Ceny mieszkań w opolskim: Opole, Nysa i 12 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

Opolskie ma najniższą medianę ceny metra mieszkania wśród 16 województw - 6 087 zł w 2024 r. Przeciętne wynagrodzenie plasuje się pośrodku stawki województw, więc pensja kupuje tu 1,31 m², tyle co w śląskim i więcej niż w pozostałych 14 regionach. Dla osób planujących kredyt to dobra wiadomość, ale ta przewaga ma drugą stronę: w latach 2020-2024 oddano tu najmniej nowych mieszkań w Polsce, a liczba mieszkańców spadła od 2015 r. o 6,6%. Tekst przedstawia najpierw ceny w Opolu i Nysie, a potem porównuje 12 powiatów województwa.

Opole i Nysa - ceny transakcyjne w 2024 r.

GUS liczy mediany na podstawie umów sprzedaży zawartych u notariuszy, więc dotyczą one mieszkań, które rzeczywiście zmieniły właściciela, a nie ofert. Gdyby uszeregować wszystkie transakcje z danego roku od najtańszej do najdroższej, mediana znalazłaby się dokładnie pośrodku. Opole, miasto na prawach powiatu, GUS opisuje osobno, a Nysę łącznie z pozostałymi gminami powiatu nyskiego. Dane kwartalne sięgają IV kwartału 2024 r.

Wykres liniowy: mediana ceny 1 m² mieszkania w Opolu i Nysie na tle województwa opolskiego i Polski w latach 2010-2024 według GUS
Wykres: Ceny mieszkań w Opolu i Nysie 2010-2024. Mediana ceny 1 m² w transakcjach rynkowych, źródło: GUS.

Ceny mieszkań w Opolu - 8 724 zł za metr i 47% transakcji na rynku pierwotnym

W 2024 r. mediana ceny metra w Opolu wyniosła 8 724 zł - 14. najwyższa wśród 66 miast na prawach powiatu. Rok wcześniej metr kosztował tu 7 300 zł, a tak dużego rocznego wzrostu GUS nie odnotował w mieście w całym okresie od 2010 r. Od 2015 r. (4 119 zł) mediana wzrosła o 112%. W kolejnych kwartałach wahała się od 8 058 do 9 694 zł, a w IV kwartale wyniosła 9 091 zł przy 377 transakcjach. Na rynku pierwotnym mediana sięgnęła 9 083 zł, a na wtórnym 8 500 zł, więc mieszkanie 50 m² to wydatek ok. 454 tys. albo ok. 425 tys. zł.

Opole skupia 34% transakcji w województwie: w 2024 r. sprzedano tu 1 500 lokali, niemal po równo na obu rynkach (710 i 790). W latach 2020-2024 oddano tu 34,1 mieszkania na tysiąc osób, najwięcej w regionie. Liczba mieszkańców wzrosła od 2015 r. o 5,5%, przy czym część tego przyrostu wynika z poszerzenia granic miasta w 2017 r. Najwyższe w województwie wynagrodzenie (8 564 zł) kupuje jednak 0,98 m², mniej niż średnio w kraju. Kredyt na nowy i na używany lokal porównuje dla klientów ekspert kredytowy z Opola.

Ceny mieszkań w Nysie i powiecie nyskim - 5 260 zł za metr i 2 716 zł różnicy między rynkami

GUS publikuje ceny dla Nysy tylko w ramach powiatu nyskiego i na tych danych opiera się ta sekcja. Mediana wyniosła tu w 2024 r. 5 260 zł za metr - 252. najwyższa wśród powiatów w Polsce. Od 2015 r. (2 141 zł) ceny wzrosły o 146%, wyraźnie szybciej niż w stolicy regionu. Różnica między rynkami jest ponad czterokrotnie większa niż w Opolu: metr od dewelopera kosztował w medianie 7 260 zł, a z drugiej ręki 4 544 zł. Za mieszkanie 50 m² trzeba było więc zapłacić ok. 363 tys. zł u dewelopera i ok. 227 tys. zł na rynku wtórnym.

Powiat nyski ma najwięcej mieszkańców w województwie, nieco więcej niż Opole, choć od 2015 r. ubyło ich 8,7%. W 2024 r. sprzedano tu 657 lokali, więcej niż w jakimkolwiek innym powiecie poza Opolem, a co czwarty pochodził od dewelopera. W IV kwartale mediana wyniosła 5 000 zł przy 120 transakcjach. Ceny rosły szybciej niż płace, dlatego przeciętne wynagrodzenie (7 463 zł) kupuje 1,42 m² wobec 1,56 m² w 2015 r. Przy zakupie z rynku wtórnego eksperci kredytowi w Nysie zwracają uwagę na wycenę i stan techniczny budynku.

