Województwo lubelskie uchodzi za region tanich mieszkań, tymczasem mediana ceny metra wyniosła tu w 2024 r. 8 294 zł, nieco więcej niż w kraju (8 257 zł). Przeciętne wynagrodzenie było przy tym wyraźnie niższe - 7 771 zł wobec 8 630 zł w Polsce - więc pensja kupowała 0,94 m², co daje 13. miejsce wśród 16 województw. Dla osoby planującej kredyt hipoteczny wynik wojewódzki ma ograniczoną wartość, ponieważ łączy Lublin z powiatami, w których GUS odnotowuje kilkadziesiąt transakcji rocznie. Najpierw opisane są ceny w Lublinie, Białej Podlaskiej i Łukowie, a dalej zestawienie 24 powiatów regionu.
GUS wylicza wszystkie kwoty w tej części z aktów notarialnych, czyli z cen, które kupujący rzeczywiście zapłacili, a nie z ofert w ogłoszeniach. Mediana oznacza cenę środkową - tyle samo transakcji z danego roku zawarto poniżej niej, co powyżej. Lublin i Biała Podlaska są miastami na prawach powiatu i mają własne dane, natomiast dla Łukowa GUS podaje tylko wyniki całego powiatu łukowskiego. Ostatnie mediany kwartalne dotyczą IV kwartału 2024 r.
Lublin miał w 2024 r. medianę 9 488 zł za metr, 9. najwyższą wśród 66 miast na prawach powiatu. Ceny wzrosły od 2015 r. o 99%, co pod względem tempa wzrostu daje dopiero 59. miejsce w tej grupie. Mieszkania od deweloperów kosztowały niewiele mniej niż z drugiej ręki: mediana na rynku pierwotnym wyniosła 9 404 zł, na wtórnym 9 667 zł. Za mieszkanie 50 m² trzeba było zapłacić przy medianie ogólnej ok. 474 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana osiągnęła 10 179 zł przy 1 030 transakcjach, wobec 9 226 zł w I kwartale.
Płace rosły tu szybciej niż ceny, dlatego przeciętne wynagrodzenie (8 507 zł) kupowało w 2024 r. 0,90 m² zamiast 0,85 m², choć to nadal najmniej w województwie. Liczba transakcji zwiększyła się od 2015 r. ponad dwukrotnie i w 2024 r. wyniosła 17,2 na tysiąc mieszkańców wobec 6,8 w kraju, a 59% sprzedaży przypadło na rynek pierwotny. W latach 2020-2024 oddano tu 48,8 mieszkania na tysiąc osób, w 89% przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Ekspert kredytowy z Lublina często prowadzi więc kredyt na lokal od dewelopera, wypłacany w transzach.
W Białej Podlaskiej mediana ceny metra wyniosła w 2024 r. 6 004 zł, co plasuje miasto na 48. pozycji wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. ceny wzrosły o 104%, prawie dokładnie tyle co płace, więc przeciętne wynagrodzenie (7 418 zł) nadal odpowiada 1,24 m² - 24. wynik wśród 66 miast. Kupujący płacili podobnie na obu rynkach: 5 974 zł za metr u deweloperów i 6 088 zł na rynku wtórnym. Mieszkanie 50 m² kosztowało przy medianie ok. 300 tys. zł.
Sprzedaż wzrosła od 2015 r. ze 118 do 280 lokali, a 48% z nich pochodziło z rynku pierwotnego. W latach 2020-2024 oddano w mieście 39,2 mieszkania na tysiąc osób - więcej w regionie tylko w Lublinie - i w 87% były to lokale na sprzedaż lub wynajem, choć liczba mieszkańców spadła od 2015 r. o 6,1%. Mediana z IV kwartału 2024 r. nie nadaje się do porównań, ponieważ GUS odnotował w tym okresie w mieście bardzo mało transakcji. Wnioski kredytowe mieszkańców miasta przygotowują m.in. eksperci kredytowi z Białej Podlaskiej.
Łuków nie jest miastem na prawach powiatu, więc GUS podaje ceny tylko dla całego powiatu łukowskiego. Metr kosztował tu w 2024 r. 7 029 zł - 79. najwyższa mediana wśród powiatów w Polsce. Powiat wyróżnia się strukturą sprzedaży: 69% transakcji dotyczyło mieszkań od deweloperów (w całym województwie 48%), a ich mediana (7 088 zł) była o 482 zł wyższa niż na rynku wtórnym (6 606 zł). W IV kwartale 2024 r. mediana wyniosła 7 158 zł przy 79 transakcjach, a za 50 m² płacono przy medianie rocznej ok. 351 tys. zł.
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie (6 769 zł) kupowało 0,96 m², mniej niż w 20 z 24 powiatów regionu. Bezrobocie było za to najniższe w województwie i w 2025 r. wyniosło 4,2%. Wzrostu cen od 2015 r. nie da się tu rzetelnie podać, ponieważ GUS odnotował wtedy w powiecie tylko 51 transakcji. Kredyty na mieszkania z nowych inwestycji prowadzą m.in. eksperci kredytowi w Łukowie.
W 2024 r. w Lublinie sprzedano 5 644 z 9 554 lokali, które GUS odnotował w województwie. Każdy z pozostałych powiatów miał medianę niższą od krajowej, a w 20 z 24 metr kosztował mniej niż 7 300 zł. Mediana wojewódzka przekracza więc krajową wyłącznie za sprawą transakcji w Lublinie, a poza nim region pozostaje tańszy od przeciętnej w Polsce.
Drugą medianę w województwie ma powiat janowski (7 886 zł), tyle że przy 52 transakcjach jej poziom mocno zmienia się z roku na rok. Dalej są oba powiaty graniczące z Lublinem: świdnicki (7 576 zł), gdzie działają m.in. eksperci ze Świdnika, i lubelski (7 325 zł). Powiat łukowski i Biała Podlaska zajmują 7. i 10. miejsce, a trzy najtańsze powiaty leżą na wschodzie regionu.
Powiat lubelski jest jedynym w województwie, w którym od 2015 r. przybyło mieszkańców. W latach 2020-2024 oddano tu 36,2 mieszkania na tysiąc osób, a 72% z nich zbudowali inwestorzy indywidualni. Jeszcze większy udział domów stawianych na własne potrzeby mają powiaty lubartowski (78%) i łęczyński (88%), dlatego kredyt na budowę domu to częsta sprawa dla ekspertów w Bełżycach, w Bychawie i w Lubartowie.
Obrót mieszkaniami jest w wielu powiatach bardzo mały. W krasnostawskim, chełmskim i tomaszowskim przypadało w 2024 r. mniej niż jedna transakcja na tysiąc mieszkańców (od 0,7 do 0,9). Na tym tle wyróżnia się powiat łęczyński: przeciętne wynagrodzenie wyniosło tu 10 368 zł, najwięcej w województwie i szóste wśród powiatów w Polsce, więc pensja kupuje 1,75 m², choć transakcji jest niewiele (2,8 na tysiąc mieszkańców). Przy wysokim dochodzie i nielicznych porównywalnych sprzedażach eksperci kredytowi z Łęcznej pomagają ocenić lokalne wyceny.
Najtańszy jest powiat chełmski (3 240 zł za metr), gdzie pensja kupuje 2,14 m², najwięcej w województwie. W sąsiednich wschodnich powiatach GUS notuje jednak najwyższe bezrobocie w regionie: w 2025 r. 17,8% we włodawskim i 16,3% w hrubieszowskim. Powiat hrubieszowski stracił od 2015 r. 15,2% mieszkańców, najwięcej w województwie, Chełm - 12,2%, a Zamość - 11,2%.
Zamość jest wyjątkiem w tej części regionu. Mimo spadku liczby mieszkańców ceny wzrosły tu od 2015 r. o 129%, do 7 100 zł, a na tysiąc mieszkańców przypadało 9,5 transakcji, więcej tylko w Lublinie. Eksperci w Zamościu obsługują więc jeden z droższych i aktywniejszych rynków regionu. Przy wniosku kredytowym w różnych częściach województwa pojawiają się inne pytania:
Klientów w całym województwie, w tym w Lublinie, Białej Podlaskiej i Łukowie, przyjmują m.in. Jan Słupski, Joanna Rozpędowska-Bassa, Marcin Chłopek i Przemysław Zacz.
Mediana wyższa od krajowej, od której zaczyna się ten opis, nie oznacza, że cały region jest drogi - wynika ona ze skali rynku w Lublinie. Poza stolicą województwa kupujący płaci mniej za metr i ma do wyboru mniej mieszkań, a przy wniosku więcej uwagi musi poświęcić udokumentowaniu stabilnego dochodu niż porównywaniu ofert banków. Ekspertów ze wszystkich części regionu można znaleźć na stronie województwa lubelskiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Lublin | 9 488 | +99% | 0,90 | 59% | 4,5% |
| janowski | 7 886 | +212% | 0,94 | 27% | 12,0% |
| świdnicki | 7 576 | +108% | 1,05 | 25% | 7,9% |
| lubelski | 7 325 | +97% | 0,94 | 60% | 6,3% |
| puławski | 7 226 | +93% | 1,04 | 36% | 6,5% |
| m. Zamość | 7 100 | +129% | 1,10 | 41% | 8,8% |
| łukowski | 7 029 | +143% | 0,96 | 69% | 4,2% |
| lubartowski | 6 786 | +98% | 1,03 | 30% | 12,3% |
| biłgorajski | 6 511 | +120% | 1,02 | 51% | 6,8% |
| m. Biała Podlaska | 6 004 | +104% | 1,24 | 48% | 8,2% |
| łęczyński | 5 909 | +102% | 1,75 | 47% | 5,9% |
| m. Chełm | 5 833 | +122% | 1,27 | 8% | 9,5% |
| opolski | 5 445 | +109% | 1,29 | 20% | 10,5% |
| bialski | 5 333 | +118% | 1,31 | 32% | 9,8% |
| krasnostawski | 5 255 | +98% | 1,39 | 0% | 14,0% |
| parczewski | 5 233 | +87% | 1,38 | 47% | 8,9% |
| rycki | 5 188 | +134% | 1,37 | b.d. | 7,5% |
| radzyński | 5 102 | +103% | 1,41 | b.d. | 8,0% |
| tomaszowski | 5 000 | +57% | 1,36 | b.d. | 9,8% |
| kraśnicki | 4 906 | +113% | 1,39 | 2% | 11,6% |
| zamojski* | 4 369 | +129% | 1,51 | b.d. | 11,4% |
| hrubieszowski | 4 349 | +104% | 1,69 | b.d. | 16,3% |
| włodawski | 4 118 | +77% | 1,75 | 23% | 17,8% |
| chełmski | 3 240 | +76% | 2,14 | 0% | 13,4% |
| województwo | 8 294 | +106% | 0,94 | 48% | 8,1% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Gwiazdką oznaczono powiaty, w których w 2024 r. zawarto mniej niż 30 transakcji - tam mediana ma charakter orientacyjny. Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...