Mazowieckie jest największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce: w 2024 r. sprzedano tu 44 369 lokali. Region łączy skrajne warunki - od Warszawy, gdzie metr kosztuje ponad 15 tys. zł, po powiaty na północy i południu, w których mediana nie sięga 5 tys. zł, a bezrobocie jest wielokrotnie wyższe niż w stolicy. W ostatniej dekadzie coraz większa część transakcji przypadała na gminy wokół Warszawy. Kupujący na kredyt wybiera więc między ceną, dojazdem i rodzajem nieruchomości, od czego zależą wkład własny i kwota kredytu. Poniżej najpierw ceny w 13 miastach, a potem porównanie 42 powiatów.
Kwoty w tej części to mediany GUS z aktów notarialnych, czyli ceny zapłacone w transakcjach rynkowych, a nie stawki z ofert sprzedaży. Mediana jest wartością środkową: tyle samo lokali sprzedano poniżej niej, co powyżej. Osobne dane GUS publikuje dla pięciu miast na prawach powiatu - Warszawy, Radomia, Siedlec, Płocka i Ostrołęki. Pozostałe osiem miejscowości opisano na podstawie powiatów, w których leżą; dla Ząbek są to na przykład dane powiatu wołomińskiego. Najnowsze mediany kwartalne dotyczą IV kwartału 2024 r.
Mediana ceny metra w Warszawie wyniosła w 2024 r. 15 402 zł. To 2. najwyższa mediana wśród 66 miast na prawach powiatu, po Sopocie. Od 2015 r. ceny wzrosły o 112%, co daje dopiero 45. wynik wśród tych miast. Droższe były mieszkania używane: na rynku wtórnym metr kosztował 16 125 zł, u deweloperów 14 082 zł. Lokal o powierzchni 50 m² to przy medianie wydatek ok. 770 tys. zł, a z rynku wtórnego - ok. 806 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana wyniosła 15 400 zł przy 6 323 transakcjach.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w stolicy (10 715 zł) należy do najwyższych w kraju, tyle że rosło wolniej niż ceny. W 2015 r. odpowiadało 0,77 m², w 2024 r. - 0,70 m², a wśród miast na prawach powiatu mniej metra za pensję przypada tylko w Sopocie i Świnoujściu. Z 24 395 sprzedanych lokali 36% pochodziło z rynku pierwotnego, więc większość kredytów dotyczy mieszkań używanych, a przy takich cenach bank zwraca szczególną uwagę na wysokość wkładu własnego. Takie sprawy prowadzą eksperci kredytowi z Warszawy.
W Radomiu metr mieszkania kosztował w 2024 r. 7 084 zł, o 126% więcej niż w 2015 r. To 29. najwyższa mediana wśród 66 miast na prawach powiatu. Inaczej niż w stolicy droższe były tu lokale od deweloperów - 7 575 zł wobec 6 216 zł na rynku wtórnym. Za 50 m² z drugiej ręki płacono więc przy medianie ok. 311 tys. zł, a za nowe mieszkanie - ok. 379 tys. zł. W IV kwartale mediana wyniosła 7 038 zł przy 254 transakcjach, prawie tyle samo co w I kwartale (7 149 zł).
Przeciętne wynagrodzenie w mieście (8 269 zł) odpowiadało 1,17 m², niewiele mniej niż w 2015 r. Liczba sprzedanych mieszkań wzrosła od tego czasu z 396 do 1 478, choć Radom stracił 10,4% mieszkańców - najwięcej spośród pięciu miast na prawach powiatu w województwie. Stopa bezrobocia sięgnęła w 2025 r. 10,2%, a przy takim poziomie bank dokładniej sprawdza stabilność zatrudnienia. Eksperci kredytowi z Radomia często pomagają więc klientom przygotować dokumenty o zatrudnieniu i zarobkach.
Siedlce są po Warszawie najdroższym miastem na prawach powiatu w województwie. Mediana wyniosła tu w 2024 r. 8 906 zł - 12. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. W 2015 r. metr kosztował 3 795 zł, a tempo wzrostu było najwyższe spośród pięciu miast na prawach powiatu w regionie. Oba rynki dzieli niewielka różnica: deweloperzy sprzedawali po medianie 9 045 zł, a właściciele mieszkań używanych - po 8 583 zł. Mieszkanie 50 m² kosztowało przy medianie ok. 445 tys. zł, a w IV kwartale mediana sięgnęła 9 067 zł przy 289 transakcjach.
Ponieważ płace rosły wolniej niż ceny, przeciętne wynagrodzenie (8 251 zł) odpowiadało w 2024 r. 0,93 m² wobec 0,99 m² w 2015 r. W mieście sprzedano 953 lokale, czyli 12,7 na tysiąc mieszkańców - niemal tyle co w Warszawie. Ponad połowa tych transakcji (51%) dotyczyła rynku pierwotnego. Przy takiej strukturze eksperci kredytowi w Siedlcach często finansują zakup lokalu od dewelopera.
Mediana w Płocku wyniosła w 2024 r. 7 170 zł za metr - 27. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Ceny rosły tu wolno: o 94% od 2015 r., a mniejszy wzrost miały tylko cztery miasta na prawach powiatu w Polsce. W latach 2021-2022 metr w Płocku był nawet tańszy niż w Radomiu. Mieszkania z rynku wtórnego (7 400 zł) kosztowały nieco więcej niż od deweloperów (7 087 zł), a za 50 m² trzeba było zapłacić przy medianie ok. 358 tys. zł. W kolejnych kwartałach 2024 r. mediana rosła, od 6 763 zł w I do 7 568 zł w IV kwartale (283 transakcje).
Przeciętne wynagrodzenie (10 573 zł) jest niemal równe warszawskiemu i trzecie najwyższe wśród miast na prawach powiatu. Pensja odpowiada więc 1,47 m², ponad dwa razy więcej niż w stolicy, a od 2015 r. relacja się poprawiła (z 1,37 m²). Liczba mieszkańców spadła w tym czasie o 9,6%, ale liczba transakcji wzrosła z 599 do 1 234. Wniosek o kredyt na mieszkanie w mieście pomagają przygotować eksperci kredytowi z Płocka.
Osobnych median dla Piaseczna GUS nie publikuje, więc liczby w tej części dotyczą całego powiatu piaseczyńskiego. Mediana wyniosła tu w 2024 r. 9 614 zł - 17. najwyższa wśród powiatów w Polsce, o 84% więcej niż w 2015 r. Tylko 20% transakcji dotyczyło rynku pierwotnego, a metr mieszkania używanego (9 786 zł) kosztował więcej niż od dewelopera (9 145 zł). Przy medianie rocznej mieszkanie 50 m² to wydatek ok. 481 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana sięgnęła 10 104 zł przy 589 transakcjach.
Liczba mieszkańców powiatu rosła najszybciej w województwie: od 2015 r. zwiększyła się o 23,0%, a w Polsce szybszy przyrost miały tylko powiaty wrocławski i poznański. W latach 2020-2024 oddano tu 12 927 mieszkań (59,4 na tysiąc osób), a na tysiąc mieszkańców przypadło w 2024 r. 13,7 transakcji, więcej niż w Warszawie. Przeciętne wynagrodzenie (8 329 zł) odpowiadało 0,87 m² wobec 0,77 m² w 2015 r. Kredyt na mieszkanie lub dom w tej części aglomeracji pomagają uzyskać eksperci kredytowi z Piaseczna.
Pruszków leży w powiecie pruszkowskim, który ma najwyższą po stolicy medianę w województwie. W 2024 r. wyniosła ona 9 637 zł za metr, o 87% więcej niż w 2015 r., co daje 16. miejsce wśród powiatów w Polsce. Rynek pierwotny miał tu tylko 14% udziału, najmniej wśród powiatów graniczących z Warszawą. Lokale od deweloperów kosztowały 8 300 zł za metr, a używane 9 849 zł, więc 50 m² z rynku wtórnego to przy medianie ok. 492 tys. zł. W IV kwartale mediana wyniosła 10 410 zł przy 319 transakcjach.