Metr w województwie o 132% droższy niż w 2015 r., a pensja kupuje do 2,38 m² - porównanie 12 powiatów

W 2015 r. metr mieszkania kosztował w województwie 2 620 zł, a w 2024 r. o 132% więcej. To czwarty najszybszy wzrost w kraju. Wynagrodzenia rosły wolniej (o 110%, do 7 958 zł), dlatego pensja kupuje dziś 1,31 m² zamiast 1,45 m². Relacja pozostaje jednak wyraźnie korzystniejsza niż średnio w Polsce (1,05 m²), więc przy tym samym metrażu kredyt w relacji do dochodu jest tu niższy niż w 14 innych województwach.

Najwięcej metrów kupuje pensja w powiatach głubczyckim (2,38 m²) i prudnickim (2,10 m²), gdzie mediana wyniosła odpowiednio 3 378 i 3 493 zł, mniej niż połowę ceny w Opolu. W kędzierzyńsko-kozielskim było to 1,75 m² przy medianie 4 659 zł i wynagrodzeniu 8 164 zł, wyższym niż w większości powiatów regionu. Przy tak niskich cenach eksperci kredytowi z Kędzierzyna-Koźla i z Prudnika pracują zwykle z kwotami kredytu znacznie niższymi niż w Opolu.

Metr w Opolu o ponad 2,8 tys. zł droższy niż w otaczającym je powiecie opolskim

Wokół Opola leży powiat opolski z drugą najwyższą medianą w województwie (5 906 zł), a mimo to metr kosztuje tu o ponad 2,8 tys. zł mniej niż w samym Opolu. Inwestorzy indywidualni zbudowali 74% mieszkań oddanych w powiecie w latach 2020-2024, a rynek pierwotny miał 36% transakcji - po Opolu najwięcej wśród powiatów ze znanym podziałem na rynki. Pensja kupuje tu 1,25 m². W tej części regionu działają m.in. eksperci w Niemodlinie.

Trzecią najwyższą medianę ma powiat brzeski (5 684 zł), gdzie w 2024 r. sprzedano 590 lokali, czyli 6,9 na tysiąc mieszkańców - w przeliczeniu na ludność najwięcej poza Opolem. Deweloperzy mieli tu jednak tylko 18% transakcji, więc kupujący w powiecie brzeskim finansują głównie mieszkania z drugiej ręki, z czym pracują eksperci w Grodkowie. Najwolniej rosły ceny w powiecie namysłowskim: od 2015 r. o 64%, do 4 697 zł, a relacja pensji do ceny poprawiła się tam z 1,26 do 1,64 m².

Najmniej nowych mieszkań w Polsce - 16,4 na tysiąc osób w latach 2020-2024

Najmniej mieszkań oddano w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim (6,9 na tysiąc osób), prudnickim (6,7) i głubczyckim (5,9), gdzie rynek pierwotny miał w 2024 r. od 2% do 11% udziału w transakcjach. W sześciu z dziesięciu powiatów ze znanym podziałem transakcji udział rynku pierwotnego nie przekraczał 20%, a dla strzeleckiego i oleskiego GUS takiego podziału nie opublikował. Liczba mieszkańców spadła od 2015 r. we wszystkich powiatach poza Opolem, najbardziej w kędzierzyńsko-kozielskim (-11,1%).

Dla kupujących na kredyt wynikają z tego trzy typowe sytuacje:

  • w powiatach głubczyckim (11,8%) i prudnickim (10,5%) bezrobocie jest najwyższe w regionie, więc bank dokładniej bada ciągłość zatrudnienia, a przygotowanie wniosku ułatwiają eksperci z Głubczyc;
  • w powiatach kluczborskim i namysłowskim 45% i 69% nowych mieszkań powstało na sprzedaż lub wynajem, więc lokal od dewelopera jest realną opcją, a eksperci z Kluczborka i z Namysłowa porównują go z ofertą rynku wtórnego;
  • w powiecie krapkowickim przeciętne wynagrodzenie (8 296 zł) jest drugie w województwie po Opolu, a mediana wynosi 4 913 zł, więc pensja kupuje 1,69 m² - wstępną zdolność kredytową przy takich kwotach szacują eksperci w Krapkowicach.

