W kujawsko-pomorskim przeciętne wynagrodzenie należy do najniższych w kraju (7 711 zł brutto w 2024 r.), tyle że mieszkania są tu także tańsze niż średnio w Polsce. Przeciętna pensja odpowiada więc 1,13 m² wobec 1,05 m² w kraju. Region ma przy tym dwie stolice o odmiennych rynkach, przedmieścia, którym przybywa mieszkańców, i średnie miasta, które ich tracą. Kto planuje kredyt hipoteczny w regionie, porusza się więc po kilku rynkach, a od relacji zarobków do cen zależą wkład własny i zdolność kredytowa. Poniżej najpierw ceny w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, a potem porównanie 23 powiatów.
Bydgoszcz, Toruń i Włocławek są miastami na prawach powiatu, dlatego GUS publikuje dla nich osobne mediany cen. Urząd wylicza je z aktów notarialnych, więc dotyczą kwot rzeczywiście zapłaconych przez kupujących, a nie cen ofertowych. Mediana to cena środkowa: w połowie transakcji zapłacono mniej, w połowie więcej. Przy każdym mieście podano też medianę z IV kwartału 2024 r., czyli z najnowszego okresu, za który GUS udostępnia dane kwartalne.
Mediana ceny metra w Bydgoszczy wyniosła w 2024 r. 7 844 zł, co daje 20. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. ceny wzrosły o 103%, wolniej niż w Toruniu i we Włocławku. Mieszkania od deweloperów są tu wyraźnie droższe: sprzedawano je po medianie 8 447 zł, a lokale używane po 7 170 zł, czyli o 1 277 zł taniej. Przy medianie 50 m² z drugiej ręki to wydatek ok. 358 tys. zł, a nowe mieszkanie - ok. 422 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana sięgnęła 8 067 zł przy 990 transakcjach.
Choć liczba mieszkańców spadła od 2015 r. o 8,9%, liczba sprzedanych lokali wzrosła w tym czasie z 2 677 do 4 328. To ponad dwa razy więcej niż w Toruniu i 13,4 transakcji na tysiąc mieszkańców, 17. wynik wśród powiatów w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie (8 448 zł, najwyższe w regionie) odpowiadało 1,08 m² wobec 1,00 m² w 2015 r., a stopa bezrobocia wyniosła w 2025 r. 2,5% - najmniej w województwie. Prawie połowa transakcji dotyczy lokali od deweloperów, a kredyt na taki zakup pomagają uzyskać eksperci kredytowi z Bydgoszczy.
Toruń jest najdroższym rynkiem w województwie. Metr kosztował tu w 2024 r. 8 662 zł, o 125% więcej niż w 2015 r. To 16. najwyższa mediana wśród 66 miast na prawach powiatu. Od Bydgoszczy Toruń był droższy w każdym roku od 2016 r., a wcześniej także w latach 2010-2014. Deweloperzy i właściciele mieszkań używanych sprzedawali po zbliżonych cenach (8 807 zł i 8 571 zł za metr), więc mieszkanie 50 m² kosztowało przy medianie ok. 433 tys. zł. W IV kwartale mediana wyniosła 8 539 zł przy 424 transakcjach.
Liczba transakcji wzrosła od 2015 r. trzykrotnie, z 648 do 1 961, a rynek pierwotny miał w 2024 r. 28% udziału. W latach 2020-2024 oddano w mieście 7 661 mieszkań, czyli 39,5 na tysiąc mieszkańców - więcej w regionie tylko w powiecie bydgoskim. Płace rosły jednak wolniej niż ceny: przeciętne wynagrodzenie (8 324 zł) odpowiadało 0,96 m² wobec 1,04 m² w 2015 r., najmniej w województwie i poniżej średniej krajowej. Zdolność kredytową i potrzebny wkład własny pomagają tu policzyć eksperci kredytowi w Toruniu.
