło od deweloperów, wobec 42% w kraju. W powiecie polkowickim inwestorzy indywidualni zbudowali 82% mieszkań oddanych w latach 2020-2024, czyli nowe lokale to przede wszystkim domy stawiane na własne potrzeby. Kupujący z Zagłębia Miedziowego wybierają zatem najczęściej między mieszkaniem z drugiej ręki a budową domu.

Sudety i Kotlina Kłodzka - metr od 3 075 zł i ubytek mieszkańców w każdym powiecie

Najtańszy w województwie jest powiat górowski na północy regionu (2 947 zł za metr), ale kolejne trzy pozycje od końca zajmują powiaty sudeckie: wałbrzyski (3 075 zł), ząbkowicki (3 220 zł) i kamiennogórski (3 256 zł). Pensja kupuje w nich od 2,20 do 2,33 m², a mimo to liczba mieszkańców spadła w każdym z nich od 2015 r. o ponad 8%. Sam Wałbrzych stracił 14,5% ludności, najwięcej w regionie, a w latach 2020-2024 oddano tam 4,9 mieszkania na tysiąc osób, także najmniej w województwie.

Spadek liczby mieszkańców dotyczy wszystkich powiatów sudeckich, także turystycznego karkonoskiego (7,3%). Słabszy jest też rynek pracy: w 2025 r. stopa bezrobocia wyniosła 13,4% w powiecie kłodzkim i 14,3% w złotoryjskim. Dla kredytu oznacza to inne pytania niż we Wrocławiu:

  • przy tanim mieszkaniu w starszym budynku bank opiera decyzję w dużej mierze na wycenie i stanie prawnym lokalu, w czym pomagają eksperci kredytowi z Wałbrzycha i z Kłodzka;
  • w miejscowościach turystycznych część zakupów to apartamenty na wynajem, przy których bank inaczej liczy dochód i wkład własny - tymi sprawami zajmują się m.in. eksperci w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie;
  • w powiatach z bezrobociem powyżej 10% bank szczególnie dokładnie sprawdza stabilność zatrudnienia, więc kredytobiorca musi ją dobrze udokumentować.

Wrocław i okoliczne powiaty obsługują m.in. Jacek Cieszko i Malwina Lis, a Wojciech Omelaniuk i Maciej Korczyński przyjmują klientów także w Sudetach i w Zagłębiu Miedziowym.

Wysokie płace i duża liczba transakcji, od których zaczyna się ten opis, rozkładają się w województwie bardzo nierówno. We Wrocławiu i jego okolicach kupujący porównuje oferty banków przy najwyższej cenie metra w regionie, w Zagłębiu Miedziowym korzysta z wysokiego dochodu przy ograniczonym wyborze mieszkań, a w Sudetach musi liczyć się z dokładną wyceną lokalu i oceną stabilności zatrudnienia. Pełną listę ekspertów z regionu zawiera strona województwa dolnośląskiego.

Powiat Mediana zł/m²
2024
Wzrost
2015-2024
m² za pensję
2024
Rynek pierwotny
2024
Bezrobocie
2025
m. Wrocław 11 865 +126% 0,79 55% 2,3%
wrocławski 8 028 +91% 1,12 62% 2,0%
średzki 7 536 +107% 1,08 70% 5,5%
oławski 7 500 +128% 1,05 33% 5,0%
m. Jelenia Góra 6 883 +172% 1,20 26% 4,5%
trzebnicki 6 778 +88% 1,15 14% 6,0%
bolesławiecki 6 754 +145% 1,17 25% 3,9%
oleśnicki 6 667 +114% 1,11 28% 7,0%
karkonoski 6 250 +65% 1,16 22% 8,7%
wołowski 6 236 +124% 1,52 41% 11,0%
lubiński 6 210 +109% 2,20 15% 5,0%
m. Legnica 6 077 +130% 1,30 11% 5,6%
świdnicki 5 696 +136% 1,35 18% 7,2%
głogowski 5 411 +74% 1,44 15% 7,5%
milicki 5 310 +91% 1,33 21% 7,3%
lubański 5 250 +176% 1,38 20% 7,7%
polkowicki 5 115 +100% 1,61 23% 4,5%
kłodzki 5 102 +132% 1,49 16% 13,4%
zgorzelecki 4 911 +306% 1,60 11% 5,5%
strzeliński 4 898 +59% 1,67 9% 12,1%
dzierżoniowski 4 764 +156% 1,56 24% 7,5%
legnicki 4 750 +125% 1,61 11% 7,9%
m. Wałbrzych 4 675 +145% 1,85 15% 5,8%
jaworski 4 615 +98% 1,74 12% 10,8%
złotoryjski 4 493 +109% 1,80 6% 14,3%
lwówecki 3 743 +196% 1,93 b.d. 9,8%
kamiennogórski 3 256 +134% 2,20 16% 8,4%
ząbkowicki 3 220 +95% 2,29 b.d. 11,4%
wałbrzyski 3 075 +117% 2,33 7% 10,8%
górowski 2 947 +39% 2,49 6% 15,9%
województwo 8 599 +102% 1,03 40% 5,3%
Polska 8 257 +96% 1,05 42% 5,7%

Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.

Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl

Przeczytaj również

Ceny mieszkań w zachodniopomorskim: Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg i 21 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w wielkopolskim: Poznań, Kalisz i 35 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w warmińsko-mazurskim: Olsztyn, Elbląg, Iława i 21 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w świętokrzyskim: Kielce, Skarżysko-Kamienna i 14 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w śląskim: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, 6 innych miast i 36 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście