Jeszcze w 2015 r. metr mieszkania w Łodzi kosztował o 16% mniej niż przeciętnie w Polsce, a od 2019 r. mediana ceny w mieście jest wyższa od krajowej. W całym województwie ceny wzrosły w latach 2015-2024 o 136%, szybciej tylko w śląskim. Płace rosły w tym czasie wolniej, więc przeciętna pensja odpowiada dziś mniejszej powierzchni niż dziewięć lat temu. Dla osoby planującej kredyt hipoteczny oznacza to, że ten sam metraż wymaga wyższego kredytu w relacji do dochodu. W pierwszej części omówione są ceny w Łodzi i Skierniewicach, w drugiej - zestawienie 24 powiatów województwa.
GUS ustala kwoty podane w tej części na podstawie aktów notarialnych, więc są to ceny zapłacone przez kupujących, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Mediana to kwota środkowa: połowę lokali sprzedano w danym roku taniej, a połowę drożej. Łódź i Skierniewice są miastami na prawach powiatu, dlatego GUS podaje wyniki samych miast, bez okolicznych gmin. Najświeższe mediany kwartalne obejmują IV kwartał 2024 r.
Mediana ceny metra w Łodzi wyniosła w 2024 r. 8 276 zł, nieznacznie więcej niż w kraju (8 257 zł), co daje 19. miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu. W 2015 r. metr kosztował tu 3 534 zł, więc cena wzrosła o 134%. Lokale od deweloperów były wyraźnie droższe od mieszkań z drugiej ręki: na rynku pierwotnym mediana wyniosła 8 799 zł, na wtórnym 7 692 zł, czyli o 1 107 zł mniej. Za mieszkanie 50 m² płacono przy medianie ok. 440 tys. zł u dewelopera i ok. 385 tys. zł na rynku wtórnym.
W kolejnych kwartałach 2024 r. mediana rosła - od 8 108 zł w I kwartale do 8 581 zł w IV, gdy GUS odnotował 2 178 transakcji. Przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się od 2015 r. o 113%, do 8 622 zł, czyli wolniej niż ceny, dlatego pensja odpowiada 1,04 m² wobec 1,15 m² w 2015 r. Z 9 633 sprzedanymi lokalami Łódź odpowiada za 68% transakcji w województwie, a 46% z nich przypadło na rynek pierwotny. Ekspert kredytowy z Łodzi prowadzi więc kredyty zarówno na nowe lokale, jak i na mieszkania z drugiej ręki.
Skierniewice są drugim najdroższym rynkiem w województwie. Mediana ceny metra wyniosła tu w 2024 r. 7 808 zł - 22. wynik wśród 66 miast na prawach powiatu - a w latach 2011-2015 była wyższa niż w Łodzi. Od 2015 r. ceny wzrosły o 112%, wolniej niż w stolicy regionu. Deweloperzy sprzedawali mieszkania po medianie 8 164 zł, a na rynku wtórnym metr kosztował 7 286 zł, więc lokal o powierzchni 50 m² to wydatek odpowiednio ok. 408 tys. zł i ok. 364 tys. zł. W IV kwartale 2024 r. mediana wyniosła 8 278 zł przy 101 transakcjach.
Płace rosły tu szybciej niż ceny, dlatego przeciętne wynagrodzenie (7 736 zł) odpowiada 0,99 m² zamiast 0,88 m² w 2015 r. To jednak nadal mniej niż w Łodzi. Przy cenach zbliżonych do łódzkich i niższych zarobkach kredyt stanowi większą wielokrotność dochodu, z czym na co dzień pracują eksperci kredytowi ze Skierniewic.
Mediana ceny metra w województwie wyniosła w 2024 r. 7 629 zł. Przeciętne wynagrodzenie w regionie rosło od 2015 r. wolniej niż ceny, dlatego relacja pensji do ceny spadła z 1,17 do 1,06 m², choć nadal jest nieco korzystniejsza niż w kraju (1,05 m²). Po Łodzi i Skierniewicach najdroższe są Piotrków Trybunalski (7 032 zł) oraz powiaty rawski (6 973 zł) i tomaszowski (6 870 zł). Najniższe mediany mają powiaty piotrkowski (4 020 zł, przy 30 transakcjach) i łęczycki (5 000 zł), więc metr w Łodzi kosztuje ponad dwa razy więcej niż w piotrkowskim.
Wśród powiatów, w których już w 2015 r. GUS odnotował ponad 100 transakcji, najszybciej drożały mieszkania w tomaszowskim (+164%) i w Piotrkowie Trybunalskim (+160%). W Piotrkowie rynek pierwotny miał w 2024 r. 53% udziału, a eksperci kredytowi w Piotrkowie Trybunalskim często prowadzą kredyty na nowe lokale. Wzrostu w powiatach łódzkim wschodnim i kutnowskim nie da się rzetelnie porównać, ponieważ w 2015 r. sprzedano tam tylko 39 i 24 mieszkania.
Odwrotnie niż w Skierniewicach wygląda sytuacja w powiecie bełchatowskim. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło tu 10 312 zł, najwięcej w województwie i siódme wśród powiatów w Polsce, a mediana ceny metra - 5 154 zł. Pensja kupuje więc 2,00 m², prawie dwa razy więcej niż w Łodzi. Rynek jest jednak niemal w całości wtórny: na lokale od deweloperów przypadło 8% transakcji, a 93% mieszkań oddanych w latach 2020-2024 zbudowali inwestorzy indywidualni. Kredyt na dom lub mieszkanie z drugiej ręki to typowe sprawy dla ekspertów w Bełchatowie.
Bezrobocie w województwie wyniosło w 2025 r. 6,3% wobec 5,7% w kraju, a różnice między powiatami są duże: najniższą stopę miał powiat rawski (3,3%), najwyższą opoczyński (9,7%), a niewiele niższą łaski (9,4%). W tomaszowskim bezrobocie sięgnęło 8,9%. W powiatach z wysokim bezrobociem bank dokładniej sprawdza ciągłość zatrudnienia, a eksperci z Opoczna pomagają m.in. przygotować dokumenty potwierdzające dochód.
Liczba mieszkańców Łodzi spadła od 2015 r. o 7,9%, mimo że w latach 2020-2024 oddano tu 42,1 mieszkania na tysiąc osób, najwięcej w województwie. Ludności przybyło tylko w powiatach łódzkim wschodnim (+6,7%) i zgierskim (+0,4%), a w pabianickim ubytek był niewielki (-0,7%). W tych trzech powiatach od 66% do 82% nowych mieszkań zbudowali inwestorzy indywidualni.
W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Łodzi kredytobiorcy trafiają więc na różne sytuacje:
Łódź i większość miast regionu obsługują Marcin Mereć i Marek Mizerski, a Skierniewice i Łowicz - także Radosław Wasilewski.
Łódź, w której w 2015 r. metr był wyraźnie tańszy niż przeciętnie w Polsce, ma dziś medianę na poziomie krajowej. Kupujący, który szuka niższej ceny, porównuje więc okoliczne powiaty, a przy wyborze lokalizacji bierze pod uwagę także dojazd, koszt budowy domu i lokalny rynek pracy. Pełna lista ekspertów z regionu znajduje się na stronie województwa łódzkiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Łódź | 8 276 | +134% | 1,04 | 46% | 5,5% |
| m. Skierniewice | 7 808 | +112% | 0,99 | 34% | 4,6% |
| m. Piotrków Trybunalski | 7 032 | +160% | 1,02 | 53% | 6,0% |
| rawski | 6 973 | +144% | 1,03 | 66% | 3,3% |
| tomaszowski | 6 870 | +164% | 1,08 | 41% | 8,9% |
| łowicki | 6 867 | +135% | 1,05 | 5% | 5,6% |
| łódzki wschodni | 6 839 | +454% | 1,08 | 31% | 6,1% |
| poddębicki | 6 791 | +117% | 1,40 | 37% | 7,7% |
| wieluński | 6 672 | +131% | 1,06 | 47% | 6,7% |
| radomszczański | 6 622 | +158% | 1,06 | 51% | 6,0% |
| pabianicki | 6 528 | +159% | 1,13 | 36% | 6,6% |
| zgierski | 6 419 | +121% | 1,21 | 22% | 6,4% |
| wieruszowski | 6 239 | +134% | 1,06 | b.d. | 4,8% |
| opoczyński | 5 976 | +129% | 1,21 | 23% | 9,7% |
| kutnowski | 5 972 | +237% | 1,27 | 39% | 8,1% |
| pajęczański* | 5 941 | +96% | 1,21 | 0% | 8,7% |
| sieradzki | 5 921 | +143% | 1,25 | 8% | 6,3% |
| zduńskowolski | 5 690 | +136% | 1,25 | 22% | 8,1% |
| brzeziński | 5 522 | +67% | 1,28 | 24% | 8,0% |
| bełchatowski | 5 154 | +107% | 2,00 | 8% | 5,2% |
| łaski | 5 121 | +110% | 1,35 | 8% | 9,4% |
| łęczycki | 5 000 | +122% | 1,58 | 3% | 6,4% |
| piotrkowski | 4 020 | +122% | 1,73 | b.d. | 7,0% |
| skierniewicki* | 2 979 | +66% | 2,33 | 0% | 4,4% |
| województwo | 7 629 | +136% | 1,06 | 42% | 6,3% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Gwiazdką oznaczono powiaty, w których w 2024 r. zawarto mniej niż 30 transakcji - tam mediana ma charakter orientacyjny. Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...