We Włocławku metr mieszkania kosztował w 2024 r. 5 882 zł - 50. najwyższa mediana wśród 66 miast na prawach powiatu. Ceny wzrosły od 2015 r. o 131% (z 2 551 zł), najszybciej spośród miast na prawach powiatu w regionie. Lokal od dewelopera był tu o 1 376 zł za metr droższy od używanego (6 665 zł wobec 5 289 zł). Mieszkanie 50 m² z rynku wtórnego kosztowało więc przy medianie ok. 264 tys. zł, a nowe ok. 333 tys. zł. W IV kwartale mediana wyniosła 5 875 zł przy 161 transakcjach.
Włocławek stracił od 2015 r. 12,0% mieszkańców, najwięcej w województwie, a w latach 2020-2024 oddano tu tylko 15,9 mieszkania na tysiąc osób. Liczba transakcji wzrosła w tym czasie z 466 do 585. Przeciętne wynagrodzenie (7 632 zł) odpowiadało 1,30 m² wobec 1,42 m² w 2015 r., a stopa bezrobocia sięgnęła w 2025 r. 9,5%. Przy niższych cenach kwota kredytu bywa mniejsza, za to większe znaczenie ma stan techniczny starszych budynków, który bank uwzględnia w wycenie. Takie sprawy prowadzą eksperci kredytowi we Włocławku.
Mediana dla całego województwa wyniosła w 2024 r. 6 818 zł, o 116% więcej niż w 2015 r. Ceny rosły tu szybciej niż w kraju (+96%), choć metr nadal kosztuje mniej niż średnio w Polsce (8 257 zł). Poza Toruniem i Bydgoszczą najwyższą medianę ma powiat bydgoski (6 926 zł), a dalej aleksandrowski (6 583 zł), radziejowski (6 141 zł) i brodnicki (6 127 zł). Najtańszy jest powiat grudziądzki: 2 993 zł za metr to druga najniższa mediana w Polsce wśród powiatów z co najmniej 30 transakcjami.
W powiecie inowrocławskim ceny wzrosły od 2015 r. tylko o 57%, najmniej w regionie, a ponieważ płace rosły szybciej, pensja kupuje tam 1,63 m² wobec 1,13 m² w 2015 r. Najwięcej metrów za przeciętne wynagrodzenie przypada w powiatach grudziądzkim (2,44 m²), sępoleńskim (1,96 m²) i wąbrzeskim (1,76 m²), tyle że stopa bezrobocia wynosi w nich od 11,1% do 11,2%. Przy niskiej cenie metra kupującemu łatwiej zebrać wkład własny, ale bank i tak liczy zdolność kredytową od jego dochodu.
Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła tylko w dwóch powiatach województwa: bydgoskim (o 13,2%) i toruńskim (o 11,2%). W bydgoskim na tysiąc osób przypadło 50 mieszkań oddanych w latach 2020-2024, najwięcej w regionie, a ponad połowa transakcji (54%) dotyczyła rynku pierwotnego. Nowe budownictwo to tu jednak głównie domy: inwestorzy indywidualni zbudowali 73% mieszkań w powiecie bydgoskim i 79% w toruńskim. Częstą sprawą jest więc kredyt na budowę domu, który prowadzą m.in. eksperci w Osielsku i w Chełmży.
Odwrotny kierunek mają średnie miasta: Grudziądz stracił od 2015 r. 9,0% mieszkańców, a Włocławek jeszcze więcej. Mediana w Grudziądzu wzrosła mimo to o 103%, do 4 971 zł, a niższą wśród 66 miast na prawach powiatu mają tylko cztery. Przeciętne wynagrodzenie (7 170 zł) odpowiadało 1,44 m², a liczba sprzedanych lokali (841) była trzecia w województwie po Bydgoszczy i Toruniu. Rynek pierwotny miał tu tylko 27% udziału, więc większość kredytów dotyczy mieszkań używanych, a wnioski o nie przygotowują eksperci kredytowi w Grudziądzu.
Rynek pierwotny odpowiadał w 2024 r. za 36% transakcji w województwie, wobec 42% w kraju. Wśród powiatów, dla których GUS podał podział na rynki, największy udział miał w rypińskim (57%) i golubsko-dobrzyńskim (56%), a najmniejszy - w sępoleńskim (7%). We wszystkich powiatach ziemskich inwestorzy indywidualni zbudowali ponad połowę mieszkań oddanych w latach 2020-2024, we włocławskim nawet 92%. Bezrobocie jest najwyższe na Kujawach i w ziemi dobrzyńskiej: w 2025 r. wyniosło 15,2% w powiecie radziejowskim, 14,6% we włocławskim i 14,3% w lipnowskim.
Z tych różnic wynikają odmienne sprawy kredytowe:
Klientów z Bydgoszczy i Torunia obsługują m.in. Radosław Czyrynda i Justyna Wojtczak. Jacek Nowak i Karol Dziuba przyjmują klientów także z Sępólna Krajeńskiego i Radziejowa, a Krzysztof Gzella - z Kowala, Chodcza i Pakości.
Pensja kupuje w kujawsko-pomorskim więcej metrów niż średnio w Polsce, ale różnice między powiatami są duże. W Toruniu przeciętne wynagrodzenie wystarcza na mniej niż metr, w Bydgoszczy na nieco więcej. Na przedmieściach przybywa domów i mieszkańców, a na Kujawach i w ziemi dobrzyńskiej tanim mieszkaniom towarzyszy wysokie bezrobocie. Kupujący, który przed wnioskiem porówna nie tylko ceny, ale też lokalne zarobki i rynek pracy, łatwiej oceni, na jaki kredyt go stać. Pełną listę ekspertów zawiera strona województwa kujawsko-pomorskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Toruń | 8 662 | +125% | 0,96 | 28% | 3,9% |
| m. Bydgoszcz | 7 844 | +103% | 1,08 | 46% | 2,5% |
| bydgoski | 6 926 | +92% | 1,08 | 54% | 3,4% |
| aleksandrowski | 6 583 | +105% | 1,08 | 36% | 11,8% |
| radziejowski | 6 141 | +206% | 1,18 | 45% | 15,2% |
| brodnicki | 6 127 | +104% | 1,12 | 43% | 7,5% |
| m. Włocławek | 5 882 | +131% | 1,30 | 31% | 9,5% |
| świecki | 5 529 | +108% | 1,37 | 23% | 6,9% |
| golubsko-dobrzyński | 5 337 | +119% | 1,43 | 56% | 11,1% |
| rypiński | 5 141 | +169% | 1,30 | 57% | 10,6% |
| toruński | 5 108 | +113% | 1,41 | b.d. | 8,7% |
| nakielski | 5 000 | +105% | 1,51 | 20% | 10,4% |
| m. Grudziądz | 4 971 | +103% | 1,44 | 27% | 10,1% |
| mogileński | 4 600 | +131% | 1,57 | 27% | 10,0% |
| żniński | 4 548 | +81% | 1,55 | 24% | 10,4% |
| chełmiński | 4 542 | +93% | 1,52 | 18% | 13,1% |
| inowrocławski | 4 517 | +57% | 1,63 | 14% | 11,9% |
| lipnowski | 4 494 | +152% | 1,49 | 34% | 14,3% |
| włocławski | 4 259 | +147% | 1,65 | 12% | 14,6% |
| tucholski | 4 141 | +78% | 1,66 | 25% | 11,2% |
| wąbrzeski | 4 130 | +99% | 1,76 | 12% | 11,1% |
| sępoleński | 3 443 | +108% | 1,96 | 7% | 11,2% |
| grudziądzki | 2 993 | +96% | 2,44 | b.d. | 11,1% |
| województwo | 6 818 | +116% | 1,13 | 36% | 7,8% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. W powiatach toruńskim i grudziądzkim GUS nie podał podziału transakcji na rynek pierwotny i wtórny. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...