W podlaskim kupujący wybierają mieszkanie od dewelopera częściej niż w niemal całym kraju. W 2024 r. na rynek pierwotny przypadło tu 56% sprzedanych lokali wobec 42% średnio w Polsce - podobnie jak w małopolskim i więcej niż w pozostałych 14 województwach. Mediana ceny metra (8 195 zł) jest bliska krajowej, ale płace są niższe, więc pensja kupuje 0,96 m². Dla osoby planującej kredyt ma to praktyczne skutki, ponieważ bank inaczej finansuje lokal w budowie, a inaczej mieszkanie z drugiej ręki. W pierwszej części tekst omawia ceny w Białymstoku i Suwałkach, w drugiej - 17 powiatów.
Ceny w tej części pochodzą z aktów notarialnych: GUS ustala mediany na podstawie kwot, które kupujący rzeczywiście zapłacili, i nie uwzględnia cen ofertowych. Mediana oddziela tańszą połowę sprzedanych w danym roku lokali od droższej. Białystok i Suwałki to miasta na prawach powiatu, dlatego ich mediany obejmują wyłącznie transakcje w granicach miast, bez sąsiednich gmin. Ostatnie dostępne mediany kwartalne obejmują IV kwartał 2024 r.
W Białymstoku mediana ceny metra wyniosła w 2024 r. 9 016 zł, co oznacza 11. najwyższą medianę wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. (4 438 zł) ceny wzrosły o 103%, a mediana była wyższa od krajowej w każdym roku od 2010 r. poza 2022 r. W 2024 r. rosła z kwartału na kwartał, od 8 513 zł w I kwartale do 9 826 zł w IV kwartale (876 transakcji). Lokale z drugiej ręki były droższe od nowych (9 398 zł wobec 8 799 zł), więc mieszkanie 50 m² kosztowało ok. 470 tys. zł na rynku wtórnym i ok. 440 tys. zł u dewelopera.
W 2024 r. sprzedano w mieście 4 402 lokale, czyli 15,2 na tysiąc mieszkańców i 62% wszystkich transakcji w województwie. Deweloperzy mieli 59% udziału, więcej niż w Warszawie czy Wrocławiu, a w latach 2020-2024 oddano tu 13 334 mieszkania. Przeciętne wynagrodzenie (8 282 zł) rosło szybciej niż ceny, dlatego pensja kupuje dziś 0,92 m² wobec 0,87 m² w 2015 r., choć to nadal mniej niż średnio w kraju. Przy takim udziale rynku pierwotnego eksperci kredytowi z Białegostoku często prowadzą kredyty na lokale w budowie.
Suwałki miały w 2024 r. medianę 6 904 zł za metr, 32. najwyższą wśród 66 miast na prawach powiatu. W 2015 r. metr kosztował tu 3 077 zł, więc ceny wzrosły o 124%, szybciej niż w Białymstoku. Inaczej niż w stolicy regionu droższe były lokale od deweloperów: mediana wyniosła na rynku pierwotnym 7 090 zł, a na wtórnym 6 714 zł. Mieszkanie 50 m² kosztowało więc ok. 354 tys. zł od dewelopera i ok. 336 tys. zł z drugiej ręki. W IV kwartale 2024 r. mediana spadła do 6 737 zł przy 72 transakcjach.
Z 428 lokali sprzedanych w 2024 r. aż 285 pochodziło z rynku wtórnego, a udział deweloperów (33%) był najniższy wśród trzech miast na prawach powiatu w województwie. Przeciętna pensja (7 400 zł) kupuje 1,07 m², więcej niż w Białymstoku, choć mniej niż w 2015 r. (1,12 m²). Mediana z 2016 r. opiera się na zaledwie 47 transakcjach, więc jest mniej miarodajna od pozostałych. Przy takiej przewadze rynku wtórnego eksperci z Suwałk prowadzą głównie kredyty, w których bank ustala kwotę na podstawie wyceny rzeczoznawcy.
Nowe mieszkania przeważają nie tylko w Białymstoku. W 2024 r. rynek pierwotny miał ponad połowę transakcji w 10 z 17 powiatów, a dla dwóch kolejnych, łomżyńskiego i sokólskiego, GUS nie podał podziału na rynki. Najwyższy udział miały powiaty augustowski (68%) i kolneński (67%), a w Łomży było to 62%, choć liczba sprzedanych lokali była tam znacznie mniejsza niż w Białymstoku - od 104 do 596. Deweloperzy mieli przewagę także w powiecie zambrowskim (52%), gdzie działają eksperci kredytowi z Zambrowa.