W latach 2020-2024 oddano tu 61,3 mieszkania na tysiąc mieszkańców, najwięcej w województwie, a liczba ludności wzrosła od 2015 r. o 12,6%. Przeciętne wynagrodzenie (9 286 zł) odpowiadało 0,96 m², a stopa bezrobocia wyniosła w 2025 r. 2,6%. Zakup w Pruszkowie i sąsiednich gminach finansują m.in. eksperci kredytowi z Pruszkowa.
Dla Legionowa podstawą są dane powiatu legionowskiego, gdzie mediana wyniosła w 2024 r. 8 500 zł - 36. najwyższa wśród powiatów w Polsce, o 106% więcej niż w 2015 r. Inaczej niż w powiatach pruszkowskim i piaseczyńskim ponad połowa transakcji dotyczyła rynku pierwotnego, a nowe mieszkania były wyraźnie tańsze: 7 921 zł za metr wobec 9 384 zł na rynku wtórnym. Lokal 50 m² od dewelopera kosztował więc ok. 396 tys. zł. W IV kwartale mediana sięgnęła 8 966 zł przy 369 transakcjach, najliczniejszych w całym roku.
Liczba mieszkańców powiatu wzrosła od 2015 r. o 17,5%, a w latach 2020-2024 oddano 56,9 mieszkania na tysiąc osób. Przeciętne wynagrodzenie (7 916 zł) odpowiadało 0,93 m², a stopa bezrobocia (6,5% w 2025 r.) była najwyższa wśród powiatów graniczących z Warszawą. Zakup nowego lokalu, przy którym bank wypłaca kredyt w transzach, pomagają zorganizować eksperci kredytowi w Legionowie.
Ząbki leżą w powiecie wołomińskim, który po Warszawie ma najwięcej mieszkańców w województwie (277 725). Mediana wyniosła tu w 2024 r. 8 999 zł - 25. najwyższa wśród powiatów w Polsce, o 104% więcej niż w 2015 r. Rynek wtórny był wyraźnie droższy: 9 464 zł wobec 7 641 zł u deweloperów, czyli o 1 823 zł za metr. Przy medianie rocznej mieszkanie 50 m² kosztowało ok. 450 tys. zł, a w IV kwartale mediana wyniosła 9 444 zł przy 394 transakcjach.
W latach 2020-2024 oddano w powiecie 15 063 mieszkania, najwięcej w regionie poza stolicą, a liczba ludności wzrosła od 2015 r. o 18,2%. Przeciętne wynagrodzenie (7 960 zł) odpowiadało 0,88 m² wobec 0,82 m² w 2015 r. Kredyt na zakup w tej części powiatu prowadzą eksperci kredytowi w Ząbkach oraz w Markach.
Dla Grodziska Mazowieckiego GUS podaje tylko dane powiatu grodziskiego. Mediana wyniosła w 2024 r. 9 078 zł - 23. najwyższa wśród powiatów w Polsce. Różnica między rynkami jest tu największa spośród opisanych miejscowości: metr z rynku wtórnego kosztował 10 000 zł, a od dewelopera 7 462 zł, więc 50 m² to odpowiednio ok. 500 tys. i ok. 373 tys. zł. W IV kwartale mediana sięgnęła 9 524 zł przy 175 transakcjach.
Za 2024 r. GUS odnotował jednak tylko 294 transakcje wobec 813 rok wcześniej, prawie wszystkie w drugim półroczu, dlatego roczna mediana ma mniejszą wartość porównawczą. Median za lata 2010-2012 GUS dla tego powiatu nie publikuje. Przeciętne wynagrodzenie (8 917 zł) odpowiadało 0,98 m², a inwestorzy indywidualni zbudowali 46% mieszkań oddanych w latach 2020-2024. Kredyt na dom lub mieszkanie organizują tu eksperci kredytowi z Grodziska Mazowieckiego i z Milanówka.