W regionie działają Katarzyna Strzałkowska i Wojciech Omelaniuk. Oboje obsługują m.in. Opole, Nysę, Kluczbork, Namysłów i Prudnik, a Katarzyna Strzałkowska także mniejsze miasta, takie jak Głuchołazy, Paczków czy Olesno.

Relacja pensji do ceny metra, najlepsza w kraju razem ze śląskim, to realna przewaga opolskiego, ale nie dotyczy ona Opola, gdzie pensja kupuje mniej niż średnio w Polsce. W pozostałych powiatach kupujący potrzebują niższego kredytu i rzadziej wybierają lokal od dewelopera, a bank częściej ocenia stabilność ich dochodu i stan techniczny starszego mieszkania. Pełną listę ekspertów zawiera strona województwa opolskiego.

Powiat Mediana zł/m²
2024
Wzrost
2015-2024
m² za pensję
2024
Rynek pierwotny
2024
Bezrobocie
2025
m. Opole 8 724 +112% 0,98 47% 3,2%
opolski 5 906 +167% 1,25 36% 6,1%
brzeski 5 684 +122% 1,33 18% 8,6%
nyski 5 260 +146% 1,42 25% 8,0%
kluczborski 5 095 +151% 1,46 23% 6,7%
krapkowicki 4 913 +110% 1,69 20% 5,2%
strzelecki 4 800 +127% 1,65 b.d. 5,2%
namysłowski 4 697 +64% 1,64 19% 9,5%
kędzierzyńsko-kozielski 4 659 +116% 1,75 4% 7,4%
oleski 4 612 +106% 1,55 b.d. 5,2%
prudnicki 3 493 +128% 2,10 2% 10,5%
głubczycki 3 378 +124% 2,38 11% 11,8%
województwo 6 087 +132% 1,31 29% 6,4%
Polska 8 257 +96% 1,05 42% 5,7%

Tekst należy do cyklu „Rynek mieszkaniowy i kredytowy w regionach - edycja 2026”. Dane: GUS, Bank Danych Lokalnych - mediany cen 1 m² w transakcjach rynkowych lokali mieszkalnych, liczba transakcji, przeciętne wynagrodzenia brutto, mieszkania oddane do użytkowania i ludność za lata 2010-2024, mediany kwartalne za 2024 r. oraz stopa bezrobocia rejestrowanego za 2025 r.; „m² za pensję” to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto podzielone przez medianę ceny 1 m². Skrót b.d. oznacza brak danych GUS dla danego roku. Kolejna edycja ukaże się po publikacji danych za 2025 r.

Opracowanie: SprawdzonyEkspert.pl

Przeczytaj również

Ceny mieszkań w zachodniopomorskim: Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg i 21 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

Pomorze Zachodnie łączy dwa różne rynki mieszkaniowe. W nadmorskich kurortach ceny kształtuje popyt turystyczny i inwestycyjny, w interiorze - lokalne dochody i niewielka liczba transakcji. Szczecin i Koszalin plasują się pośrodku, z relacją...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w wielkopolskim: Poznań, Kalisz i 35 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

W województwie wielkopolskim płace rosły od 2015 r. wyraźnie szybciej niż ceny mieszkań. Do 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 108%, a mediana ceny metra o 85%, więc pensja odpowiada dziś 1,00 m² zamiast 0,89 m². Ten przyrost o 0,11 m²...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w warmińsko-mazurskim: Olsztyn, Elbląg, Iława i 21 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

W warmińsko-mazurskim mieszkania kupuje się głównie od poprzednich właścicieli: w 2024 r. rynek pierwotny odpowiadał tu za 28% transakcji, wobec 42% w kraju. Mediana ceny metra wyniosła 6 458 zł, więc mimo niższych płac pensja wystarczała na 1,17...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w świętokrzyskim: Kielce, Skarżysko-Kamienna i 14 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

Świętokrzyskie najszybciej wśród 16 województw traci mieszkańców i ma największy udział mieszkań budowanych na własne potrzeby. Od 2015 r. liczba ludności spadła tu o 7,9%, a inwestorzy indywidualni zbudowali 59% mieszkań oddanych w latach...

Czytaj dalej

Ceny mieszkań w śląskim: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, 6 innych miast i 36 powiatów w danych GUS za lata 2015-2024

W 2015 r. śląskie miało najniższą medianę cen mieszkań spośród 16 województw. Później ceny rosły tu najszybciej w kraju, o 149%, a w Katowicach niemal się potroiły, więc w 2024 r. tańsze były już trzy regiony. Przeciętna pensja kupuje w...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście