Podkarpackie ma najniższe przeciętne wynagrodzenie wśród 16 województw (7 515 zł brutto w 2024 r.), razem z warmińsko-mazurskim najwyższe bezrobocie (9,3%) i najmniej transakcji mieszkaniowych na mieszkańca. Mimo to pensja kupuje tu 1,02 m², więcej niż w 2015 r. Region tworzą dwa rynki: Rzeszów, gdzie na mieszkańca przypada najwięcej nowych mieszkań wśród miast na prawach powiatu, i reszta województwa z przewagą domów budowanych na własne potrzeby. Od tego zależy, jakiego kredytu najczęściej potrzebuje kupujący. Poniżej najpierw ceny w Rzeszowie i Stalowej Woli, a potem porównanie 25 powiatów.
Ceny w tej części to mediany wyliczane przez GUS z aktów notarialnych, czyli kwoty zapłacone przez kupujących, a nie stawki z ogłoszeń. W połowie transakcji z danego roku metr kosztował mniej niż mediana, w drugiej połowie - więcej. Rzeszów jako miasto na prawach powiatu ma własne dane, a Stalową Wolę GUS ujmuje łącznie z resztą powiatu stalowowolskiego. Najnowsze mediany kwartalne dotyczą IV kwartału 2024 r.; dla powiatu stalowowolskiego są niepełne, dlatego wynik kwartalny pojawia się tylko przy Rzeszowie.
Mediana ceny metra w Rzeszowie wyniosła w 2024 r. 8 693 zł i była 15. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Od 2015 r. ceny wzrosły o 90%, wolniej niż w niemal wszystkich miastach tej grupy - pod względem tempa wzrostu Rzeszów zajął 64. miejsce. Droższy był tu rynek wtórny, z medianą 9 057 zł wobec 8 544 zł u deweloperów. Taki układ GUS odnotował tylko w 12 z 66 miast, m.in. w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Mieszkanie 50 m² kosztowało przy medianie ok. 427 tys. zł od dewelopera i ok. 453 tys. zł z drugiej ręki.
W latach 2020-2024 oddano w mieście 14 400 mieszkań, czyli 72,6 na tysiąc mieszkańców - najwięcej wśród 66 miast na prawach powiatu, przed Gdańskiem i Wrocławiem. Liczba mieszkańców wzrosła od 2015 r. o 6,7%, a transakcji - z 1 915 do 3 574. W IV kwartale 2024 r. mediana sięgnęła 9 000 zł przy 899 transakcjach. Płace rosły szybciej niż ceny, więc przeciętna pensja (8 680 zł) kupuje dziś 1,00 m² wobec 0,92 m² w 2015 r. Ponieważ 52% transakcji dotyczy rynku pierwotnego, eksperci kredytowi z Rzeszowa często prowadzą kredyt wypłacany w transzach.
GUS nie publikuje cen dla samej Stalowej Woli, dlatego punktem odniesienia jest powiat stalowowolski. Z wynikiem 6 703 zł za metr w 2024 r. powiat miał 110. najwyższą medianę wśród powiatów w Polsce. W 2015 r. metr kosztował 2 543 zł, więc ceny wzrosły o 164%, znacznie szybciej niż w Rzeszowie. Mieszkanie 50 m² to przy medianie wydatek ok. 335 tys. zł. Przeciętne wynagrodzenie w powiecie (7 611 zł) było drugie w województwie po Rzeszowie, ale pensja kupuje dziś 1,14 m² zamiast 1,44 m² w 2015 r.
Obrót prawie się nie zmienił: w 2024 r. sprzedano 283 mieszkania, w 2015 r. - 259, a liczba mieszkańców spadła w tym czasie o 7,3%. Lokale od deweloperów stanowiły 10% transakcji, a z 1 497 mieszkań oddanych w latach 2020-2024 aż 84% zbudowali inwestorzy indywidualni. Kredyt dotyczy więc najczęściej mieszkania z rynku wtórnego albo budowy domu i w obu przypadkach pomaga ekspert kredytowy ze Stalowej Woli.
Mediana dla całego województwa wyniosła w 2024 r. 7 385 zł wobec 8 257 zł w kraju, a od 2015 r. wzrosła o 97%, niemal tyle co średnia krajowa (+96%). Ponad połowa transakcji w regionie przypada na Rzeszów. Wśród powiatów z większą liczbą transakcji najwyższe mediany po stolicy województwa mają rzeszowski (7 603 zł) i mielecki (7 500 zł). W mieleckim ceny wzrosły od 2015 r. o 156%, a rynek pierwotny miał w 2024 r. 52% udziału, tyle samo co w Rzeszowie.
Najtańsze mieszkania sprzedawano w powiatach przemyskim (3 371 zł) i lubaczowskim (3 529 zł), gdzie pensja kupuje odpowiednio 2,04 i 2,02 m², dwa razy więcej niż w Rzeszowie. W obu powiatach GUS odnotował jednak w 2024 r. po kilkadziesiąt transakcji, więc pojedyncza sprzedaż ma tam większy wpływ na medianę niż w dużym mieście. Tarnobrzeg, najtańsze z czterech miast na prawach powiatu, miał medianę 5 167 zł, a deweloperzy odpowiadali tam za 6% transakcji.