Ostrołęka ma najniższą medianę spośród pięciu miast na prawach powiatu w województwie: 6 476 zł za metr, czyli 43. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. ceny wzrosły o 125%. Ceny na obu rynkach były niemal równe (6 509 zł u deweloperów, 6 410 zł na rynku wtórnym), dlatego mieszkanie 50 m² to przy medianie ok. 324 tys. zł. W IV kwartale mediana wyniosła 6 261 zł przy 110 transakcjach.
Liczba sprzedanych lokali wzrosła z 137 w 2015 r. do 482, choć liczba mieszkańców spadła o 9,3%. Przeciętne wynagrodzenie (8 537 zł) odpowiadało 1,32 m², a stopa bezrobocia wyniosła w 2025 r. 7,5%. Wnioski kredytowe na miejscu przygotowuje ekspert kredytowy w Ostrołęce.
W powiecie otwockim, do którego należą Otwock i Józefów, mediana wyniosła w 2024 r. 8 909 zł - 26. najwyższa wśród powiatów w Polsce, o 91% więcej niż w 2015 r. Ponad połowa transakcji (56%) dotyczyła rynku pierwotnego, gdzie metr kosztował 8 581 zł wobec 9 851 zł na rynku wtórnym. Za 50 m² płacono przy medianie rocznej ok. 445 tys. zł, a w IV kwartale mediana wyniosła 8 862 zł przy 122 transakcjach.
Spośród powiatów graniczących z Warszawą w otwockim liczba mieszkańców rosła najwolniej (+2,9% od 2015 r.), a w latach 2020-2024 oddano tu najmniej mieszkań - 25,9 na tysiąc osób. Przeciętne wynagrodzenie (8 327 zł) odpowiadało 0,93 m². Inwestorzy indywidualni zbudowali 58% nowych mieszkań, więcej niż w pozostałych powiatach wokół stolicy, dlatego częstą sprawą jest kredyt na budowę domu. Takie kredyty prowadzą eksperci kredytowi z Otwocka i z Józefowa.
Liczby dla Mińska Mazowieckiego dotyczą całego powiatu mińskiego, w którym mediana wyniosła w 2024 r. 8 600 zł, o 116% więcej niż w 2015 r. To 33. najwyższa mediana wśród powiatów w Polsce. Rynki różnią się niewiele: 8 371 zł u deweloperów i 8 833 zł na rynku wtórnym, przy 53% transakcji na rynku pierwotnym. Pod koniec roku ceny wyraźnie wzrosły - w IV kwartale mediana wyniosła 9 532 zł przy 179 transakcjach, wobec 8 298 zł w I kwartale. Przy medianie rocznej mieszkanie 50 m² kosztowało ok. 430 tys. zł.
Przeciętne wynagrodzenie (7 573 zł) jest najniższe wśród powiatów graniczących z Warszawą i odpowiadało 0,88 m². Inwestorzy indywidualni zbudowali 49% mieszkań oddanych w latach 2020-2024, a kredyty na zakup lub budowę w Mińsku i okolicy prowadzą eksperci kredytowi z Mińska Mazowieckiego.
Żyrardów opisano na podstawie danych powiatu żyrardowskiego, gdzie mediana wyniosła w 2024 r. 7 645 zł - 53. najwyższa wśród powiatów w Polsce. Od 2015 r., gdy metr kosztował tu 3 081 zł, ceny rosły najszybciej spośród miast i powiatów opisanych w tej części. Wynagrodzenia nie nadążały: przeciętna pensja (8 095 zł) odpowiadała 1,06 m² wobec 1,30 m² w 2015 r. Mieszkanie 50 m² kosztowało przy medianie ok. 382 tys. zł. Rynek jest niewielki - 216 transakcji, z czego 13% na rynku pierwotnym - a zakup finansują tu eksperci kredytowi z Żyrardowa.