Przy zakupie od dewelopera bank wypłaca kredyt w transzach według harmonogramu budowy, a kupujący do odbioru lokalu często spłaca same odsetki. W Łomży ceny wzrosły od 2015 r. o 123%, a pensja kupuje 1,04 m². Eksperci kredytowi w Łomży i w Augustowie prowadzą więc podobne sprawy jak w Białymstoku, tyle że przy niższych kwotach.
W całym województwie metr kosztował w 2024 r. w medianie 8 195 zł, niewiele mniej niż w kraju (8 257 zł), a ceny wzrosły od 2015 r. o 103% wobec 96% średnio w Polsce. Po Białymstoku najdroższe są powiat augustowski (7 736 zł) i Łomża (7 560 zł). Dalej plasuje się wysokomazowiecki (7 390 zł), gdzie jednak w 2015 r. GUS odnotował tylko kilka transakcji, więc wzrostu cen nie da się tam rzetelnie policzyć.
Jedynym powiatem, w którym od 2015 r. przybyło mieszkańców, jest białostocki (+9,4%). W latach 2020-2024 oddano tu 46,6 mieszkania na tysiąc osób, najwięcej w województwie, a mediana ceny metra (6 667 zł) była o ponad jedną czwartą niższa niż w Białymstoku. Rynek pierwotny miał tu 62% udziału. Zakup pod miastem ułatwiają eksperci w Łapach i w Zabłudowie.
Najszybciej ubywa mieszkańców w powiatach hajnowskim (-14,2% od 2015 r.) oraz sokólskim i siemiatyckim (po -12,7%). Najtańszy wśród powiatów z co najmniej 30 transakcjami jest sokólski (4 040 zł), gdzie pensja kupuje 1,81 m². Najwyższe bezrobocie mają powiaty kolneński (13,7% w 2025 r.), sejneński (12,2%) i sokólski (11,5%).
Dla kupujących z tej części województwa oznacza to różne sytuacje kredytowe:
W Białymstoku działa pięcioro ekspertów, którzy obsługują też mniejsze miasta: Monika Rytel m.in. Hajnówkę, Mońki i Siemiatycze, Marcin Peza - Augustów, Łomżę i Sejny, Ewa Tankiewicz - Bielsk Podlaski i Sokółkę, Dorota Florczyk - Łomżę i Zambrów, a Artur Zieliński - Łapy i Zambrów.
Podlaskie ma obok małopolskiego najwyższy w kraju udział rynku pierwotnego, więc kupujący częściej niż gdzie indziej finansują tu lokal w budowie. Dotyczy to jednak głównie Białegostoku z okolicą, Łomży oraz powiatów augustowskiego i kolneńskiego, a w powiatach hajnowskim i monieckim przeważa zakup mieszkania z drugiej ręki przy malejącej liczbie mieszkańców. Pełną listę ekspertów zawiera strona województwa podlaskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Białystok | 9 016 | +103% | 0,92 | 59% | 5,7% |
| augustowski | 7 736 | +100% | 0,98 | 68% | 10,5% |
| m. Łomża | 7 560 | +123% | 1,04 | 62% | 7,7% |
| wysokomazowiecki | 7 390 | +484% | 1,06 | 54% | 7,0% |
| m. Suwałki | 6 904 | +124% | 1,07 | 33% | 6,4% |
| białostocki | 6 667 | +106% | 1,07 | 62% | 7,8% |
| zambrowski | 6 455 | +118% | 1,16 | 52% | 7,3% |
| kolneński | 6 453 | +179% | 1,12 | 67% | 13,7% |
| moniecki | 6 332 | +165% | 1,18 | 7% | 7,3% |
| bielski | 6 250 | b.d. | 1,34 | 60% | 5,2% |
| grajewski | 5 982 | +133% | 1,34 | 51% | 11,1% |
| sejneński | 5 612 | +181% | 1,19 | 63% | 12,2% |
| hajnowski | 5 126 | +159% | 1,48 | 0% | 9,0% |
| siemiatycki | 5 100 | +135% | 1,43 | 35% | 6,5% |
| łomżyński* | 4 580 | b.d. | 1,75 | b.d. | 5,9% |
| sokólski | 4 040 | +27% | 1,81 | b.d. | 11,5% |
| suwalski* | 3 529 | +161% | 2,02 | 0% | 5,9% |
| województwo | 8 195 | +103% | 0,96 | 56% | 7,4% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Gwiazdką oznaczono powiaty, w których w 2024 r. zawarto mniej niż 30 transakcji - tam mediana ma charakter orientacyjny. Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...