Inwestorzy indywidualni zbudowali 57% mieszkań oddanych w regionie w latach 2020-2024, co daje drugi wynik w kraju. W powiatach jasielskim, lubaczowskim, niżańskim i przemyskim były to wszystkie nowe mieszkania. Wokół Rzeszowa rynek jest bardziej zróżnicowany: w powiecie rzeszowskim, gdzie od 2015 r. przybyło 5,7% mieszkańców, 74% nowych mieszkań to domy budowane samodzielnie, a jednocześnie 77% transakcji dotyczyło rynku pierwotnego.
W wielu powiatach obrót mieszkaniami jest niewielki - w strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim i przeworskim nie przekraczał w 2024 r. 1 transakcji na tysiąc mieszkańców. Przy kredycie na budowę domu bank ocenia kosztorys, harmonogram wypłaty transz i działkę jako zabezpieczenie. Takie sprawy często prowadzą eksperci w Mielcu, w Dębicy i w Jaśle.
Południe i wschód województwa mają niskie ceny, ale też bezrobocie należące do najwyższych w Polsce. W 2025 r. wyniosło ono 20,5% w powiecie brzozowskim i 19,7% w leskim, co daje drugi i trzeci wynik w kraju, a także 17,7% w strzyżowskim i 16,0% w bieszczadzkim. Najszybciej ubywa mieszkańców w Przemyślu, który stracił od 2015 r. 11,8% ludności, i w Tarnobrzegu (-9,6%).
Dla kredytu oznacza to różne sytuacje:
Najwięcej miejscowości w regionie obsługuje Dorota Bartczak - od Mielca i Dębicy po Lesko i Ustrzyki Dolne. Jakub Dłużynski działa m.in. w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu, a Joanna Rozpędowska-Bassa - w Rzeszowie i Stalowej Woli.
Najniższe płace w kraju nie oznaczają w podkarpackim najgorszej dostępności mieszkań, ponieważ wynagrodzenia rosły tu szybciej niż ceny, a ceny - wolniej niż w większości województw. Różnica między Rzeszowem a resztą regionu dotyczy jednak nie tylko ceny metra, lecz także rodzaju kredytu: w mieście częściej finansuje się lokal od dewelopera, poza nim - budowę domu lub starsze mieszkanie. Pełną listę ekspertów zawiera strona województwa podkarpackiego.
| Powiat | Mediana zł/m² 2024 |
Wzrost 2015-2024 |
m² za pensję 2024 |
Rynek pierwotny 2024 |
Bezrobocie 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| m. Rzeszów | 8 693 | +90% | 1,00 | 52% | 4,3% |
| kolbuszowski* | 7 718 | +277% | 0,88 | b.d. | 8,9% |
| rzeszowski | 7 603 | +109% | 0,99 | 77% | 8,0% |
| mielecki | 7 500 | +156% | 1,00 | 52% | 6,0% |
| krośnieński | 6 785 | +326% | 0,98 | 55% | 9,9% |
| stalowowolski | 6 703 | +164% | 1,14 | 10% | 6,2% |
| m. Przemyśl | 6 538 | +138% | 1,12 | 41% | 10,5% |
| ropczycko-sędziszowski | 6 454 | +118% | 1,11 | 40% | 11,7% |
| m. Krosno | 6 437 | +106% | 1,09 | 45% | 3,8% |
| leski | 5 901 | +126% | 1,26 | 26% | 19,7% |
| strzyżowski | 5 865 | +121% | 1,15 | 63% | 17,7% |
| jarosławski | 5 741 | +100% | 1,25 | 38% | 11,7% |
| sanocki | 5 694 | +111% | 1,25 | 26% | 9,5% |
| niżański* | 5 476 | +135% | 1,23 | 0% | 16,4% |
| brzozowski | 5 417 | +117% | 1,29 | 47% | 20,5% |
| tarnobrzeski | 5 415 | +174% | 1,36 | 33% | 8,4% |
| dębicki | 5 414 | +92% | 1,32 | 51% | 5,4% |
| bieszczadzki | 5 215 | +165% | 1,42 | 18% | 16,0% |
| m. Tarnobrzeg | 5 167 | +93% | 1,41 | 6% | 7,7% |
| jasielski | 5 132 | +132% | 1,41 | 29% | 13,6% |
| leżajski | 4 872 | +158% | 1,45 | b.d. | 14,1% |
| przeworski | 4 833 | +93% | 1,42 | 8% | 14,3% |
| lubaczowski | 3 529 | +82% | 2,02 | b.d. | 10,6% |
| przemyski | 3 371 | +30% | 2,04 | 0% | 16,3% |
| łańcucki* | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 9,8% |
| województwo | 7 385 | +97% | 1,02 | 46% | 9,3% |
| Polska | 8 257 | +96% | 1,05 | 42% | 5,7% |
Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Gwiazdką oznaczono powiaty, w których w 2024 r. zawarto mniej niż 30 transakcji - tam mediana ma charakter orientacyjny. Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.
Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl
Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...
W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...
W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...
Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...
W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...