W 2015 r. na Warszawę przypadało 73% transakcji w województwie, w 2024 r. - 55%. Poza stolicą liczba sprzedanych lokali wzrosła w tym czasie z 8 110 do 19 974, głównie w powiatach podwarszawskich. Z tego powodu wzrost mediany dla całego województwa jest zaniżony: 11 491 zł w 2024 r. to o 75% więcej niż w 2015 r., czyli mniej niż w kraju (+96%), w Warszawie i w 37 z 39 pozostałych powiatów z danymi za oba lata. Wspólna mediana obejmuje dziś więcej tańszych transakcji spoza stolicy, więc rosła wolniej niż ceny w poszczególnych powiatach.
Sześć kolejnych miejsc po stolicy zajmują powiaty podwarszawskie, w tym warszawski zachodni (9 184 zł, +106%). Wśród powiatów z co najmniej 100 transakcjami w 2015 r. najszybciej drożały sokołowski (+165%) oraz, po żyrardowskim, sochaczewski (+141%). Najtańsze przy co najmniej 30 transakcjach w 2024 r. są radomski (4 459 zł), płocki (4 659 zł) i żuromiński (4 741 zł), a metr w Warszawie kosztuje ponad trzy razy więcej niż w radomskim. Tam, gdzie GUS odnotował w 2015 r. pojedyncze transakcje (w garwolińskim - 4), wzrostu nie da się rzetelnie porównać.
Płock i Radom mają niemal tę samą medianę, ale w Płocku przeciętne wynagrodzenie jest o ponad 2 tys. zł wyższe, a bezrobocie prawie o połowę niższe. Kupujący z Płocka ma więc wyższy dochód, od którego bank liczy zdolność kredytową. Wśród powiatów z co najmniej 30 transakcjami najwięcej metrów za pensję przypada w kozienickim (1,78 m²), ponieważ wynagrodzenie (9 683 zł, trzecie w regionie po Warszawie i Płocku) łączy się tam z medianą 5 444 zł. W pułtuskim relacja poprawiła się od 2015 r. z 0,96 do 1,42 m², a ceny wzrosły tylko o 55%.
Na południu województwa, wokół Radomia, bezrobocie jest najwyższe: w 2025 r. wyniosło 22,1% w powiecie szydłowieckim - najwięcej w Polsce - 18,3% w przysuskim i 16,8% w radomskim. Na północy podobny poziom ma powiat makowski (16,1%). Bank ocenia nie tylko wysokość zarobków, ale też ich ciągłość, dlatego w rozmowie z ekspertem kredytowym w Makowie Mazowieckim czy w Przasnyszu dużo miejsca zajmuje udokumentowanie dochodu z dłuższego okresu.
Rynek pierwotny odpowiadał w 2024 r. za 37% transakcji w województwie, mniej niż średnio w kraju (42%). Wśród powiatów ze znanym podziałem na rynki największy udział miał w płońskim (76%), warszawskim zachodnim (66%) i wyszkowskim (65%), a w radomskim i żuromińskim GUS nie odnotował sprzedaży lokali od deweloperów. W większości powiatów poza aglomeracją i dużymi miastami przeważa budowa domów na własne potrzeby: w płockim i kozienickim inwestorzy indywidualni zbudowali 92% i 96% mieszkań oddanych w latach 2020-2024, a w radomskim - wszystkie, wobec 3% w Warszawie.
W poszczególnych częściach regionu przeważają więc inne sprawy kredytowe:
Klientów z Warszawy i powiatów podmiejskich obsługują m.in. Artur Zieliński, Dorota Florczyk i Grzegorz Janeczek. Joanna Szymczak przyjmuje klientów także z Siedlec i Płocka, a Marzena Kowalska - z Radomia, Kozienic i Warki.
Mazowieckie pozostaje największym rynkiem mieszkaniowym w kraju, choć coraz większa część transakcji przypada na powiaty wokół stolicy. Płock i Radom to z kolei dwa odmienne rynki poza aglomeracją: przy podobnych cenach różnią się dochodami i bezrobociem. Wybór między ceną, dojazdem i rodzajem nieruchomości wypada więc inaczej w każdym powiecie, dlatego przed złożeniem wniosku kupujący porównuje nie tylko medianę ceny, ale też lokalne zarobki i strukturę rynku. Ekspertów z całego regionu zebrano na stronie województwa mazowieckiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. st. Warszawa | 15 402 | +112% | 0,70 | 36% | 1,5% |
| pruszkowski | 9 637 | +87% | 0,96 | 14% | 2,6% |
| piaseczyński | 9 614 | +84% | 0,87 | 20% | 3,7% |
| warszawski zachodni | 9 184 | +106% | 0,99 | 66% | 1,9% |
| grodziski | 9 078 | +122% | 0,98 | 46% | 3,2% |
| wołomiński | 8 999 | +104% | 0,88 | 20% | 6,3% |
| otwocki | 8 909 | +91% | 0,93 | 56% | 4,1% |
| m. Siedlce | 8 906 | +135% | 0,93 | 51% | 4,3% |
| miński | 8 600 | +116% | 0,88 | 53% | 4,7% |
| legionowski | 8 500 | +106% | 0,93 | 52% | 6,5% |
| nowodworski | 8 320 | +108% | 1,13 | 29% | 6,0% |
| sokołowski | 7 762 | +165% | 0,95 | 26% | 5,5% |
| żyrardowski | 7 645 | +148% | 1,06 | 13% | 8,9% |
| garwoliński | 7 585 | +481% | 0,99 | 59% | 9,1% |
| sochaczewski | 7 366 | +141% | 1,23 | 47% | 3,4% |
| grójecki | 7 291 | +219% | 1,11 | 64% | 3,2% |
| m. Płock | 7 170 | +94% | 1,47 | 55% | 5,3% |
| m. Radom | 7 084 | +126% | 1,17 | 46% | 10,2% |
| przysuski | 7 020 | +225% | 1,09 | 62% | 18,3% |
| wyszkowski | 6 942 | +95% | 1,06 | 65% | 4,4% |
| węgrowski | 6 908 | +169% | 1,10 | 37% | 5,5% |
| płoński | 6 590 | +120% | 1,14 | 76% | 10,2% |
| białobrzeski* | 6 579 | +119% | 1,11 | b.d. | 8,0% |
| zwoleński | 6 514 | +208% | 1,14 | 60% | 12,8% |
| m. Ostrołęka | 6 476 | +125% | 1,32 | 49% | 7,5% |
| gostyniński | 6 217 | +154% | 1,23 | 44% | 12,2% |
| ciechanowski | 6 100 | +103% | 1,29 | 46% | 8,3% |
| przasnyski | 5 977 | +92% | 1,24 | 51% | 10,0% |
| mławski | 5 870 | +104% | 1,22 | 54% | 6,9% |
| siedlecki* | 5 755 | +368% | 1,23 | 45% | 5,5% |
| łosicki | 5 705 | +98% | 1,28 | b.d. | 5,5% |
| ostrowski | 5 564 | +94% | 1,30 | b.d. | 8,9% |
| kozienicki | 5 444 | +78% | 1,78 | 8% | 9,5% |
| sierpecki | 5 316 | +126% | 1,38 | 7% | 12,5% |
| ostrołęcki* | 5 088 | +333% | 1,43 | 65% | 9,3% |
| pułtuski | 5 087 | +55% | 1,42 | 64% | 14,3% |
| makowski | 4 861 | b.d. | 1,53 | b.d. | 16,1% |
| żuromiński | 4 741 | +55% | 1,53 | 0% | 14,6% |
| szydłowiecki* | 4 685 | +138% | 1,48 | b.d. | 22,1% |
| płocki | 4 659 | +90% | 1,60 | 24% | 10,3% |
| radomski | 4 459 | +156% | 1,62 | 0% | 16,8% |
| lipski* | 4 079 | b.d. | 1,88 | b.d. | 12,9% |
| województwo | 11 491 | +75% | 0,87 | 37% | 4,3% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Gwiazdką oznaczono powiaty, w których w 2024 r. zawarto mniej niż 30 transakcji - tam mediana ma charakter orientacyjny. Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Wzrost mediany dla całego województwa jest zaniżony, ponieważ udział Warszawy w transakcjach spadł z 73% w 2015 r. do 55% w 2024 r. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...